X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Kiedy dziecko jest gotowe na wejście do świata online i do kiedy należy je kontrolować?

Dzieci ciągnie do świata online. Jednak kiedy jest najlepszy wiek na jego pierwszą wizytę w internecie oraz jak długo należy kontrolować poczynania pociechy w sieci, aby była bezpieczna?

Kiedy dziecko jest gotowe na wejście do świata online i do kiedy należy je kontrolować?źródło: shutterstock.com

reklama


Dzieci na ogół sprawnie poruszają się w Internecie, co nie oznacza, że mogą buszować w sieci bez kontroli rodziców.

Oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej jest bardzo pomocnym rozwiązaniem chroniącym bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Jednak wielu rodziców zastanawia się, kiedy otworzyć przed swoimi pociechami wirtualny świat, a także w jakim momencie przestać monitorować ich aktywność online.

Kiedy dziecko może rozpocząć przygodę z internetem?

Według rodziców biorących udział w najnowszym badaniu PCMag Tech Parenting, najlepszym wiekiem do rozpoczęcia przygody z Internetem jest 10 lat. Ten wiek wskazało 17% respondentów,  na drugim miejscu znalazły się dzieci dwunastoletnie (12%) oraz ośmioletnie (10%).

Kontrola rodzicielska online nie jest łatwym procesem. Przyznanie dziecku dostępu do urządzenia oznacza otwarcie go na ogromny świat informacji, rozrywki i społeczności ale także wiele innych problemów.

Kontrola rodzicielska pomaga wypracować lepsze nawyki związane z użyciem smartfona czy komputera. Tego typu funkcjonalność jest oferowana przez niektóre programy antywirusowe. Jednak trzeba umiejętnie posługiwać się tym narzędziem. Nie powinno ono być wykorzystywane do obsesyjnego śledzenia każdego ruchu dziecka w Internecie lub naruszania jego prywatności – tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Jakie zagrożenia czekają na najmłodszych użytkowników?

Wśród największych zagrożeń czyhających na najmłodszych internautów rodzicie uczestniczący w ankiecie PCMag Tech Parenting, wymienili: agresywnych internautów (42%), nieodpowiednie treści (39%), uzależnienie od technologii (33%), obniżenie aktywności fizycznej (28%), cyberprzemoc (26%).

Autorzy badania zapytali też rodziców do jakiego wieku zamierzają kontrolować działania swoich dzieci w Internecie. Większość – 31% twierdzi, że do 18 lat, a 17% uważa, że do czasu, kiedy dziecko osiągnie wiek 16 lat.

Jednak w rzeczywistości nie ma idealnego wieku. W niektórych domach możesz zaufać nawet 8-latkowi, w innych możesz nadal chcieć lub potrzebować aktywnej kontroli rodzicielskiej przez znacznie dłuższy czas. To kwestia indywidualna.

 

źródło: informacja prasowa

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail