X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Dlaczego kryptowaluty mają wartość?

Skąd bierze się wartość kryptowalut i czy warto w nie inwestować? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Dlaczego kryptowaluty mają wartość?źródło: shutterstock.com

reklama


Choć z pewnością większość z nas słyszała o istnieniu kryptowalut, to wciąż wiele osób nie rozumie, czym są waluty cyfrowe i dlaczego kryptowaluty mają wartość.

Czym są waluty cyfrowe?

Zanim zastanowimy się nad tym, dlaczego kryptowaluty mają wartość, zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie one są. Mianem kryptowalut określa się zarówno najbardziej znane bitcoiny, jak i wszystkie inne waluty alternatywne, czyli altcoiny. Najprościej mówiąc, kryptowaluty to cyfrowe pieniądze funkcjonujące w sieci, oparte na kryptografii. Są to zatem zapisy informatyczne, niemające żadnej fizycznej postaci, jak banknoty i monety.

Każda jednostka wirtualnej waluty ma swój unikalny kod, który zabezpiecza ją przed kopiowaniem, przez co nie można tego cyfrowego pieniądza „dodrukować”. Chcąc zdobyć waluty cyfrowe, trzeba je albo wydobyć, albo kupić. Kryptowaluty wydobywa się bowiem za pomocą tzw. koparek kryptowalut. Samo kopanie polega na przetwarzaniu transakcji w blockchainie, czyli rozproszonym i autonomicznym rejestrze danych, za co właściciel specjalistycznego sprzętu otrzymuje nagrodę w postaci waluty cyfrowej. I choć wszystko wygląda dość logicznie, to można się zastanawiać, dlaczego kryptowaluty mają wartość, skoro są „tylko” zapisami informatycznymi?

Skąd się bierze wartość kryptowalut?

Na wartość kryptowalut wpływa wiele czynników. Przede wszystkim decydują o niej mechanizmy rynkowe, czyli popyt i podaż. Podczas gdy pieniądze fiducjarne z powodu nielimitowanego dodruku i rozdawnictwa przez rządzących tracą wartość i tym samym ulegają inflacji, to wartość kryptowalut, dzięki ograniczonej podaży z założenia wzrasta. Oczywiście na wartość kryptowalut ma też wpływ to, w jaki sposób jest ona wprowadzana na rynek. Do wydobycia walut cyfrowych konieczne jest nabycie wspomnianych koparek kryptowalut, które działają w oparciu o energię elektryczną, która jest niezbędna do emisji waluty cyfrowej. Do tego dochodzi fakt, że stopniowo trudność kopania kryptowalut rośnie, więc górnicy nie sprzedają ich za mniejsze kwoty niż koszt ich wydobycia.

Naturalnie wartość kryptowalut jest często kwestionowana. Przykładowo Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, podczas niedawnego wywiadu dla holenderskiej telewizji po raz kolejny wyraziła swoją opinię na temat kryptowalut, podkreślając, że „aktywa kryptowalutowe to aktywa wysoce spekulacyjne, bardzo ryzykowne (…) kryptowaluty nie są nic warte, nie mają żadnego oparcia ani ukrytych zasobów, które działałyby jak kotwica bezpieczeństwa”. Z drugiej strony zwolennicy kryptowalut nie bez racji to samo mówią o tradycyjnych walutach fiducjarnych emitowanych przez rządy, które też często nie mają pokrycia w surowcach i tym samym ich wartość opiera się głównie na wierze, a do tego tradycyjne pieniądze ulegają inflacji, a więc tracą wartość. W dodatku wielu specjalistów przewiduje, że wartość krytpowalut będzie rosła wraz ze spadkiem zaufania do banków centralnych.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Rynek kryptowalut rządzi się swoimi prawami, a obrót nimi nie jest w żaden sposób uregulowany. Jednak to, co dla jednych jest mankamentem, dla innych stanowi atut dający walutom cyfrowym ogromną przewagę. Brak kontroli ze strony rządów i instytucji finansowych gwarantuje, że waluty cyfrowe nie są sztucznie sterowane, z drugiej strony sprawia, że ich ceny są podatne na różne, często trudne do przewidzenia czynniki zewnętrzne. Wśród ich zalet można wymienić deflacyjny charakter, ograniczoną podaż, wysokie bezpieczeństwo transakcji i brak możliwości fałszowania waluty. Z drugiej strony obawę może budzić wysokie ryzyko utraty środków. Pewne jest zatem, że inwestować w kryptowaluty warto, pamiętając jednak, że jest to inwestycja obarczona wysokim ryzykiem. Dlatego odpowiednią strategią wydaje się inwestowanie w waluty cyfrowe ograniczonych środków, w ramach dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail