X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

10 najbardziej pamiętnych filmów na 10 lat YouTube’a

10 najbardziej pamiętnych filmów na 10 lat YouTube’afot. Jonas B/ cc/flickr.com

reklama


Będzie to oczywiście krótki i subiektywny przegląd najciekawszych filmów z minionego dziesięciolecia. Oczywiście najłatwiej kierować się liczbą wyświetleń, jednak stawiałoby to w uprzywilejowanej sytuacji teledyski, które jednak nie wpływają znacząco na rzeczywistość, zarówno tę realną jak i wirtualną. A oto subiektywna lista filmów, które odcisnęły piętno na nas wszystkich:

2005 – Pierwszy film na YouTube

Naszym zdaniem filmem roku 2005 jest oczywiście 18-sekundowy materiał nagrany przez Yakova Lipitsky’ego pokazujący jego kolegę Jaweda w zoo na tle słoni. Nie zawiera on nic oszałamiającego, ale był to pierwszy materiał wrzucony na YT, który rozpoczął nową erę historii internetu.

2006 – Ewolucja tańca

Film, który wywarł duże wrażenie na widzach – ten 6 minutowy klip, na którym komik Jud Laipply pokazuje ewolucję tańca, jest zabawny, w niektórych momentach budzi zdziwienie i nostalgię za dawnymi czasami. Filmik ten był jednym z największych hitów pierwszych lat istnienia YouTube’a (obecnie ma prawie 290 mln odsłon).

2007 – Charlie ugryzł mnie w palec

Ten filmik do tej pory uzbierał pond 811 mln wyświetleń. Czemu tak dużo? Co prawda trwa on tylko 55 sekund, ale z każdej sekundy wylewa się niepokojąco dużo słodyczy. Wiadomo – tam gdzie są małe dzieci, tam oglądalność może tylko rosnąć. Zresztą zobaczcie sami:

2008 – CNN Laughs It Up Over Sarah Palin Interview

Jeżeli CNN to pewnie polityka. W tym przypadku i owszem. Chyba jeden z niewielu przypadków, gdy w tak poważnym medium publicznie śmiano się z jakby nie patrzeć poważnej uczestniczki amerykańskiej polityki. I to jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Ilość wyświetleń- ponad 6 mln.

2009 – Parodie filmu “Upadek”

Stary ale jary – film “Upadek” przeżywał drugą młodość. Co prawda w trochę innej formie, ale znów był na topie. A dokładniej jego przeróbki. Hitler wściekający się po premierze nowego hitu Apple, opłakujący pożar warszawskiej Jadłodajni czy wiele innych aktualnych wydarzeń. Wiadomo – starcie Polska vs. Niemcy w każdej sprawie to idealna podstawa dla parodii (w tym przypadku jednej z lepszych w “polskim” YT).

2010 – Old Spice “The Man Your Man Could Smell Like”

Reklama, która była hitem, zarówno w internecie jak i w telewizji. Dlaczego była tak popularna? W sumie to nie wiadomo – ani śmieszna, ani górująca nad innymi wykonaniem. Po prostu…dziwna. I dlatego do tej pory ma ponad 50 mln wyświetleń.

2011 – Jack Sparrow

Ta parodia zdobyła ponad 133 miliony odsłon w okresie największej popularności “Piratów z Karaibów”. No i oczywiście wyniosła Michaela Boltona na szczyty show biznesowego światka.

Rok 2012 – Gangnam Style

Król jest tylko jeden – Gangnam Style – utwór południowokoreańskiego wokalisty, który stał się hitem hitów. Piosenka, a w szczególności charakterystyczny taniec stały się już elementem rzeczywistości, zarówn o tej szarej jak i imprezowej. Na podstawie tego teledysku rozpoczęto już wiele badań socjologiczno- -antropologiczno – kulturoznawczych. W dodatku popularność tego teledysku wymusiła zmiany w liczniku wyświetleń. Do tej pory Gangnam Style ma ponad 2 miliardy 242 miliony wyświetleń.

2013 – Harlem Shake

Co prawda kilkutygodniową, jednak piorunującą popularnością cieszył się fragment utworu Harlem Shake, do którego w oryginalnej wersji “zatańczyła” grupa żołnierzy. Potem powstało tysiące wersji w różnych odsłonach i aranżacjach. Fragment ten stał się także bazą do różnych ulicznych performanców. Oryginał zebrał prawie 106 mln wyświetleń.

2014 – SA Wardęga Mutant Giant Spider Dog

I tu znowu niekwestionowany lider – film o pająko – psie, który biegał po ulicach i wywoływał przerażenie u większości napotkanych ludzi. Filmik ten został nagrany przez Sylwestra Wardęgę, który jako pierwszy Polak zarobił naprawdę duże pieniądze za pomocą YouTube’a. Do tej pory to nagranie zebrało ponad 131 milionów odsłon.

Oczywiście podobnych przeglądów na 10 lecie istnienia YT można byłoby zrobić tysiące i każdy byłby zupełnie inny. YouTube może nas zaskoczyć codziennie, a popularność, łatwość korzystania i możliwości, które daje ten serwis gwarantują mu niezagrożoną pozycję w świecie internetu jeszcze przez długie lata. Podejrzewam, że za kolejne 10 lat będzie można zrobić podobny przegląd youtube’owych wideo.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail