X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Social Index – ranking marek online

Internet to skarbnica informacji. Analiza setek tysięcy wypowiedzi użytkowników sieci pozwala na pozyskanie wiedzy o najpopularniejszych markach i osobach. Lektura obowiązkowa dla marketerów i specjalistów PR.

Social Index – ranking marek online

reklama


Artykuł biznesowy

Dzisiejsze narzędzia do monitoringu internetu zbierają wypowiedzi internautów ze wszystkich zakamarków sieci. Analiza wzmianek na temat przedsiębiorstw czy osób publicznych pozwala na kategoryzowanie ich i sprawdzenie, które cieszą się największą popularnością. Badania takie jak Social Index, to w czasach zdominowanych przez social media lektura obowiązkowa dla marketerów i specjalistów od PR.

Przygotowując kampanię online, warto sprawdzić, gdzie i co dokładnie pisze się na temat konkretnych produktów i usług. Nie mam tu na myśli wyłącznie artykułów – wspomniane narzędzia do monitoringu sieci, pozwalają na zebranie treści ze wszystkich kanałów – od social media, przez fora, blogi, mikroblogi i serwisy tematyczne. Analiza ilościowa i jakościowa, pozwala wyznaczać punkt odniesienia dla branży. Wyniki lidera (liczba wzmianek i ich zasięg oraz nacechowanie emocjonalne wypowiedzi) mogą stanowić miarę porównawczą dla całego rynku.

Próbę wyznaczenia obiektywnego wskaźnika obecności przedsiębiorstw w sieci, podjęło SentiOne. Efektem ich działań jest publikowany co miesiąc raport Social Index – zestawienie najbardziej społecznościowych marek w polskim internecie. Eksperci firmy, w oparciu o dane z narzędzia, opracowali autorski wskaźnik, będący wypadkową liczby wzmianek, like’ów, udostępnień czy retweetów, a także ich sentymentu. Na jego podstawie badają obecność w sieci najpopularniejszych marek z polskiego rynku, grupując je na 14 różnych kategorii (Finanse, RTV, Motoryzacja, Żywność, Politycy, Celebryci, Moda, Alkohole, Zdrowie i Uroda, AGD, Napoje, E-commerce, Telekomunikacja, Football).

W podobnych zestawieniach wyraźnie widać dominację dużych marek, świadomych tego, jak ważna jest obecność online w odpowiednich kanałach. Podsumowanie ubiegłego miesiąca (kwiecień 2017) nie odbiega od ogólnej tendencji. Topowe pozycje przypadły takim gigantom, jak: Allegro.pl, Coca-cola, Plus, Orange czy Apple. W lutym cieszyć się mogły osoby odpowiedzialne za komunikację marki Heineken, która wraz z powrotem piłkarskiej Ligi Mistrzów i związanymi z nią konkursami, zdobyła podbiła podium Social index w kategorii Alkoholi, awansując aż o 12 pozycji.

ranking

W ramach prac nad rankingiem, podsumowano także cały 2016 rok. Dokonano analizy, z której można dowiedzieć się, o których kategoriach pisze się najwięcej w polskim internecie. Którzy celebryci angażują fanów najbardziej? Kiedy aktywniej w dyskusje włączają się panie, a które tematy absorbują panów? Odpowiedzi na te pytania można poznać, studiując wnikliwie miesięczne raporty Social Index.

Okazuje się na przykład, że w dłuższej perspektywie najmniej interesującą dla internautów kategorią jest Telekomunikacja. Co ciekawe, na drugim miejscu w kręgu zainteresowań panów pojawiają się celebryci, którzy w “żeńskiej części internetu” zajmują dopiero piąte miejsce!

wykres plci

Dla wszystkich internautów angażujące są natomiast kategorie takie, jak: moda, motoryzacja czy e-commerce, jednak w zależności od miesiąca można w tych preferencjach zaobserwować zmiany. Warto na bieżąco obserwować tendencje rynkowe, tak, aby na podstawie płynących z analizy wniosków, móc planować efektywne działania komunikacyjne.

wykres kategorii

Przyglądając się miesięcznym wynikom Social Index, łatwo zauważyć prawidłowości. Marki zyskują rozgłos i pozytywny wizerunek, na przykład dzięki zaangażowaniu w rozmaite wydarzenia. Wykorzystał to Orange i T-mobile, sponsorując wielkie festiwale muzyczne i filmowe. Podobną prawidłowość można zaobserwować u marki Plus, która postawiła na spokojną, długofalową współpracę sportową, sponsorując rozgrywki siatkówki. Jak widać, marki telekomunikacyjne starają się w ten sposób długofalowo zbudować buzz i wzbudzić pozytywne emocje u konsumentów.

Z rankingu wynika, że najbardziej angażują internautów polityka i niespodziewane kryzysy marek. Wzrost liczby wzmianek widać zarówno wśród marek prowadzących kontrowersyjne kampanie (Reserved), jak i pośród konfliktowych celebrytów (Kuba Wojewódzki).

Dla marketingowców i speców od PR ważne będzie zapewne, jak ich marka kształtuje się na tle swojej kategorii. Jeśli planujecie kampanie, warto zweryfikować sukces działań w comiesięcznym raporcie Social Index.

Artykuł biznesowy

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail