X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Messenger Lite odchodzi na emeryturę – Meta rezygnuje ze wsparcia dla aplikacji

Meta ogłosiła koniec uproszczonej wersji Messengera w wersji Lite. Aplikacja już została usunięta ze sklepu Google Play, a wkrótce obecni użytkownicy stracą możliwość korzystania z komunikatora.

Messenger Lite odchodzi na emeryturę – Meta rezygnuje ze wsparcia dla aplikacjiźródło: shutterstock.com

reklama


To już oficjalne – Messenger Lite, który do tej pory zdążył zgromadzić spore grono użytkowników, zostanie zlikwidowany. Jakie mogą być powody tej decyzji?

Ostatni dzwonek

Messenger Lite powstał w październiku 2016 roku. Było to rozwiązanie dla użytkowników posiadających mniej wydajne urządzenia, na których pełna wersja Messengera miała problemy z płynnością. Z biegiem czasu do grona użytkowników dołączyli także ci, którzy cenili sobie prostotę. W Messengerze stopniowo zaczęły pojawiać się nowe rozszerzenia i funkcje, które wpływały na rozmiar i wagę aplikacji, a wielu użytkowników uważało je po prostu za zbędne. Stąd też woleli oni korzystać z uproszczonej wersji komunikatora.

Do obecnych użytkowników Messenger Lite powiadomienia o wyłączeniu aplikacji dotarły już 21 sierpnia. Meta zapewniła, że wszelkie wiadomości i dane przechowywane w Messenger Lite pozostaną dostępne w głównej wersji Messengera. Firma zachęca także do rozpoczęcia korzystania z pełnej wersji Messengera już teraz.

Aplikacji nie można już pobrać ze sklepu Play, gdyż została ona usunięta. Niemniej jednak obecni użytkownicy mogą jeszcze przez pewien czas z niej korzystać. Planowana data oficjalnego zakończenia wsparcia dla Messenger Lite to 18 września.

Ofiara postępu?

Messenger Lite, choć pozbawiony niektórych funkcji (jak na przykład tryb ciemny) wyróżniał się płynnym działaniem. Ponadto brak dodatków i niektórych opcji umożliwiał skupienie się na samej rozmowie, w porównaniu z pełną wersją Messengera, w której znajdziemy wiele rozszerzeń nie do końca współgrających z ideą aplikacji.

Messenger Lite zajmował również znacznie mniej pamięci urządzenia niż oryginał. Uproszczona wersja sprawdzała się także w sytuacjach ograniczonego dostępu do internetu lub niestabilnej sieci. Dlaczego więc tak cenioną i chętnie używaną aplikację spotkał ten los?

Decyzja Mety o zakończeniu wsparcia dla Messenger Lite może być powiązana z postępem technologicznym oraz rosnącą wydajnością nowych urządzeń. W miarę rosnącej mocy smartfonów i tabletów coraz mniejsza staje się potrzeba utrzymywania lżejszych wersji aplikacji. Wzrasta również dostępność sieci i internetu, co sprawia, że Meta może dostrzegać mniejszą potrzebę kontynuowania wsparcia dla oddzielnej aplikacji skierowanej głównie do użytkowników z ograniczoną przestrzenią pamięciową urządzenia oraz słabą łącznością.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że Meta dąży do optymalizacji kosztów, a rzadziej używany Messenger Lite przestać być opłacalną inwestycją. Warto podkreślić, że w roku 2020 Meta zakończyła wsparcie dla Messenger Lite na urządzeniach z systemem iOS. Na razie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja co do dalszych losów Facebooka Lite.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail