X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie społeczne w 2021 roku

Eksperci wskazali najlepsze kampanie społeczne roku 2021. Każda z nich jest dowodem na to, że mądry komunikat skierowany do odbiorcy, może przynieść pozytywne rezultaty.

Najlepsze kampanie społeczne w 2021 rokuźródło: unsplash.com

reklama


Przed nami ostatnie podsumowanie 2021 roku na łamach SocialPress. Tym razem, poprosiliśmy ekspertów z takich agencji jak: Insignia, Dziadek do orzechów, Kamikaze, K2 Precise (Grupa K2) czy More Bananas, o wskazanie najlepszych kampanii społecznych.

Te, które pojawiły się we wskazaniach, najczęściej traktują o istotnych problemach społecznych, próbując uświadamiać społeczeństwo. Mogą więc stanowić swego rodzaju wzór dla innych, a także stanowić wskazówkę komunikacyjną. Uczą nie tylko tego, że trzeba przekazywać ludziom istotne komunikaty, ale także sposobu jak to zrobić, aby dotarły one do odbiorców. Oto przykłady kampanii, jakie podali wyżej wymienieni eksperci.

Bez LGBT+ nie ma Polski

W dzisiejszych czasach większość naszej energii poświęcamy na to, aby walczyć o szacunek dla nas i drugiego człowieka. Ten projekt zrealizowany przez m.in. Gazeta.pl i stowarzyszenie „Miłość Nie Wyklucza”, odniosła niebywały sukces. W dodatku, w subtelny sposób pokazała, jak istotna jest różnorodność w naszym społeczeństwie, ale przede wszystkim szacunek i brak dyskryminacji oraz wykluczenia. Pomysł wyszedł zaś od jednej z agencji  – MullenLowe. Składa się z generatora słów i nie posiada żadnej zbędnej linii melodycznej czy też lektora.

Ewa Sulewska, Content Manager, Dziadek do orzechów

Ewa Sulewska

Ewa Sulewska

Każda (no, prawie każda) marka marzy o tym, by jej kampania stała się viralem. Stworzono już mnóstwo wzorów matematycznych i przepisów na to, co zrobić, by użytkownicy mówili o akcji i „podawali ją dalej”. Udało się to twórcom kampanii „Bez LGBT+ nie ma Polski”. Teoretycznie ta kampania mogłaby odnieść sukces w każdych warunkach. W praktyce, 2021 był na nią idealny. Nie jestem zaskoczona, że kampania zebrała większość możliwych nagród – nie było chyba osoby, która choć raz nie spotkałaby się postami stworzonymi w generatorze. Pod trend podpięli się nie tylko aktywiści i zwyczajnie użytkownicy, ale też celebryci, influencerzy, a nawet marki. Dobra robota!

Julia Białasik, Social Media Manager, Kamikaze

Julia Białasik

Julia Białasik

Temat LGBT+ w Polsce budzi od jakiegoś czasu coraz większe kontrowersje. Tym bardziej cieszy mnie, że agencja MullenLowe zdecydowała się na realizację tej kampanii. „Wykluczenia” czterech liter z social mediów, pierwszych stron gazet, portali internetowych czy samych logotypów nie dało się bowiem nie zauważyć. A dodatkowe połączenie tej prowokacyjnej akcji z Paradą Równości w Warszawie, to przykład umiejętnego wykorzystania i tak stworzonej do tego przestrzeni. Redakcje w dość jednoznaczny sposób pokazały, że sprzeciwiają się dyskryminacji, a ich wizerunek na pewno kojarzony teraz będzie ze wspieraniem osób nieheteronormatywnych. „Bez LGBT+ nie ma Polski” to dość odważne, ale jakże dobitne hasło, które obrazuje misję całego przedsięwzięcia. Ta kampania, to kolejny krok na drodze do równego traktowania wszystkich ludzi w naszym społeczeństwie, ale co najważniejsze została przeprowadzona w taki sposób, by korzyści wizerunkowe dla samych redakcji nie przyćmiły tego, co w niej najważniejsze.

Fundusz Żubra powiększa Biebrzański Park Narodowy

Fundusz Żubra postanowił odpowiedzieć na postulaty Unii Europejskiej oraz ONZ. Głównym ich celem, było zachęcanie innych do tego, aby oddać przyrodzie to, co do niej należy, a tym samym sprzeciwić się kryzysowi klimatycznemu oraz środowiskowemu. Dlatego też we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, zaczęli odkupowanie działek i siedlisk lęgowych orlika grubodziobego, derkacza i żurawia. Jak twierdzi nasz ekspert, jest to wręcz rewolucja wśród kampanii, zwłaszcza w obszarze eko-marketingu.

fundusz żubra

źródło: funduszzubra.pl

Szymon Krzysiak, Senior Strategic Planner, Insignia

Szymon Krzysiak

Szymon Krzysiak

Działania marki Żubr w obszarze ekologii są bardzo naturalne. Już sama nazwa brandu nakazuje zawłaszczyć obszar fauny i flory w komunikacji społeczne marki. Żubr jako Strażnik Puszczy, od kilkunastu lat zaskakuje konsumentów nowymi kampaniami, skupionymi na ochronie przyrody. Działania prowadzone są metodą long-term-marketing i mają na celu nie tylko budowanie pozytywnego wizerunku, ale wywołanie zmiany społecznej u odbiorcy. Marka uświadamia że ochrona zagrożonych gatunków to nie tylko obowiązek służb ochrony przyrody, ale na wszystkich ludziach, spoczywa odpowiedzialność za ich ochronę i ratowanie. Ostatnia z kampanii, w której marka przeznacza finanse na powiększenie Biebrzańskiego Parku Narodowego to rewolucja wśród kampanii , z obszaru eko-marketingu. Marka wchodzi w dialog z zarządzającymi Biebrzańskim Parkiem Narodowym, otwiera serwis funduszzubra.pl/, prowadzi szereg akcji edukacyjnych. Przy tym zdobywa gigantyczne zasięgi: zasięg kampanii: 12 mln zasięgu kreacji mediowych, 5 200 000 kontaktów dzięki SOME buzz, 159 000 reakcji w digitalu, 360 organicznych wzmianek.

Kompania Piwowarska „Żubr ratuje sytuację”

A skoro już w temacie żubrów jesteśmy, kolejna ekspertka zwróciła uwagę na kampanię „Żubr ratuje zagrożone gatunki”. Cała narracja opiera się na tym, aby zamiast żubra, pokazywać także inne, równie mocno zagrożone gatunki. Dodatkowo, reklamy są ciekawe, edukacyjne i zdecydowanie zwracają uwagę na problem, z jakimi możemy mieć do czynienia, gdy nie zadbamy o zagrożone wymarciem gatunki.

Zuzanna Orman

Zuzanna Orman

Zuzanna Orman-Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

Kolejna odsłona akcji „Żubr ratuje zagrożone gatunki”. Od 2019 roku na etykiety butelek piwa trafiają, zamiast żubra, zagrożone gatunki zwierząt. Tym razem wybrano łosia, rysia i wilka. W najnowszym spocie żubr pomaga łosiowi unieszkodliwić zastawione na zwierzęta wnyki. Podobnie jak za całą serią kultowych już reklam Żubra, za tegoroczną kampanią stoi agencja PZL.

Kampania społeczna „Święty Mikołaj dla Seniora”

Nie tylko dzieci wierzą w moc Świętego Mikołaja. Osoby starsze również marzą o małych cudach, takich jak szampony czy słodycze. I dzięki inicjatywie o nazwie „Święty Mikołaj dla Seniora”, było to możliwe. Ludzie mogą wpłacać na nią pieniądze lub przygotować paczki na podstawie napisanego listu. A na końcu pozostaje już tylko wręczyć prezent osobie, która o niego prosiła. Uśmiech seniora jest w tym przypadku najlepszym dowodem na to, że warto otworzyć swoje serce dla innych.

Anna Ledwoń-Blacha, Co-founder & Creative Director, More Bananas

Anna Ledwoń-Blacha

Anna Ledwoń-Blacha

 

 

„Święty Mikołaj dla Seniora”, za efektywną prostotę. Świetnie wykorzystane kanały dotarcia, wykorzystanie zasięgów innych ludzi, prostota przekazu. A jednocześnie kampania, która może pochwalić się więcej, niż 100% efektywnością i realizacją założonych celów.

Nie bądź covidiotą

Jak zachęcić ludzi do noszenia maseczek? Najlepiej poprzez kampanię. I to taką, która na długo po obejrzeniu zostanie w ich pamięci. Ciekawy sposób znalazł na to południowo-afrykański oddział agencji Havas. Stworzył on bowiem trzy filmy. W każdym z nich mężczyzna liże albo poręcz od ruchomych schodów, albo guziki od bankomatu czy windy. Czy jest to przyjemny widok? Absolutnie nie. Natomiast w naszych głowach na pewno rodzi się przekonanie, że właśnie na naszych oczach zjada on miliony zarazków i bakterii. Wykorzystując uwagę odbiorcy, na końcu wideo znajduje się stosowny komunikat o tym, aby nosić maseczkę i „nie być covidiotą”.

Ewa Sulewska, Content Manager, Dziadek do orzechów

Lubię „przegięte” kampanie. Mam wrażenie, że w czasach identycznych reklam leków i proszków do prania, to właśnie te najbardziej obrzydliwe, zaskakujące i abstrakcyjne mają szansę przykuć naszą uwagę. Taka jest właśnie kampania „Nie bądź covidiotą” przygotowana przez południowo-afrykański oddziału agencji Havas. W serii krótkich spotów widzimy sytuacje, przy których trudno jest się nie wzdrygnąć: facet liże klawiaturę bankomatu, inny wciska językiem klawisze biurowej windy, a ostatni oblizuje poręcz ruchowych schodów w markecie. Bleh! Zdaję sobie sprawę, że do osób „covidosceptycznych” te argumenty mogą nie być przekonujące, jednak ja bardzo lubię taką zabawę formą.

Ikea „Pokój nastolatka”

Bardzo często rodzice, słysząc wołanie dziecka o pomoc, ignorują je. W rezultacie dochodzi do zaburzeń psychicznych, a nawet samobójstw. W dosyć ciekawy sposób do całej sprawy podeszła IKEA. Marka postanowiła przedstawić problemy młodych osób, na tle urządzonych pokojów nastolatków. Całość jest bardzo wymowna, ponieważ adekwatna muzyka, pusty pokój i głosy dzieci, tworzą jedną, wielką, lecz smutną całość. A na pewno zmuszają do refleksji tych, którzy obecnie posiadają dzieci, lub tematy młodzieży szkolnej nie są im obojętne.

Szymon Krzysiak, Senior Strategic Planner, Insignia

Ikea z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę błyskawicznie zwróciła uwagę na ten problem i odniosła się do niego w swojej kampanii „Pokój Nastolatka”. Marka pokazała, że często ignorujemy problemy dzieci i młodzieży, powołujemy się na tzw. bunt młodzieńczy, bagatelizujemy oznaki wołania o pomoc. A tymczasem za tym kryją się setki tysięcy tragedii tzw. młodych dorosłych. Badanie „Zdrowie Psychiczne Studentów” 2021 pokazuje wyraźnie, że co czwarty młody człowiek cierpi na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Depresja, lęki, myśli samobójcze to codzienność młodych ludzi. W związku z tym marka uznała, że istnieje konieczność poruszenia tego tematu, nagłośnienia sprawy i udzielenia pomocy młodym ludziom. Tragedie młodych najczęściej dzieją się w zakamarkach ich pokojów, dlatego całość akcji została osadzona właśnie w specjalnych ekspozycjach zaaranżowanych na pokoje.

Marka poprzez tę akcję udowodniła, że rozumie potrzeby młodych ludzi. Ikea działa wręcz RTM-owo w obszarze działań społecznych. Niezwykle szybko zidentyfikowała problem wykluczenia młodych i natychmiast zareagowała w postaci swojej kampanii. W tej kampanii każdy nastolatek z problemem, może odnaleźć siebie. Może wsłuchać się w problemy innych nastolatków i zobaczyć, że z podobnymi problemami, jak: niepełnosprawność, orientacja seksualna, rasizm, cybernękanie ma do czynienia tysiące innych osób. Jednak najbardziej właściwym targetem tej kampanii są rodzice, którzy wsłuchując się w historie osadzone w pokojach nastolatków, powinno zrozumieć, że wskazane tematy, mogą dotyczyć również ich własnych dzieci.

Kampania społeczna „Wolna szkoła”

To jedna z bardziej przerażających kampanii, jednocześnie otwierająca oczy tym, którzy do tej pory nie widzieli problemu. Dotyczy ona zmian w edukacji, jakie wprowadza minister Czarnek. Na ten moment są dwa filmy. W każdym z nich, okrutne słowa wypowiedziane niegdyś przez samego ministra, wypowiadają z agresją dzieci. Kampania odbiła się ogromnym echem w mediach społecznościowych czy telewizji, Mówili o niej dosłownie wszyscy. I bardzo dobrze, ponieważ zwraca uwagę na to, w jakich tradycjach oraz jakimi schematami są wychowywane obecnie dzieci i młodzież, a więc przyszłość naszego kraju.

Zuzanna Orman-Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

Głośna kampania zrealizowana przez Agencję Pacyfika na zlecenie koalicji SOS dla Edukacji, która głośno i wyraźnie pokazuje, jakie zmiany w szkolnictwie wprowadza minister Czarnek. Pierwszy spot ukazał się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, drugi kilka tygodniu później. W obu filmach widzimy nastolatków, którzy mówią słowami ministra – raz o „powinności” kobiet do rodzenia dzieci, a następnie o „hitlerowskich korzeniach LGBT”. Oba spoty zakończone są hasłem „Nie pozwól, żeby tak wyglądała edukacja Twojego dziecka”. Cytowane zdania wydają się jeszcze bardziej okrutne i absurdalne, kiedy wypowiadają je dzieci. Kampania jednocześnie daje do myślenia i przeraża.

Kampania społeczna „Save Ralph”

Wciąż olbrzymią plagą jest testowanie kosmetyków na zwierzętach. Mimo wszelakich zmian prawnych m.in. w Europie, wciąż dużo marek czy krajów oczekuje wykonywania takich testów. W odpowiedzi na ten problem powstała kampania Save Ralph. Jest to opowieść o króliku, który zgodnie z tradycją rodzinną, jest testerem. O swoim życiu opowiada operatorowi kamery oraz nam. Stan królika to o czym mówi oraz ból, jaki odczuwa, łamie serca. Co nie mniej istotne, Ralph oprócz imienia posiada także ludzkie cechy. Sprawia to, że wywołuje u odbiorców jeszcze silniejsze odczucia i chęć zmiany, np. podczas następnych zakupów kosmetycznych. I chociaż chcielibyśmy, aby taka kampania nie była potrzebna, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w świecie beauty, jest wręcz konieczna.

Ewa Sulewska, Content Manager, Dziadek do orzechów

Jeśli nic od dawna nie wmurowało Was w fotel, polecam gorąco krótkometrażową animację „Save Ralph”, która porusza temat testowania na zwierzętach. W filmie poznajemy sympatycznego króliczka Ralpha, który w typowy dla bajek sposób posiada wiele ludzkich cech – ubiera się jak my, mówi jak my, czuje jak my i poświęca się dla pracy… zupełnie jak my. Ralphowi swoich głosów w różnych wersjach językowych użyczyli m.in. Ricky Gervais, Zac Efron, czy Rosario Dawson. „Głównym celem filmu jest zwrócenie uwagi na to, jak wygląda rzeczywistość zwierząt, które wykorzystuje się do testowania nowych produktów kosmetycznych. Choć tytułowy Ralph jest animowany, jego problemy nie są zmyślone” – mówią przedstawiciele Humane Society International, inicjatora kampanii.

Slowhop i wirtualny dom uchodźców

Dzięki akcji „Polska gościna” na Slowhop można wykupić wirtualny nocleg. Jego osób staje się zaś wymierną pomocą dla osób w kryzysie uchodźczym, znajdującym się na granicy polsko-białoruskiej. Ten wirtualny zakup ma jednak większą moc, niż może się to wydawać. Cały dochód z akcji zostaje bowiem przekazany na rzecz stowarzyszenia Homo Faber. Już od kilku miesięcy pomaga ona nie tylko osobom walczącym o przetrwanie na granicy, ale i społecznościom, które im na co dzień pomagają. Mamy możliwość wpłacania na wirtualny nocleg kwot w wysokości: 20 zł, 50 zł. 10 zł i 500 zł. Ilość rezerwacji zaś jest dowolna. Projekt wspiera Feeders Agency.

Screen ze strony projektu.

slowhop.com

Anna Ledwoń-Blacha, Co-founder & Creative Director, More Bananas

Wirtualny dom dla uchodźców, który powstał na Slowhop, to świetne wykorzystanie nowych kanałów komunikacji i serwisu. Świetny efekt świeżości. Dodatkowo poruszenie ważnego tematu, który wcale prosty do podjęcia nie jest. Z klasą, z szacunkiem, przyciąga uwagę.

Syrenka Warszawska zniknęła z Bulwarów Wiślanych

Po co Syrence Warszawskiej urlop? Między innym po to, aby zrobić sobie odpowiedni pakiet badań zdrowotnych. A zatem dokładnie to, co powinny robić regularnie wszystkie kobiety. Za kampanię odpowiada Fundacja Rak’n’Roll i Avon. Jej celem jest zachęcenie kobiet do postawienia swojego zdrowia na pierwszym miejscu. Pracodawców zaś, do wspierania kobiet w tej decyzji i dania im dnia wolnego. Wideo z udziałem influencerów jest niezwykle dynamiczne i zupełnie inne od tych, jakie w tym temacie proponowano wcześniej. Dzięki temu zaś stało się viralem. W dodatku takim, do którego chętnie się wraca.

Szymon Krzysiak, Senior Strategic Planner, Insignia

Doskonały przykład kampanii „phygital”. Czyli połączenia działań online i offline. Zniknięcie Syrenki warszawskiej narobiło dużego szumu mediowego. Poinformowali o tym w swoich socialach włodarze Warszawy, urzędnicy czy celebryci. Dzięki temu akcja nabrała tempa viralowego. News dotarł do milionów Polaków. To przykład dobrze zrealizowanej kampanii opartej na lekkiej kontrowersji połączonej ze słuszną sprawą. Na co dzień widzimy setki kampanii prozdrowotnych. Większość z nich utrzymana w ponurym, smutnym i przygnębiającym tonality. W tym wypadku marka, postanowiła zrobić wyłom i ukazać problem nieco z innej strony.

Kampania społeczna „To nie jest prywatna sprawa” (eng. Passengers)

Życie ludzkie to najcenniejsza wartość. Kampania przygotowana przez The Riverbed Agency pokazuje, że bardzo często zostaje jednak ona odbierana innym, przez pijanych kierowców. Powstało bowiem wideo, ukazujące pijanego mężczyznę, zasiadającego za kierownicą samochodu. Obok siedzą jego potencjalne ofiary. Każda z nich, z przejęciem i lękiem patrzy na mężczyznę. Całość kończy stosowny komunikat mówiący, że ta decyzja to nie jest prywatna sprawa osoby prowadzącej wóz. A następnie pouczenie, aby nigdy nie prowadzić auta pod wpływem alkoholu.

Julia Białasik, Social Media Manager, Kamikaze

Pomimo że nie jest to pierwsza kampania społeczna, podejmująca temat nietrzeźwych kierowców, to jest ona jedną z nielicznych, gdzie w tak dosadny i obrazowy sposób ukazane zostały społeczne konsekwencje jazdy na podwójnym gazie. Wideo promujące akcję jest krótkie, ale niezwykle wymowne. Zmieniające się osoby na fotelach pasażera uświadamiają odbiorcom, jak wiele żyć jest w rękach jednego pijanego kierowcy. It’s not about you, czyli claim całej kampanii, który personalnie i bezceremonialnie uderza do każdego z nas, pokazując, że w samochodzie tak naprawdę nigdy nie jesteśmy sami. Doskonale dobrana muzyka, dynamizm i prosty, ale zapadający na długo w pamięć przekaz, to niezaprzeczalne atuty całej kampanii, która zrealizowana została przez The Riverbed Agency.

Fundacji DKMS „Łączą nas geny”

Dzielmy się z ludźmi tym, co możemy, np. genami. Gest ten umożliwia nam, m.in. Fundacja DKMS. A w celu zachęcenia jak największej liczby osób do rejestracji w bazie dawców, powstała kampania „Łączą nas geny”. Pokazuje ona, że bez względu na to, jacy i kim jesteśmy, chcemy być zdrowi. A zdrowie innych bardzo często zależy od nas i naszej dobrej woli oraz chęci dzielenia się tym, co mamy. W dodatku pomoc ta jest zupełnie darmowa. A naszą nagrodą jest uśmiech biorcy.

Anna Ledwoń-Blacha, Co-founder & Creative Director, More Bananas

Kampania społeczna Fundacji DKMS „Łączą nas geny” zdecydowanie zasługuje na uwagę. Z jednej strony, pokazując, ponad podziałami, że wszyscy tak naprawdę jesteśmy połączeni, wychodząc nawet poza temat białaczki. Z drugiej strony, tym prostym zdaniem i przekazem kampania od razu zwraca uwagę, o co tak naprawdę chodzi w dawstwie szpiku.

DOVE „Odwrócone selfie”

Jednym ze źródeł zaniżonej samooceny u nastolatków są social media. Aby dopasować się do ogólnie panujących schematów, starają się oni nie tylko inaczej ubierać czy malować, ale również retuszować zdjęcia. Kampania Dove zwróciła na to uwagę w swojej przejmującej kampanii. Wideo zostało pokazane nam od tyłu, czyli od wyretuszowanej dziewczyny, wyglądającej dojrzalej, do nieupiększonej filtrami nastolatki. Ma ono wymowny charakter i sprawia, że na retusz zdjęć zaczynamy patrzeć jak na problem, m.in. z samooceną, a nie niewinną zabawę nastolatków.

Warto także podkreślić, że kampania Dove już pojawiła się w naszych wcześniejszych podsumowaniach, m.in. w najlepszych kampaniach social media 2021 na świecie.

Zuzanna Orman-Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

„Reverse Selfie” – globalna kampania marki Dove (Unilever) to próba pokazania, w jakim świecie żyją dzisiejsi nastolatkowie, a dokładnie, jak duże mają problemy z akceptacją własnego wizerunku. Spot pokazuje kilkunastoletnią dziewczynkę retuszującą swoje zdjęcie tak mocno, że zupełnie przestaje przypominać samą siebie. Jak podaje w swoich badaniach Dove, aż 4 na 5 nastolatków do 13 roku życia korzysta z programów graficznych do obróbki zdjęć. Ich samoocena jest tak niska, a sztuczne standardy promowane w social mediach tak przekłamane, że nie mają odwagi na pokazanie, jak wyglądają w rzeczywistości. Badania przeprowadzone w ramach projektu pokazują, że młodzież wpadła w błędne koło – używają programów graficznych, by poprawić swój wygląd, a to dodatkowo osłabia ich samoocenę. Marka Dove chciała poprzez kampanię pogłębić świadomość presji nieskazitelnego wyglądu i jej negatywnego wpływu na psychikę młodych ludzi.

Dobra kampania społeczna to mądra kampania!

Wymienione przez ekspertów przykłady potwierdzają, że dobra kampania, to przede wszystkim mądrze przeprowadzona komunikacji. I to zarówno wizualna, jak i słowna. Ciekawe podejście do problemów społecznych jest w dzisiejszym świecie niezwykle istotne. Chociażby dlatego, że wówczas znacznie bardziej odbiorcy zwracają na nią uwagę. Ponadto, nie możemy zapomnieć o aspekcie edukacyjnym. Kampanie bowiem nie tylko sygnalizują problem, ale także podsuwa odbiorcom pomysł na to, w jaki sposób można go rozwiązać. Dlatego też każda z nich jest wyjątkowa i znalazła się w naszym zestawieniu najlepszych kampanii społecznych w roku 2021.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail