X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Kto przejmie konto na Facebooku po twojej śmierci? Jest nowa opcja bezpieczeństwa na portalu

Kto przejmie konto na Facebooku po twojej śmierci? Jest nowa opcja bezpieczeństwa na portalufot. © iluistrator - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


W tym wypadku nie potrzeba podpisywania żadnych aktów notarialnych. Wystarczy skorzystać z nowej funkcji, która pozwala stworzyć listę spadkobierców. Odziedziczą oni spuściznę po danym użytkowniku, znajdującą się na jego tablicy. Tak jak w realnym świecie tworzone są testamenty, tak i wirtualnie będzie można przedstawić swoją ostatnią wolę, wybierając w opcjach bezpieczeństwa, tzw. Legacy Contact. Będzie to osoba, bądź osoby, które w razie śmierci użytkownika, uzyskają dostęp do danego profilu na Facebooku.

Spisując ten niezwykły testament można zdecydować się na jedną z dwóch opcji. Pierwsza to przekazanie ograniczonego dostępu, do danego profilu, wybranej osobie. Będzie ona miała możliwość zmienić zdjęcie profilowe zmarłego, jak również dodawać ogłoszenia na jego tablicy czy odpowiadać na posty. Uprawniony kontakt, będzie miał także możliwość pobrania całej zawartości profilu, wraz z komentarzami, zdjęciami i filmami na pamiątkę po zmarłym. Wybrany Legacy Contact nie będzie miał za to dostępu do wielu opcji konta, jak na przykład wysyłania prywatnych wiadomości.

Druga możliwa opcja to wybór osoby, która po śmierci będzie uprawniona do całkowitego usunięcia konta. Do tej pory zajmował się tym sam Facebook. Po tym jak rodzina bądź przyjaciele poinformowali o śmierci zmarłego, portal blokował dane konto. Bez odpowiedniej informacji profil istniał nadal bez jego moderatora. Często przez to dochodziło do kuriozalnych sytuacji, gdy dalecy znajomi składali chociażby urodzinowe życzenia osobie, która zmarła niedawno w tragicznym wypadku. Takie sytuacje zawsze pozostawiały niesmak.

Wraz z nową opcją Facebook wprowadza także określenie „Remembering”, w dosłownym tłumaczeniu to upamiętnienie, ale traktowane może być jak polskie ś.p., które umieszczane będzie nad imieniem i nazwiskiem danej osoby, po jej śmierci.
Aby opisywane ustawienia mogły stać się aktywne, osoba upoważniona do przejęcia konta, musi udowodnić Facebookowi śmierć danego użytkownika. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, jeśli użytkownik jeszcze za życia wprowadził odpowiednie ustawienia w swoich opcjach bezpieczeństwa. Jeśli tego nie uczynił, Facebook, tak jak to się dzieje obecnie zablokuje dane konto.

Nowa opcja na chwilę obecną dostępna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych, następnie ma być wprowadzana w kolejnych krajach. Choć cała idea może się wydawać nieco niesmaczna, Facebook nie jest wyjątkiem we wprowadzaniu takich rozwiązań. Już w 2013 roku Google wprowadziło podobną możliwość, dziedziczenia dostępu m.in. do konta na Gmailu.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail