X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook obchodzi 10 urodziny

Facebook obchodzi 10 urodzinyFot. Facebook.com/Facebook

reklama


Kiedy w 2004 roku Mark Zuckerberg zakładał serwis społecznościowy dla studentów swojej uczelni – Uniwersytetu Harvarda, nie spodziewał się, że jego studencki pomysł w tak krótkim czasie przemieni się w ogólnoświatowy projekt.

The Facebook

Portal, którego pierwsza nazwa brzmiała “The Facebook”, powstał w zaledwie dwa tygodnie, po kolejnych dwóch jego użytkownikami było już 75% studentów Harvarda. Mark Zuckerberg postanowił więc rozszerzyć zasięg portalu na inne uniwersytety. Popularność, jaką zdobył serwis, przerosła wyobrażenia twórcy. Pod koniec pierwszego roku działalności Facebook miał około miliona użytkowników z całych Stanów Zjednoczonych.

Fot. thefacebook/Wikipedia

Fot. thefacebook/Wikipedia

W swoim poście z okazji rocznicy powstania serwisu Zuckerberg tak wspomina jego początki:

-„Pamiętam, jak jedliśmy pizzę z kolegami w nocy krótko po uruchomieniu Facebooka. Powiedziałem im, że jestem bardzo podekscytowany tym, że mogę pomóc połączyć naszą szkolną społeczność, ale pewnego dnia ktoś będzie musiał połączyć cały świat”.

Post użytkownika Mark Zuckerberg.

Facebook w liczbach

Dziś Facebook liczy ponad 1,23 miliarda użytkowników na całym świecie, z czego 757 milionów daily active users, a w zeszłym roku serwis miał już 70 wersji językowych. Polska strona działa od 2008 roku. Dziś z naszego kraju każdego miesiąca loguje się pond 15,7 milionów osób (wg badania Megapanel/PBI Gemius). Patrząc na dane liczby użytkowników polskiej sieci stanowi to aż ¾ wszystkich polskich internautów. Każdego dnia poprzez serwis wysyłanych jest około 10 miliardów wiadomości. Dostępna od wczoraj dla użytkowników smartfonów z systemem iOS aplikacja Facebook Paper, została stworzona po to, by ułatwić użytkownikowi segregowanie i przeglądanie tylko wybranych polubionych treści na Facebooku.

Ile wart jest Facebook?

Już w roku 2012 portal pojawił się na giełdzie. Choć początkowo przeszacowano jego wartość, to przychody Facebooka stale rosną. Wartość w roku 2004 wynosiła mniej niż 5 mln dolarów, a dziś szacowana jest na ponad 150 miliardów. Zyski z reklam w ciągu roku wzrosły aż o 60%, sięgając 2,59 miliarda dolarów. Zuckerberg nie chce jednak na tym poprzestać i planuje połączyć ze swoim serwisem kolejne części świata.

Huge data

Warto wspomnieć także o liczbie danych, jakie przez dziesięć lat zgromadził serwis. Jak podaje portal Expandedramblings.com Facebook ma już 300 petabajtów danych (1 petabajt =1024 terabajty). Codziennie ta liczba rośnie o około 0,5 petabajta.

A look back

10 urodziny Facebooka to nie tylko okazja do świętowania dla twórców społecznościowego giganta. Zuckerberg pamiętał także o użytkownikach. Z okazji urodzin Facebook uruchomił funkcję, która pozwala obejrzeć w postaci filmu wideo swoją aktywność w serwisie od początku dołączenia do społeczności. Aby zobaczyć taki spersonalizowany film, wystarczy zalogować się na swoje konto i wejść na  www.facebook.com/lookback.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail