X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowości na Twitterze – zmiany w limicie znaków oraz udostępnianie lokalizacji

Twitter wprowadza zmiany w limicie znaków odpowiedzi oraz możliwość przekazywania informacji o lokalizacji dla profili biznesowych.

Nowości na Twitterze – zmiany w limicie znaków oraz udostępnianie lokalizacjifot. bank zdjęć shutterstock.com ">shutterstock.com

reklama


We wrześniu ubiegłego roku Twitter wprowdził zmiany w limicie znaków, w ramach których multimedia, czyli zdjęcia i wideo, nie wliczają się do liczby znaków w poście. Kilka dni temu serwis ogłosił wprowadzenie dwóch kolejnych zmian w aplikacji dotyczących tej kwestii. Teraz, gdy będziemy odpowiadali komuś na post lub użyjemy znaku @ do oznaczenia danego użytkownika, nie zostaną one wliczone w 140-znakowy limit serwisu. Sama treść posta, choć wciąż ograniczona, będzie mogła zawierać nieco więcej, ponieważ odwołania do innych kont i użytkowników nie pomniejszą możliwości wpisu. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku konwersacji z kilkoma osobami, których oznaczanie dotąd “zjadało” nam limit znaków i uniemożliwiało wyrażenie myśli w pełni. Co więcej, z łatwością sprawdzimy do kogo skierowana będzie nasza odpowiedź, zaznaczymy wybranych odbiorców lub usuniemy ich z konwersacji, bez konieczności wpisywania ich nazwy użytkownika.

fot. blog.twitter.com

fot. blog.twitter.com

Jak czytamy na blogu Twittera, wszelkie zmiany i aktualności są wprowadzane na podstawie opinii użytkowników oraz badań przeprowadzanych wśród nich. Niedawne testy wykazały, że często angażują się w dyskusje, dlatego zmiana ta może okazać się dla nich bardzo przydatna. Twórcy deklarują także, że to nie koniec zmian i wciąż będą udoskonalać serwis i ułatwiać użytkownikom komunikację.

TechCrunch donosi także, że wprowadzono nową funkcję skierowaną do użytkowników biznesowych. Najnowsza aktualizacja skupia się na ułatwieniu firmom radzenia sobie z obsługą klienta za pomocą Twittera. Umożliwi na przykład dodanie lokalizatora sklepu lub dostosowanie odpowiedzi do miejsca zmieszakania rozmówcy. Firmy skorzystają z niej zapomocą DM, czyli wiadomości bezpośrednich, najpierw poproszą klienta o wybór, czy chce dzielić się daną lokalizacją, czy nie. Drugą metodą jest odniesenie się do lokalizacji, nawet jeśli nie jesteśmy w niej fizycznie, co pomoże na przykład w rezerwacji stolika w restauracji. Jak czytamy na TechCrunch, TGI Fridays jest jednym z pierwszych, którzy testują tą nowość.

fot. techcrunch.com

fot. techcrunch.com

Funkcja może okazać się przydatna w przypadku firm z wieloma oddziałami, próbach odnalezienia najbliższej filii oraz dostarczeniu porad w oparciu o dane na temat fizycznej lokalizacji. Obecnie jest dostępna w wersji beta i nie ma jeszcze oficjalnej informacji o terminach jej wprowadzenia na szerszą skalę.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail