X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

#SideProfileSelfie – akcja w social media pomagająca leczyć kompleksy

W social media znajdziemy tysiące zdjęć ludzi widocznych z profilu i otagowanych #SideProfileSelfie. To element akcji, która ma pomóc użytkownikom w zaakceptowaniu siebie i pokochaniu swoich... nosów.

#SideProfileSelfie – akcja w social media pomagająca leczyć kompleksyfot. twitter.com/radhikasanghani

reklama


Media społecznościowe i ogromna ilość zdjęć ludzi, jakie w nich znajdziemy w znacznym stopniu wpłynęły na to, jaki jest obecnie kanon piękna. Wiele mówi się o tym, jak nastolatki, ale i dorośli nie mogą poradzić sobie z presją bycia pięknym, szczupłym i wysportowanym. Prezentowane w sieci zdjęcia sprawiają, że i my tacy chcemy być, nie patrząc ile nas to będzie kosztowało.

W listopadzie przy okazji trendów na Instagramie, pisaliśmy i #chinningu, czyli przełamywaniu stereotypu idealnych selfie za pomocą umieszczanie zdjęć z drugim podbródkiem. Zdjęcia pokazujące dystans użytkowników do samych siebie to ta druga strona medalu, dzięki której możemy zobaczyć, że istnieje także świat nieprzyćmiony instagramowymi filtrami, w którym nie wszyscy ludzie wyglądają jak postacie z pierwszych stron gazet.

Zdjęcia nosów w social media

Obecnie możemy zaobserwować kolejny trend, który rozpoczął się na Twitterze i ma podobny cel – przełamać stereotyp. W serwisie znajdziemy zdjęcia osób widocznych z profilu. Jest to zabieg celowy, który ma zachęcić do udostępniania fotografii z nieco innej strony niż przywykliśmy robiąc tradycyjne selfie. Cała akcja została zaaranżowana przez Radhikę Sanghani – dziennikarkę z Londynu, która pisze m.in. dla BBC Three i… przez całe życie nienawidziła swojego nosa.

Kobieta wielokrotnie widziała w mediach społecznościowch różne akcje, które pomagały w zaakceptowaniu swojej wagi czy trądziku, czyli rzeczy, którzy wywołują negatywne emocje i niską samoocenę. Uznała ona, że skoro można wyleczyć tego typu kompleksy, to można także pokochać swój nos.

Przełamanie stereotypów

W ramach tagu  #sideprofileselfie zachęca ona do nauczenia się tego i akceptacji swojego nosa, nawet jeśli nie jest on mały, smukły i idealnie równy. Na Twitterze, gdzie pojawił się post Radhiki, jak i na Instagramie, znajdziemy tysiące zdjęć kobiet i mężczyzn, którzy nie lubią swoich nosów, a dzięki akcji zyskali śmiałość, aby się do tego przyznać i napisać o związanych z tym emocjami.

Wśród wpisów znajdziemy wiele historii, dłuższych lub krótszych, które mogą uświadomć jak uciążliwe jest nieustanne myślenie o swoich nieidealnym nosie i na ile negatywnie wpływa ono na nasze życie. Użytkownicy nawiązwali do historii z czasów szkolnych, gdy byli dręczeni lub odnosili się do ich poczucia, jakoby duży nos był tematem tabu.

Każdy z nas dobrze wie, jak zapozować do zdjęcia, aby wyglądać jak najlepiej i ukryć niedoskonałości. Dbamy o to, by pojawiające się w sieci zdjęcia były możliwie najlepsze i podkreślały nasze atuty. Nie zawsze jest to jednak możliwie, szczególnie, gdy za zrobienie zdjęcia odpowiada ktoś inny lub nie mamy możliwości ingerencji w to, co zechciał udostępnić ktoś inny.

Dlatego aby czuć się z samym sobą jak najlepiej warto nabrać dystansu oraz pokochać to, jacy jesteśmy – do czego prowadzić ma opisana akcja. I choć wedle wielu badań i naszych osobistych doświadczeń social media odgrywają nierzadko niechlubną rolę dla naszej psychiki i postrzegania siebie, tego typu przesięwzięcia mogą pomóc nam w zmianie podejścia i uświadomeniu sobie, że pewne problemy i trudności nie dotyczą tylko nas.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail