X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uważaj na oszustów podszywających się pod Facebooka! Nieuważni mogą stracić fan page

Uważaj na oszustów podszywających się pod Facebooka! Nieuważni mogą stracić fan page

reklama


– Jest to pierwsza próba phishingu, jaką zaobserwowałem w przeciągu niemal pięciu lat korzystania z serwisu – powiedział nam Piotr, właściciel popularnego fan page “Kocham spać” (blisko 770 tys. fanów).

O co chodzi? O prywatną wiadomość, która przesyłana jest do administratorów wybranej facebookowej strony. Z wiadomości dowiadujemy się, że fan page zostanie zawieszony z powodu złamania zasad używania serwisu. Dodatkowo odbiorca czyta, że na jego adres e-mail zostało już wcześniej skierowane ostrzeżenie, ale – w związku z brakiem reakcji – wiadomość wysłana za pomocą Facebooka stanowi ostatnią możliwość anulowania deaktywowania naszej strony.

– Jak się domyślam, wiadomość została wysłana do największych stron na Facebooku – tych, które udostępniają fanom możliwość przesłania wiadomości wewnątrz serwisu. Trudno określić, ilu stron dotyczy ten problem, zapewne jednak “organizator akcji” wysyła taką wiadomość do kolejnych dużych fan page – komentuje sprawę właściciel “Kocham spać”.

Faktycznie, jak udało nam się ustalić, podobną wiadomość otrzymał również co najmniej jeden inny administrator polskiego fan page, który pragnie jednak pozostać anonimowy.

Formularz za pomocą którego oszuści wyłudzają hasło do profilu

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Jak w takim razie ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami? – Przede wszystkim trzeba myśleć i nie panikować – radzi Piotr z „Kocham spać”, który podkreśla również, że Facebook nie zaoferowałby możliwości odblokowania konta lub strony przy użyciu aplikacji osadzonej w swoim serwisie. W takiej sytuacji powinniśmy zostać odesłani do “Centrum Pomocy” serwisu. – Na pierwszy rzut oka widać, że nadawcą wiadomości nie jest Facebook. Wystarczy najechać kursorem na nadawcę wiadomości – dodaje Piotr, który zwraca również uwagę na sprzeczność w komunikacji zastosowanej przez oszustów. – Wiadomość dotyczy odblokowania fan page’a i wysłano ją korzystając z funkcji przesyłania wiadomości do fan page’a. Nie trudno domyślić się, że niezwykłym wyzwaniem byłoby odebranie takiej wiadomości, gdyby Facebook faktycznie zablokował nasz fan page – mówi i podsumowuje żartem: – Z logiką trudno wygrać.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail