X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Polskie podcasty kryminalne, które warto sprawdzić

Niewyjaśnione historie? Tajemnicze opowieści? Oto propozycje podcastów kryminalnych po polsku, które mogą zainteresować fanów tej tematyki.

Polskie podcasty kryminalne, które warto sprawdzićźródło: shutterstock.com

reklama


Podcasty kryminalne — format trzymających w napięciu podcastów cieszy się obecnie dużą popularnością. Chętnie wybieramy taką formę konsumpcji treści. Szczególnie że odsłuchiwanie odcinków jest możliwe trakcie wykonywania różnych czynności, a odtwarzanie ich jest dostępne za pomocą Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts czy w serwisie YouTube.

Na rynku podcastów znajdziemy wiele kategorii tematycznych. Jakiś czas temu pisaliśmy o podcastach biznesowych i ciekawych podcastach naukowych, które chętnie wybierają użytkownicy. Czas na kolejny obszar tematyczny, który jest chętnie odsłuchiwany, czyli podcasty kryminalne.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez LoveBrands Group i SW Research, podcasty o tematyce kryminalnej i detektywistycznej wybiera już 35% ankietowanych. Oto polskie podcasty kryminalne, które warto sprawdzić.

Podcasty kryminalne — wybór redakcji

Kryminatorium

Podcast Kryminatorium

źródło: Spotify

Kryminatorium, prowadzone przez Marcina Myszkę, to prawdopodobnie najpopularniejszy polski podcast kryminalny. Autor opowiada oparte na faktach historie o seryjnych mordercach, tajemniczych zaginięciach, śledztwach z czasów PRL oraz zbrodniach z Archiwum X. Przedstawia sprawy zarówno z Polski, jak i zagranicy, a w nagraniach pojawiają się głosy aktorów, efekty dźwiękowe oraz muzyka. Odcinki udostępniane są w każdy poniedziałek na platformach podcastowych oraz w serwisie YouTube, gdzie oficjalny kanał twórcy posiada już 534 tysiące subskrybentów.

Piąte: Nie zabijaj

Podcast Piąte: Nie zabijaj

źródło: Spotify

Piąte: Nie zabijaj to popularny podcast kryminalny Justyny Mazur, która opowiada o zaginięciach bez śladu, zabójstwach i tajemniczych sprawach. W ubiegłym roku podcast znalazł się na czele TOP 10 najchętniej słuchanych podcastów o tematyce kryminalnej na Spotify. Dotychczas na Spotify dostępne jest 97 odcinków, w których znajdziemy prawdziwe, poruszające historie o tematyce kryminalnej. Podcast dostępny jest na platformach podcastowych – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasty, jak i na kanale YouTube.

Zagadki Kryminalne

Podcast Zagadki kryminalne

źródło: Spotify

Twórczynią kolejnego podcastu kryminalnego po polsku jest Karolina Anna. Zagadki Kryminalne to sprawy z całego świata udostępniane w formie filmów na YouTube oraz podcastów na Spotify, Apple Podcast czy Google Podcasty. Autorka opowiada o porwaniach, zaginięciach, morderstwach czy różnych zjawiskach.

Zbrodnia na poniedziałek

Podcast Zbrodnia na poniedziałek

źródło: Spotify

Zbrodnia na poniedziałek to podcast Wojciecha Chmielarza, pisarza, autora kryminałów. W swoich nagraniach powiada on o zbrodniach najdziwniejszych i najstraszniejszych zbrodniach z całego świata. Jak wskazuje nazwa podcastu, odcinki pojawiają się w serwisach streamingowych w poniedziałki.

Olga Herring Polskie True Crime & Mystery

Podcas Olgi Herring Polskie True Crime & Mystery

źródło: Spotify

Kolejna propozycja to polski podcast true crime Olgi Herring. Twórczyni skupia się na polskich sprawach kryminalnych oraz tajemniczych historiach ze świata.

Kryminalne Historie

Podcast Kryminalne Historie

źródło: Spotify

Autorka Kryminalnych Historii, Monika Prześlakowska, jest z zawodu dietetykiem i psychodietetykiem, ale jak sama o sobie pisze, od zawsze pasjonowały ją sprawy kryminalne, portrety psychologiczne seryjnych morderców i zagadki.

Historie Na Faktach

Podcast Historie na Faktach

źródło: Spotify

Następna propozycja podcastu kryminalnego po polsku to podcast Krzysztofa Michalskiego. Jak sama nazwa wskazuje, odcinki to opowieści oparte na rzeczywistych wydarzeniach.

Zabójcze opowieści

Podcast Zabójcze opowieści

źródło: Spotify

Zabójcze opowieści to podcast autorstwa Michała Larka, pisarza i literaturoznawcy, który inspirowany jest prawdziwymi zdarzeniami.

Prawdziwe Zbrodnie

Podcast Prawdziwe Zbrodnie

źródło: Spotify

Prawdziwe Historie prowadzone są przez duet – dwie Karoliny. Podcasterki opowiadają o kryminalnych historiach z Polski i świata.

Aneks Kryminalny

Podcast Aneks Kryminalny

źródło: Spotify

Aneks Kryminalny to podcast true crime Agi Rojek, która od 2016 roku prowadzi bloga pod tytułem „Ciekawe Sprawy Kryminalne”, a od 4 lat kanał na YouTube m.in. o tematyce kryminalistycznej. Twórczyni w swoim podcaście opowiada o sprawach kryminalnych, tajemniczych morderstwach i zaginięciach.

szepthanki

Podcast Szepthanki

źródło: Spotify

Autorka tego polskiego podcastu kryminalnego, Hanka, opowiada o zagadkowych sprawach i sekretach ludzkiej natury.

Kryminalna Skandynawia

Podcast Kryminalna Skandynawia

źródło: Spotify

Następna z propozycji podcastu kryminalnego po polsku to Kryminalna Skandynawia. Jego autorka, Monika, przedstawia historie zbrodni, które wydarzyły się właśnie w Skandynawii.

Motyw Zbrodni

Podcast Motywy Zbrodni

źródło: Spotify

Motywy Zbrodni to kolejny z podcastów, który opowiada o niewyjaśnionych zagadkach kryminalnych w Europie.

Sceny zbrodni

Podcast Sceny zbrodni

źródło: Spotify

Nasza przedostania propozycja podcastu może okazać się szczególnie ciekawa dla użytkowników lubiących nieco krótsze odcinki. Podcast prowadzą Daniel Dyk i Kamil Barnowski. Opowiadają oni o mrocznym świecie mafii, przestępców i seryjnych morderców.

Śledztwo Pisma

Podcast Śledztwo Pisma

źródło: Spotify

Nasza ostatnia propozycja to Śledztwo Pisma. Nie jest to standardowy podcast kryminalny, a pierwszy reporterski serial podcastowy, który przygotowany jest po wielomiesięcznym śledztwie dziennikarskim. Producentem podcastu jest Fundacja Pismo. Dotychczas opublikowano 3 sezony, składające się z kilku odcinków i opowiadające różne historie. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie podcastu, autorem pierwszego sezonu, który był nominowany do Grand Press Digital w 2019 roku, jest Mirek Wlekły. Autorką drugiego sezonu jest Barbara Sowa – otrzymał on nagrodę w kategorii najlepszy Reportaż radiowy w 2020 roku. Z kolei w czerwcu ubiegłego roku ukazał się trzeci sezon, w którym tytułowe śledztwo prowadziła Iga Dzieciuchowicz.

Podcasty kryminalne – audycje z dreszczykiem emocji

Przedstawiliśmy 15 propozycji podcastów opowiadających kryminalne historie. Wśród twórców opisanych podcastów znaleźli się także autorzy książek czy jak w przypadku Śledztwa Pisma, reporterzy. Jeśli lubicie słuchać tego typu opowieści, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail