reklama
W piątek staliśmy się świadkami przełomowego wydarzenia. Ogłoszone zostały oficjalne wyniki referendum, w którym większość obywateli Wielkiej Brytanii wypowiedziała się za tym, aby ich kraj opuścił Unię Europejską. Ta informacja zawładnęła wszystkimi mediami, a Twitter aż huczał od komentarzy na temat Brexitu.
Czytaj więcej: #Brexit na Twitterze – komentarze polskich dziennikarzy i polityków
W mediach dyskutowano na temat skutków tej decyzji. Próbowano odpowiedzieć na pytania co Brexit oznacza dla przyszłości Unii Europejskiej, dla europejskiej gospodarki i samej Wielkiej Brytanii. Tym razem jednak nie tylko dziennikarze zadawali pytania i drążyli temat, ale i sami Brytyjczycy.
+250% spike in “what happens if we leave the EU” in the past hourhttps://t.co/9b1d6Bsx6D
— GoogleTrends (@GoogleTrends) 24 czerwca 2016
The Washington Post podał informację według, której Google zanotował wyraźny wzrost wpisywanych zapytań dotyczących nie tylko głosowania, ale i podstawowych zagadnień. Po zamknięciu lokali wyborczych Google Trends zanotował wzrost częstotliwości zapytania „co się stanie, jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej”, aż o 250%!
5 pytań o referendum
5 pytań o Unię Europejską
O co jeszcze pytają Brytyjczycy?
+680% spike in searches for “Move to Gibraltar” in London since polls closed #EUref https://t.co/aMkqjxXH2i pic.twitter.com/wXa1Rk7zjE
— GoogleTrends (@GoogleTrends) 24 czerwca 2016
+100% spike in UK searches for “getting an Irish passport” after #Brexit votehttps://t.co/qyssi0v91x pic.twitter.com/aUdHplLMaS
— GoogleTrends (@GoogleTrends) 24 czerwca 2016
“Are we in or out of the EU?” has spiked +2,450% in the UK #EURefResults https://t.co/pHHbQ1KEXC …
— GoogleTrends (@GoogleTrends) 24 czerwca 2016
Google Trends śledzi to co wpisują Brytyjczycy w wyszukiwarkę, a wynikami dzieli się na swoim profilu na Twitterze. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, że po zakończeniu referendum częstotliwość wpisywania frazy “przeprowadzka na Gibraltar” wzrosła aż o 680%. Wzrosło również zainteresowanie irlandzkim paszportem, a częstotliwość wpisywanego pytania o to czy “jesteśmy obecnie w Unii Europejskiej, czy nie?” pobiła absolutny rekord. Wzrosła aż o 2,450%!