X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Znalezisko Redakcji: blog Krytycznym Okiem

Otwieramy świeżo kupioną książkę, zaczynamy czytać pierwszą stronę i zatapiamy się w nieznane. Poświęcimy tej czynności kilka dni i nasz wolny czas, a bardzo możliwe, że po przeczytaniu ostatniego zdania na naszej twarzy pojawi się rozczarowanie. Jak tego uniknąć? Proponujemy wejść na bloga "Krytycznym Okiem" i na początek przeczytać dobrą recenzję.

Znalezisko Redakcji: blog Krytycznym Okiemfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


W dzisiejszym cyklu “Znalezisko Redakcji” postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Przyświecał nam jasno określony cel: znaleźć bloga na temat książek, który zachęca treścią, ale nie odstrasza okładką. Kiedy adres spełniał nasze podstawowe wymagania, rozczarowywała nas częstotliwość dodawania recenzji. Aż w końcu trafiliśmy. W najnowszej edycji cyklu, prezentujemy blog Krytycznym Okiem, gdzie “dobrze przeczytacie” o wartościowych książkach.

Prawdziwy mól książkowy

http://krytycznymokiem.blogspot.com/

http://krytycznymokiem.blogspot.com/

Zacznijmy od tego, że blog prowadzony jest już prawie 9 lat. Po przewertowaniu archiwum wyraźnie widać, że od jakiegoś czasu autor prowadzi go bardzo systematycznie. W każdym miesiącu publikuje od 10 do 13 obszernych recenzji. Dodatkowo każdy wpis przydzielony jest do kategorii – literatura faktu, polska, skandynawska, francuska itp. Na stronie znajdziemy również kilka bardziej “egotycznych” pozycji, takich jak literatura chilijska, egipska czy brazylijska.

Nie oceniaj po okładce

Blog utrzymany jest w minimalistycznej, jasnej kolorystyce, a poruszanie się po nim jest nadzwyczaj proste. Każda recenzja zaczyna od kilku podstawowych informacji – kto jest wydawcą, kiedy książka miała swoją premierę, ile liczy stron, czy ma twardą czy miękką okładkę oraz ile kosztuje. Jeszcze jednym z ważnych aspektów technicznych są fragmenty tekstu, które zostały wyboldowane. Dzięki czemu osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć o książce, ale nie mają siły, ochoty lub czasu czytać obszernej recenzji, wówczas wystarczy, ze zerkną wzrokiem, a dowiedzą się najważniejszych informacji.

Bardzo dobra lektura

Autor bloga nie zaznacza jednoznacznie czy książka jest pozycją obowiązkową do przeczytania, czy może powinna trafić na najwyższą półkę biblioteki, co na przykład było największą zaletą bloga Dobry Fil, Zły Film, którym rozpoczęliśmy nasz cykl “Znalezisko Redakcji”. Jednak wydaje mi się, że w przypadku książek sprawa jest na tyle indywidualna, że warto dowiedzieć się o niej więcej, mieć ogólny pogląd, wysłuchać opinii i wówczas samemu zdecydować czy chcemy poświęcić jej czas.

Daj się przekonać

“Najszczęśliwsza dziewczyna” Jessica Knoll

Gilian Flynn, Paula Hawkins, a teraz Jessica Knoll – wszystkie uznają, że umieszczenie słowa „dziewczyna” w tytule powieści to gwarant sukcesu i wabik na czytelników. Oszałamiające sukcesy tych trzech pisarek dowodzą tego, że mają rację i że taka proza idzie jak świeże bułeczki. Moim obowiązkiem jest zatem przestrzec przed kolejną rzekomo fascynującą narracją o dziewczyńskich i kobiecych rozterkach duchowych, które tym razem dotyczą konsekwencji radosnego nastoletniego hedonizmu – za nim stanie mroczna tajemnica i dylematy mające porwać wyobraźnię milionów.

Warto czytać

Blog Krytycznym Okiem, wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych stron poświęconych tematyce literatury. Nie odstrasza okładką i zachęca treścią. Autor ma lekkie pióro, a poszukiwanie dobrej książki i czytanie jego recenzji samo w sobie staje się prawdziwą przyjemnością. Badania pokazują, że Polacy czytają coraz mniej książek, dlatego wydaje mi się, że warto dobrze się przygotować i wybrać wartościową i ciekawą pozycję, skoro to ma być nasza jedyna przeczytana książka w ciągu roku. Zaś dla osób, które nie potwierdzają statystyk, blog ten jest prawdziwym “książkowym rajem”.

 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail