X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Podsumowanie 14. edycji InternetBeta. Jakie są najnowsze i najważniejsze trendy w marketingu?

InternetBeta to niezwykłe wydarzenie, na którym każdego roku zyskujemy wiedzę na temat najnowszych trendów w marketingu. Czego dowiedzieliśmy się na 14. edycji?

Podsumowanie 14. edycji InternetBeta. Jakie są najnowsze i najważniejsze trendy w marketingu?InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

reklama


Długoterminowy charakter działań marketingowych, nastawienie na budowę trwałych relacji z rynkiem, działania typu cross-channel, spójna polityka cyberbezpieczeństwa i planowanie w skali makro – to najważniejsze wnioski płynące z konferencji InternetBeta odbywającej się już po raz 14. w Kielnarowej koło Rzeszowa. Na Podkarpaciu o najnowszych trendach w marketingu rozmawiali specjaliści z branży e-commerce, agencji digital i startupów.

InternetBeta już po raz 14.

Multidyscyplinarna konferencja InternetBeta w Kielnarowej jest organizowana od 2009 roku. W nowoczesnym kampusie Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie odbywają się wykłady, warsztaty oraz branżowa integracja. Marketingowcy, inwestorzy, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów, blogerzy i influencerzy rozmawiają o najważniejszych trendach w obszarze szeroko pojętego marketingu.

W tym roku prelegenci akcentowali wagę strategicznego charakteru działań marketingowych. Zagadnienia z obszaru zarządzania, organizacji czy tworzenia i promocji treści omawiali na podstawie praktycznych doświadczeń. Najważniejsze wątki swoich wystąpień rozwijali także w trakcie rozmów ze słuchaczami. Podkreślając potrzebę działań długoterminowych, wskazywali na konieczność łączenia idei, prowadzenia działań komplementarnych i stosowania najnowszych technologicznych „gamechanger’ów”.

14. edycję konferencji InternetBeta otworzył niezastąpiony Łukasz Bis. W swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na kwestie związane z ekologią i dobrostanem środowiska naturalnego. Podkreślił, że w obecnej chwili należy podejmować przede wszystkim działania zmierzające do ograniczenia śladu węglowego. Wagę jego słów podkreślał hashtag #klimattoludzie, zaprezentowany już na samym początku konferencji.

Ekonomia venture capital i ekonomia twórców

Po wystąpieniu Łukasza Bisa głos zabrał Michał Rokosz, partner w funduszu VC Inovo. W swoim wystąpieniu mówił o poszukiwaniu firm, które mogą zostać globalnymi liderami dzięki venture capital. To sposób inwestowania w małe i średnie start-up’y o wysokim poziomie innowacyjności. Kategoryzując poszczególne firmy, Rokosz na konkretnych przykładach omówił strategię wzrostu finansowanego z venture capital oraz jego mierniki. To właśnie takie działania coraz bardziej zmieniają obraz globalnego rynku.

InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

Michał Rokosz na scenie InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

Z kolei Kamil Bolek, dyrektor marketingu LifeTube i TalentMedia, przedstawił koncepcję „ekonomii twórców-influencerów”. Jak zauważył, influencerzy nie ograniczają już swojej obecności do jednej tylko platformy (np. YouTube), lecz prowadzą działania, korzystając z kilku kanałów naraz. Twórcy coraz bardziej uniezależniają się od platform dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak blockchain, tokeny NFT czy wirtualne przedsięwzięcia, takie jak Metaverse.

– To jest właśnie ekonomia twórców. Nie można już patrzeć na influencerów przez pryzmat platformy, o wiele lepszy jest pryzmat celu i człowiek (…). Nie należy postrzegać twórców w charakterze powierzchni reklamowej, bo ich motywacje są różnorodne – i nie są to tylko pieniądze – podkreślił Kamil Bolek. Jak dodał, należy stosować zasadę „3 Win”, bo wygranymi powinny być trzy strony – marka, influencer/twórca oraz jego widownia. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest budowanie długotrwałych relacji twórców z rynkiem.

Potencjał social sellingu

Rafał Szymański z B2B Marketing.AI swoje wstąpienie poświęcił potencjałowi social sellingu, czyli sprzedawania za pośrednictwem mediów społecznościowych. Opisując strategię na przykładzie LinkedIn podkreślił, że ideą takich przedsięwzięć jest budowanie trwałej relacji z klientem. – Program socialsellingowy to dzielenie się wiedzą i dawanie wartości. To podstawa budowania relacji, które przełożą się na większą sprzedaż – powiedział Szymański. Jak dodał, sprzedawcy korzystający z tego modelu mają 45% więcej szans sprzedażowych oraz 51% więcej szans na pomyślne zamknięcie sprzedaży.

Szymański zwrócił uwagę, że sprzedawca powinien nawiązywać relacje z klientem, by poznawać jego potrzeby i oferować mu nie tyle sam produkt, ile rozwiązanie. Na przykład, sprzedający może pokazać klientowi, jak należy stosować dany produkt, co zwiększa szanse na pogłębienie relacji i budowanie lojalności w przyszłości. Taki model działania zakłada współpracę działów marketingu, sprzedaży i obsługi klienta, co buduje pozytywne customer experience.

Analiza SEO wskazówką dla strategii contentowych

Krzysztof Marzec (Deva Group) zwrócił uwagę, że duże znaczenie dla wzmacniania relacji między firmą i rynkiem mają kwestie związane z poprawnym funkcjonowaniem strony firmowej, jej budową, pozycjonowaniem w wyszukiwarkach i polityką SEO. Poprawne ułożenie struktury strony także ma wpływ na jej pozycję w wynikach Google, a więc na możliwości konwersji. W związku z tym rośnie także znaczenie analityki, dzięki której zyskujemy wiedzę na temat najlepiej zoptymalizowanych elementów strony oraz najskuteczniejszego contentu.

Taka analiza wskazuje również, które moduły strony należy poprawić pod kątem funkcjonalnym, a które treści zoptymalizować pod kątem polityki SEO. Rosnąca popularność strony w rankingach wyszukiwania to nie tylko większa liczba wizyt użytkowników, ale także powrotów na stronę. – A powroty się opłacają. To właśnie powracający użytkownicy pozostawiają najwięcej pieniędzy. Dlatego warto zadbać o ułatwianie im życia, np. poprawiając funkcjonalności w sklepie internetowym – podkreślił Krzysztof Marzec.

Aspekt bezpieczeństwa w komunikacji z klientami

Dla utrzymywania długotrwałych, pogłębionych relacji z klientami konieczne jest uwzględnienie aspektu bezpieczeństwa. Artur Pajkert i Adrianna Szałańska z CyberFolks, poruszając tematykę bezpieczeństwa w obszarze e-commerce, zwrócili uwagę, że w 2021 roku 69% procent polskich firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa i poufności danych. W związku z tym trzeba odpowiednio zabezpieczyć domenę, certyfikaty SSL oraz serwer.

InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

Artur Pajkert i Adrianna Szałańska na scenie InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

Tym bardziej że zagrożeń jest wiele – phishing, typosquatting, ataki homograficzne to tylko kilka przykładów. Stosowanie zapór dla działalności hakerów to konieczność, nawet jeśli spowalniają one nieco tempo działania strony. Konieczne jest również przygotowanie kopii zapasowych danych, najlepiej na serwerach w co najmniej w dwóch „fizycznych” lokalizacjach. O wprowadzaniu nowych zabezpieczeń warto informować klientów, także dlatego, że część z nich wróci z cennym feedbackiem na temat naszych działań w tej dziedzinie.

Wpływ jakości obsługi klienta na poziom retencji

O budowaniu relacji z klientami i zwiększaniu szans na ich retencję decyduje także jakość obsługi. Łukasz Hardek z Thulium mówił co zrobić, by stworzyć efektywne biuro obsługi klienta oraz jak zorganizować jego prace. Kluczową kwestią są różnorodne kanały komunikacji – nie tylko maile czy coraz popularniejsze media społecznościowe, ale także np. rozmowy telefoniczne. Wszystkie kanały warto skupić w jednym zintegrowanym systemie, obejmującym także automatyzacje, takie jak np. voice boty, stosowane choćby w branży ochrony zdrowia.

W związku ze specyficznymi wyzywaniami dla pracy biura obsługi klienta warto dołożyć starań, by w jak największym stopniu ją uelastycznić i zoptymalizować. Płynna obsługa, np. w zakresie obsługi posprzedażowej to, z jednej strony, kwestia wygody klienta, a z drugiej – tempa i wydajności pracy BOK-u. – Praca w dziale obsługi klienta jest niesamowicie trudna. Prawdopodobnie nie ma drugiego takiego działu w firmie, w którym jest tak duża rotacja kadr (…). Dlatego też otaczajmy opieką pracowników naszego BOK-u, a oni będą otaczać najlepszą opieką naszych klientów – podkreślił Hardek.

Czynniki wpływające na wybór agencji marketingowych przez klientów

CEO ContentHouse i redaktor naczelny SOCIALPRESS Grzegorz Miłkowski w swoim wystąpieniu poruszył kwestię czynników decydujących o wyborze agencji marketingowych przez klientów. Przedstawił kluczowe wnioski z badania „Kryteria wyboru agencji marketingowych”, zrealizowanego w ramach portalu w okresie maj-sierpień 2022 roku, które ujrzy światło dzienne już w tym tygodniu. W tym czasie przebadano 101 firm, które zostały podzielone pod kątem rodzaju działalności, wydatków na marketing oraz liczby zatrudnionych osób.

– Przeprowadzaliśmy badania rynku, zwracając się do osób decyzyjnych, którym zapewniliśmy anonimowość odpowiedzi. Na tej podstawie wyróżniliśmy kluczowe czynniki wpływające na wybór agencji marketingowej – podkreślił Grzegorz Miłkowski. CEO ContentHouse omówił następnie najważniejsze z nich, prezentując wyniki przy uwzględnieniu podziału działalności podmiotów na obszary B2C i B2B.

InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

Prelegenci InternetBeta 2022 / źródło: facebook.com/InternetBeta

SOCIALPRESS jest stałym patronem medialnym InternetBeta od 2010 roku.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail