X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Internet Rzeczy – korzyści i obawy. Czy zostanie nam jakaś prywatność?

reklama


O zastosowaniu IoT w gospodarce i codziennym życiu pisaliśmy tutaj. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach, jednak jak w wielu wypadkach, jest i druga strona medalu. Zatem, jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki “inteligentnym” przedmiotom? Czego mamy się obawiać?

Korzyści

Korzyści wynikające z korzystania z IoT można zebrać w kilka ogólnych kategorii: zwiększenia produktywności pracowników, redukcji kosztów, lepszej alokacji kapitału i poprawy relacji z klientami. Jest to także szansa dla biznesu (nie tylko tego dużego), który na Internecie Rzeczy może zarobić naprawdę duże pieniądze. Według P. Kotlera i J. E. Heppemanna, którzy w raporcie How Smart Connected Products Are Transforming Competition (Harvard Business Review), korzyści wynikające z tej rewolucji można podzielić na 4 obszary:

• monitoring
• optymalizację
• kontrolę
• autonomię

Na monitoring składa się możliwość obserwacji i kontroli stanu przedmiotu, które dokonuje on sam. Zbiera także informacje o otoczeniu i dane o swoim działaniu. Na optymalizację składają się: zwiększenie wydajności produktu oraz diagnostyka, obsługa i ewentualna naprawa. Inteligentne rzeczy uczą się także swoich użytkowników oraz kontrolują swoje funkcje. Są także korzyści w obszarze autonomii: “myślący” przedmiot może samodzielnie zwiększać swoją wydajności i efektywność (także poprzez łączenie się z innymi urządzeniami). Wydaje się, że szala korzyści przeważa wszystkie obawy. Należy także przyjrzeć się na korzyści z użytkowania IoT wskazane przez internautów (wykres opracowany na podstawie badania IAB Polska):

Aby odblokować artykuł podaj swój adres email

Masz jeszcze do przeczytania 60% artykułu…

Artykuł w pełnej wersji dostępny jest za darmo dla naszych stałych czytelników. Aby go przeczytać, musisz się zalogować za pomocą maila, na którego otrzymujesz od nas newsletter lub zapisać się do listy subskrypcyjnej.
Wpisz poniżej adres e-mail, na który otrzymujesz od nas newsletter i odblokuj artykuł.

Jeżeli nie jesteś subskrybentem naszego newslettera, nic straconego!
Wystarczy się zapisać i otrzymasz bezpłatny dostęp do artykułów.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail