X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

YouTube utrudnia początkującym twórcom monetyzację treści

YouTube zmienia zasady zarabiania w serwisie. Efekty najbardziej odczują mniejsi i początkujący twórcy, którzy będą musieli zdobyć więcej subskrybentów i więcej godzin wyświetleń filmów.

YouTube utrudnia początkującym twórcom monetyzację treścifot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Serwis YouTube poinformował o zmianach w programie partnerskim. Jak wskazują przedstawiciele serwisu, rok 2017 był trudny, m.in. ze względu na problemy z jakimi musiała zmagać się społeczność. Mimo to twórcy działający w serwisie zarobili więcej niż kiedykolwiek, a liczba kanałów wzrosła o aż 40 procent w ciągu roku. Dlatego też w tym roku YouTube za główny cel obiera skupienie się na tym, aby każdy twórca działający w jego ekosystemie był chroniony i czuł się stabilnie.

Wyższy pułap wyświetleń i czasu oglądania

W kwietniu ubiegłego roku informowano o zmianie, wedle której, aby zarobić pieniądze konieczne było przekroczenie progu 10 tysięcy wyświetleń. Jak możemy przeczytać w oficjalnej informacji serwisu, okazało się jednak, że potrzebne jest podwyższenie tych standardów. Od 16 stycznia, aby możliwa była monetyzacja kanału, będzie musiał być on oglądany przez 4 tysiące godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy i posiadać przynajmniej tysiąc subskrybentów. Po osiągnięciu tych wartości twórca może przystąpić do programu partnerskiego (YPP) i zarabiać.

Ma pozwolić to w identyfikowaniu twórców mających pozytywny wpływ na społeczność i zwiększających przychody z reklam, a także zapobieganiu czerpaniu korzyści finansowych z nieodpowiednich i szkodliwych dla społeczności filmów. W przypadku tego ostatniego oczywiście nie wystarczą same liczby – pod uwagę będą dalej brane powiadomienia od społeczności, SPAM i inne opcje, które uchronią użytkowników serwisu przed nieodpowiednimi materiałami. Szczególnie, że mówi się także iż ta decyzja to pokłosie ostatniej afera z Loganem Paulem, który swoją relacją z wizyty w lesie samobójców zniechęcił do siebie setki tysięcy użytkownik i naraził ich na drastyczne widoki.

Nowe zasady monetyzacji

Co ciekawe, wskazany przez YouTube pułap został zaktualizowany dla nowych kanałów, a dla tych już istniejących będzie on obowiązują dopiero od 20 lutego. Tego dnia kanały posiadające mniej niż tysiąc subskrybentów lub mniej niż 4 tysiące obejrzanych godzin nie będą mogły zarabiać w serwisie. Zostaną one zweryfikowane wedle nowych zasad.

Zmiany odczuje większość kanałów, przez co twórcy wyrażają swoje niezadowolenie. Udostępnione przez YouTube’a informacje wskazują jednak, że 99 procent kanałów zarabiało w ubiegłym roku mniej niż 100 dolarów rocznie, a 90 procent miało przychód z poprzedniego miesiąca niższy niż 2,50$. Oznacza to więc, że straty, jakie mieliby ponieść mniejsi twórcy nie będą wielkie.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail