X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

USA vs TikTok – nowe prawo wymusza zmiany dla aplikacji

W obliczu narastających obaw o bezpieczeństwo narodowe, władze USA zdecydowały się na radykalne kroki wobec aplikacji TikTok. Wprowadzone nowe regulacje mogą zaważyć na jej przyszłości na amerykańskim rynku.

USA vs TikTok – nowe prawo wymusza zmiany dla aplikacjiźródło: shutterstock.com

reklama


Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nową ustawę, która może doprowadzić do zakazu działalności TikToka w Stanach Zjednoczonych. Będzie to możliwe, jeśli chiński właściciel platformy, ByteDance, nie sprzeda swoich amerykańskich aktywów.

Kontrowersyjne działania przeciwko TikTokowi

Przyjęta przez Senat ustawa, określana jako „Sell or Ban”, zobowiązuje firmę ByteDance do sprzedaży swojej amerykańskiej części, stawiając ją przed perspektywą całkowitego zakazu działalności w USA. Ruch ten jest odpowiedzią na długotrwałe przypuszczenia o możliwości dostępu chińskiego aparatu państwowego do danych amerykańskich użytkowników.

Ustawodawcy włączyli regulacje dotyczące TikToka do szerszego pakietu bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje on także pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz sankcje wobec Iranu i Rosji.

TikTok pod presją

Przyjęcie ustawy spotkało się z natychmiastową reakcją zarówno ze strony użytkowników, jak i samej platformy. W odpowiedzi TikTok zapowiedział podjęcie działań prawnych. Obawy o przyszłość TikToka w USA nasilają się więc – aplikacja ta liczy bowiem około 170 milionów użytkowników indywidualnych oraz 7 milionów firm w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto ustawa zaostrza już istniejące napięcia pomiędzy USA a Chinami. Stany Zjednoczone wskazują na TikToka jako narzędzie potencjalnych manipulacji i zagrożeń, które mogą być wykorzystywane przez chiński rząd do szpiegostwa i wpływania na amerykańską opinię publiczną. Jeśli ByteDance nie sprzeda TikToka w ciągu wyznaczonego roku, aplikacja może zniknąć z amerykańskich sklepów aplikacji.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail