X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać

Nasz newsletter subskrybuje już 12 500 osób!

Kontrowersyjny zapis projektu ustawy antyterrorystycznej. Rząd chce blokować strony internetowe

Na początku w projekcie ustawy antyterrorystycznej nie miał pojawić się żaden zapis dotyczący sfery Internetu. Zapewniał o tym sam minister Kamiński. Tymczasem w projekcie ustawy pojawił się artykuł 32, który budzi spore kontrowersje. Dwie osoby, bez nadzoru sądu, mogą zadecydować o blokadzie serwisu, a jej powód nie jest nawet dokładnie określony.

Kontrowersyjny zapis projektu ustawy antyterrorystycznej. Rząd chce blokować strony internetowefot. bank zdjęć shutterstock.com

Jak podaje portal Money.pl projekt ustawy antyterrorystycznej wyciekł w zeszłym tygodniu. Najpierw opublikowała go organizacja pozarządowa, której celem jest ochrona podstawowych wolności wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem – Fundacja Panoptykon. Dzień później projekt ustawy został umieszczony na oficjalnych stronach rządowych.

Z kolei jak podał portal Gazeta i jak również możemy przeczytać na Twitterze ministra Kamińskiego w projekcie ustawy nie miały się pojawić odniesienia do sfery Internetu. Tymczasem jeden z artykułów dotyczy stricte Internetu i budzi spore kontrowersje. Chodzi o artykuł 32c., który przewiduje, że szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za pisemną zgodą Prokuratura Generalnego może „zarządzić zablokowanie albo żądać od administratora systemu teleinformatycznego zablokowania dostępności określonych danych informatycznych”. Mowa o stronach oraz serwisach internetowych.

Szef ABW musi zwrócić się do sądu o wydanie postanowienia w sprawie blokowania strony, a jeśli w ciągu 5 dni sąd nie wyrazi zgody, ABW musi zdjąć blokadę. Blokada może zostać założona na 30 dni, a za zgodą sądu przedłużona na kolejne 3 miesiące.

Projektowane rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kontekście przeciwdziałania działalności organizacji terrorystycznych, które wykorzystują internet do promowania swojej ideologii, zamieszczania instruktażu w zakresie sposobu przeprowadzania zamachów terrorystycznych oraz komunikowania się ze swoimi zwolennikami.

Nadanie takiego uprawnienia ABW budzi spore kontrowersje przez to, że powodem blokowania strony jest „zapobieganie i wykrywanie przestępstw o charakterze terrorystycznym” – a jak możemy przeczytać z portalu Gazeta.pl nowa ustawa nie określa, co dokładnie jest takim przestępstwem. Zaś definicja zdarzenia terrorystycznego jest bardzo szeroka.

Fundacja Panoptykon rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją „NIE dla ograniczania naszych praw i wolności”, bowiem jeśli przepisy zostaną przegłosowane i podpisane przez prezydenta zaczną obowiązywać od 1 czerwca tego roku.

 

Newsletter

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami. Zapisz się na bezpłatny newsletter. Nasze treści dostępne są dla Ciebie za darmo, więc prosimy o zaznaczenie poniższych zgód. Nie spamujemy, więc nie musi się niczego obawiać. Nikomu też nie przekażemy Twoich danych! Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie reklamę, z której finansowany jest ten serwis. Reklamodawców selekcjonujemy - staramy się ich dobierać w ten sposób, aby promowane produkty odpowiadały potrzebom naszych Czytelników!

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty. Chcę otrzymywać od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje handlowe dotyczące innych podmiotów, zlecających Media Impression Grzegorz Miłkowski kampanie marketingowe, z których utrzymywany jest serwis socialpress.pl oraz finansowane są prace redakcji tego serwisu.

free newsletter templates powered by FreshMail