X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zapanuj nad swoimi danymi – Google aktualizuje narzędzia ochrony prywatności

Google informuje o wprowadzeniu nowych zmian dotyczących wyników wyszukiwania, które umożliwią użytkownikom większą kontrolę nad wyświetlanymi treściami, w tym także ich prywatnych danych czy wyników zawierających treści dla dorosłych.

Zapanuj nad swoimi danymi – Google aktualizuje narzędzia ochrony prywatnościźródło: unsplash.com

reklama


W zeszłym roku Google wprowadziło narzędzie „Wyniki wyszukiwania informacji o Tobie”. Dzięki niemu możliwe było szybkie przesłanie prośby o usunięcie wyników wyszukiwania zawierających nasz prywatny numer telefonu, miejsce zamieszkania lub adres e-mail. Narzędzie zostało teraz zaktualizowane i ulepszone.

Ochrona prywatności w zasięgu ręki

W najbliższych dniach planowane jest wprowadzenie nowego panelu, który poinformuje nas, czy nasze dane kontaktowe pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Jeśli tak, za pomocą ulepszonego formularza w szybki i prosty sposób możliwe będzie wystosowanie prośby o usunięcie danych z Google. Ponadto zostaniemy także powiadomieni o pojawieniu się nowych wyników z naszymi danymi w wyszukiwarce, co pozwoli zachować spokój i kontrolę nad prywatnością.

Narzędzie to można aktywować poprzez aplikację Google. Wystarczy kliknąć swoje zdjęcie profilowe i wybrać opcję „Wyniki wyszukiwania informacji o Tobie” z rozwijanego menu. Alternatywnie, można skorzystać ze strony goo.gle/resultsaboutyou.

Niestety, obecnie narzędzie dostępne jest tylko w języku angielskim i jedynie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Google zapewnia jednak, że zespół pracuje nad rozbudową dostępnych języków oraz lokalizacji, aby wkrótce udostępnić je dla szerszego grona użytkowników.

 

usprawienia od Google

źródło: polska.googleblog.com

Bezpieczne przeglądanie

Google zauważyło rosnące zapotrzebowanie na ochronę przed przypadkowym natrafieniem na nieodpowiednie treści w wyszukiwarce. Gigant zdecydował się na wprowadzenie blokad mające na celu zabezpieczenie użytkowników i ich rodzin przed niechcianymi zdjęciami erotycznymi. Dzięki najnowszej aktualizacji wszelkie obrazy o charakterze seksualnym, a także te zawierające treści dla dorosłych lub akty przemocy, zostaną automatycznie zamazane w wynikach wyszukiwania. Filtr SafeSearch z opcją zamazywania będzie dostępny dla wszystkich użytkowników na całym świecie już w tym miesiącu.

 

filtr SafeSearch

źródło: polska.googleblog.com

Usprawnienia obejmą także moduł kontroli rodzicielskiej. Teraz wystarczy wpisać odpowiednie zapytanie, np. „kontrola rodzicielska Google” lub „Google Family Link”, aby uzyskać dostęp do okna z informacjami na temat zarządzania tą funkcją. Opcję tę można oczywiście wyłączyć, chyba że zablokują ją rodzice lub administrator szkolnej sieci.

Usuwanie prywatnych zdjęć

Pojawia się również funkcja umożliwiająca użytkownikom usuwanie dowolnych prywatnych zdjęć o charakterze erotycznym z wyników wyszukiwania. Wprawdzie opcja usuwania opublikowanych bez zgody użytkowników istniała od dawna. Teraz będzie można również skutecznie usunąć je z wyszukiwarki, nawet jeśli wcześniej użytkownik świadomie udostępnił tego typu treści na stronach dla dorosłych. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy strony internetowe, na których te treści nadal się pojawiają, przekazując użytkownikowi płatności za ich publikację.

Usunięcie treści z Google może dać większą kontrolę nad prywatnymi danymi widocznymi w wynikach wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że nie skutkuje to automatycznym usunięciem tych treści z innych części internetu czy innych wyszukiwarek. Mimo tego jest to krok we właściwym kierunku w ochronie naszej prywatności.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail