X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak wybrać najbezpieczniejszy komunikator? Kluczowe funkcje i aspekty bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo cyfrowe to priorytet. Dowiedz się, jak wybrać komunikator, który najlepiej ochroni Twoje dane i zapewni prywatność podczas rozmów.

Jak wybrać najbezpieczniejszy komunikator? Kluczowe funkcje i aspekty bezpieczeństwaźródło: shutterstock.com

reklama


Tak bardzo zagłębiliśmy się w cyfrowy świat, że mało kto wyobraża sobie komunikację, bez komunikatorów internetowych. Jednocześnie mamy coraz większą świadomość na temat tego, że nasza prywatność oraz bezpieczeństwo online jest nieustannie zagrożone. Dlatego wybór odpowiedniego, bezpiecznego komunikatora internetowego staje się coraz bardziej istotny. Który komunikator jest najbezpieczniejszy?

W morzu dostępnych aplikacji do komunikacji kluczowe jest zrozumienie, które funkcje decydują o bezpieczeństwie danego komunikatora. Stawianie na pierwsze lepsze rozwiązanie może się szybko na nas zemścić.

Komunikatory szyfrowane

Absolutną podstawą bezpieczeństwa komunikacji jest szyfrowanie end-to-end. Co to oznacza? To, że tylko nadawca i odbiorca wiadomości są w stanie odczytać przesyłane treści, a żadna inna strona, w tym operator komunikatora, nie ma do nich dostępu. W przypadku ataku hakerskiego czy przechwycenia danych, treści przesłane przez komunikator szyfrowany pozostają zaszyfrowane i nieczytelne dla osób trzecich.

Otwarty kod źródłowy

Kolejny istotny aspekt to otwarty kod źródłowy komunikatora. Otwartość kodu źródłowego umożliwia niezależnym ekspertom audytowanie kodu i sprawdzanie, czy nie zawiera on ukrytych bądź błędnych funkcji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Aplikacje, których kod źródłowy jest publicznie dostępny, są w większym stopniu godne zaufania, ponieważ mogą być poddane rygorystycznym badaniom zarówno przez społeczność, jak i przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Polityka prywatności

Ostatnim, ale nie mniej istotnym, aspektem jest polityka prywatności komunikatora. Warto sprawdzić, jakie dane zbiera aplikacja, w jaki sposób je przetwarza oraz czy udostępnia je osobom trzecim. Warto także zweryfikować, czy komunikator przechowuje rozmowy i jeśli tak, to jak długo. Komunikatory o przejrzystej polityce prywatności, które minimalizują zbieranie danych użytkowników oraz nie udostępniają ich firmom w celach reklamowych czy też agencjom rządowym, powinny być preferowane przez osoby dbające o swoją prywatność.

Jaki komunikator jest najbezpieczniejszy?

Wiedząc, czym charakteryzuje się bezpieczny komunikator, można przystąpić do wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania. My możemy jednak podpowiedzieć, że wśród wielu dostępnych opcji, takich jak choćby WhatsApp, Telegram, Threema, Viber, iMessage, Pryvate, Line, Signal czy WeChat, jako najbezpieczniejsze komunikatory wskazywane są dwa – Signal i Telegram.

Signal czy Telegram?

Signal oferuje kompleksową ochronę prywatności poprzez wykorzystanie silnego szyfrowania end-to-end, otwartego kodu źródłowego oraz transparentnej polityki prywatności. Jego protokół szyfrowania uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych. Stosuje się go powszechnie w środowiskach, gdzie priorytetem jest ochrona danych użytkowników. Dodatkowo Signal wykorzystuje odizolowaną pamięć masową, do której dostępu nie mają nawet właściciele serwerów. Wszelkie konwersacje są przechowywane jedynie na urządzeniu, a nie w chmurze. Niestety utrudnieniem w korzystaniu z tej aplikacji może być dość skomplikowany, mało przyjazny interfejs.

źródło: unsplash.com

Alternatywą dla niego może być Telegram z funkcją pełnego szyfrowania rozmów, choć nie jest to opcja domyślna. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba świadomie rozpocząć „tajny chat”, który jednak nie umożliwia prowadzenia rozmów grupowych. Warto zaznaczyć, że choć jest to aplikacja open-source, która pozwala na sprawdzenie kluczowych funkcji zabezpieczających w kodzie źródłowym, to oprogramowanie serwerowe platformy nie jest ogólnodostępne. Przewagą tej aplikacji jest jednak wygodniejsza obsługa i więcej przydatnych funkcji. W dodatku aplikacja ta pozwala na przesyłanie większych plików.

Signal jest najlepszym wyborem dla tych, których priorytetem jest najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Telegram jest z kolei odpowiednią opcją dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, ale nie mniej niż wygodę i elastyczność funkcji.

Na pewno warto przyjrzeć się bliżej obu aplikacjom i wybrać taką, która najlepiej wpisze się w aktualne potrzeby i oczekiwania. Bez wątpienia zarówno Signal, który jest niekwestionowanym liderem w zakresie bezpieczeństwa, jak i Telegram, który dużo od niego nie odbiega, są zdecydowanie lepszym wyborem, niż chociażby niezwykle popularne, ale nie zapewniające wystarczającego poziomu bezpieczeństwa aplikacje, takie jak WhatsApp, Messenger czy Skype.

W trosce o bezpieczeństwo

Świadomy wybór komunikatora to kluczowy krok w dbaniu o naszą prywatność i bezpieczeństwo online. Jednak nawet najbezpieczniejszy komunikator nie spełni swojej funkcji, jeśli będziemy niefrasobliwie podchodzić do kwestii własnego bezpieczeństwa w sieci. Unikaj przesyłania w trakcie rozmów loginów i haseł, swoich prywatnych danych, w tym numerów dokumentów, numerów kont czy kart kredytowych, a także nie pisz o tym, co mogłoby Ci poważnie zaszkodzić.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail