X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

100 najczęstszych błędów w internecie w 2021 roku – raport

Nadwyraz.com opublikowało raport o błędach, które najczęściej popełniamy w internecie. Jakie słowa i wyrażenia sprawiają nam najwięcej kłopotu?

100 najczęstszych błędów w internecie w 2021 roku – raportźródło: shutterstock.com

reklama


Już po raz czwarty Nadwyraz.com, czyli marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, prezentuje Raport 100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2021 r.

Raport powstał z okazji zbliżającego się 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

To już czwarta edycja raportu, który ma za zadanie przedstawić kondycję polskiej ortografii w Internecie. Powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu, SentiOne.

O raporcie

W roku 2020 zgromadzony materiał objął niemal 5,2 mln jednostek, z kolei w roku 2021 liczba błędów objętych badaniem zmalała do 5,1 mln. Zmiana może wydawać się symboliczna, są to jednak bardzo krzepiące dane, które świadczą o tym, że analizowany problem przestał przybierać na sile.

Tegoroczna analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach i obejmowała okres 12 miesięcy (1.01.2021-31.12.2021). Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła 5 105 702. W 2021 roku publikowano 13 988 błędów dziennie, popełniano błąd co 6 sekund.

Pełny raport dostępny jest pod tym adresem: link.

Najczęstsze błędy w internecie

Jakie pojawiły się w pierwszej piętnastce? napewno, dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, niewiem, conajmniej, wziąść, muj, na przeciwko/na przeciwo, jusz, ktury, z przed/zprzed.

Najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie w roku 2021 było napewno, podobnie jak w roku 2020.

Najczęściej popełniane błędy w internecie

Najczęściej popełniane błędy w internecie /źródło: materiały prasowe

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 z czołówki wypadły błędy orginalny oraz złodzieji. Do pierwszej piętnastki dołączyły zaś na przeciwko/na przeciw oraz ktury (formy poprawne to oczywiście naprzeciwko/naprzeciw i który).

Większość błędów, które znalazły się w niechlubnej czołówce, dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.

Najczęstsze błędy ortograficzne

Wśród TOP 10 błędów ortograficznych, po analizie ponad 4 milionów błędów, znalazły się wyrazy napewno, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym, na codzień czy niewiem. 

Najczęstsze błędy ortograficzne wykres

Najczęstsze błędy ortograficzne /źródło: materiały prasowe

Najczęstsze błędy składniowe

W przypadku błędów składniowych największą w TOP10 odnotowano zapis pod rząd, półtora godziny, dlatego bo, dla czemu czy po lewo i półtorej roku.

Najczęstsze błędy składniowe wykres

Najczęstsze błędy składniowe /źródło: materiały prasowe

Najczęstsze błędy leksykalne

W czołówce najcześciej popełnianych w internecie błędów leksykalnych znajdziemy dzień dzisiejszy, trwać nadal, okres czasu, kartka papieru, w każdy bądź razie czy fakt autentyczny. 

Najczęstsze błędy leksykalne wykres

Najczęstsze błędy leksykalne/źródło: materiały prasowe

Najczęstsze błędy fleksyjne

Jak możemy zobaczyć na poniższej grafice, najczęstsze błędy fleksyjne popełniane w sieci to wziąść, ludzią, doktór/doktur, pierszy oraz dziecią.

Najczęstsze błędy fleksyjne raport

Najczęstsze błędy fleksyjne /źródło: materiały prasowe

Gdzie popełniamy najwięcej błędów?

W ramach raportu sprawdzono, że największe źródła błędów w polskim Internecie stanowią: Facebook (42,1% zgromadzonego materiału), Twitter (17,1%) oraz portale (17,6%). Z kolei w roku 2020 w czołówce znalazły się: Facebook, Twitter i YouTube.

W 2021 roku, jeśli chodzi o liczbę zgromadzonych podczas badania błędów, YouTube znalazł się na czwartym miejscu (14%), a na kolejnych: fora (4,2%), recenzje (2,1%), Wykop (1,8%), blogi (0,7%), Instagram (0,4%).

Źródła błędów w internecie wykres

Źródła błędów /źródło: materiały prasowe

Zauważyć można, że Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form. W porównaniu z rokiem 2020 liczba błędów znalezionym na tym portalu zwiększyła się aż o 10,6 punktu procentowego.

Błędy popełniane w internecie

Jak czytamy w podsumowaniu dotyczącym publikacji, spadek liczby błędów względem 2020 roku daje jednak nadzieję, że konsekwentne działania w propagowaniu poprawnej polszczyzny oraz coroczne tworzenie niniejszego raportu przynoszą wymierny efekt.

W ostatnich czterech latach badania wykazały, że istnieje określona pula wciąż powielanych błędów. Należałoby zatem przeprowadzić językową pracę u podstaw. Jeżeli użytkownicy sami nie będą odczuwali potrzeby doskonalenia umiejętności językowych, nie ma szans na poprawę jakości polszczyzny nie tylko w przestrzeni internetowej, ale również w codziennej komunikacji. Priorytetowa stała się dla nas szybkość komunikacji, a nie jej jakość. Może jednak nie wszystko jest stracone.

Skoro liczba popełnianych wciąż tych samych błędów jest tak ogromna, może warto wprowadzić narzędzia, które pozwoliłyby wyeliminować choć część z nich? A gdyby tak w redagowanych w pośpiechu internetowych komentarzach system podkreślał automatycznie niepoprawne frazy? Z drugiej strony – czy nie byłoby to zwolnienie z odpowiedzialności za własne błędy?

Język ewoluuje, zmienia się – jest to proces naturalny. Część błędów z czasem uznana zostanie za formy pełnoprawne. Jednak nie możemy pozwalać sobie na dowolność, jeśli zasady językowe są jasne i oczywiste. Przekształcenia wbrew regułom gramatycznym i ortograficznym prowadzą do chaosu, a w efekcie jeszcze bardziej komplikują polszczyznę.

Źródło: na podstawie materiałów prasowych Nadwyraz.com

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail