X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Instagram zbiera informacje o Twoim zachowaniu i ruchu myszy w serwisie. Czy wiesz dlaczego?

W nowych zasadach dotyczących danych na Instagramie, twórcy aplikacji przyznają, że zbierają informacje dotyczące działań i zachowań, np. ruchów myszy.

Instagram zbiera informacje o Twoim zachowaniu i ruchu myszy w serwisie. Czy wiesz dlaczego?fot. bank zdjęć pexels.com

reklama


Z racji wprowadzenia RODO firmy, także te odpowiadające za serwisy społecznościowe, są zobowiązane do poinformowania użytkowników o zmianach w polityce prywatności. Muszą jasno określić rodzaje informacji, jakie zbierają o użytkownikach i wskazać, w jakim celu to robią. Nie ominęło to również Instagrama, który prosi korzystających aplikacji w całej Europie o wyrażenie zgody na zaktualizowane warunki. Każdy, kto dokładniej wczytał się w wyświetlane informacje może zauważyć wzmiankę, o tym, że aplikacja należącą od kilku lat do Facebooka zbiera informacja o sposobie w jaki z niej korzystamy. Także te, których mogliśmy się nie spodziewać.

Gromadzone informacje

W nowej wersji zasad ochrony prywatności, Instagram wyjaśnia, że gromadzi informacje o sposobie korzystania z urządzeń. Poniżej znajduje się zrzut ekranu, który to obrazuje.

źródło: help.instagram.com

źródło: help.instagram.com

Jak możemy zobaczyć, w drugim podpunkcie widnieje zapis:

“Działanie urządzeń: informacje dotyczące działań i zachowań związanych z urządzeniami, np. czy okno jest otwarte na pierwszym planie czy w tle lub informacje o ruchach myszy, które pomagają odróżniać ludzi od botów.”

Oznacza to, że firma zbiera informacje nawet temat naszego poruszania się w serwisie i tego czy korzystamy tylko z niej, czy może stanowi ona tło. Część użytkowników może nie być zadowolona z tej informacji i nie mieć świadomości o takim stanie rzeczy, jednakże wygląda na to, że tłumaczenie Instagrama jest uzasadnione.

Walka z botami

Jak czytamy bowiem na Business Insider, Instagram od trzech lat zmaga się z problemem botów – naukowcy szacują, że w 2015 roku 8% wszystkich kont w serwisie może być fałszywych. Gromadzenie informacji na temat sposobu użytkowania serwisu ma pomóc w odróżnieniu ludzi od botów.

Amerykański serwis internetowy podaje także, że podjęto szereg działań, które miały na celu zabezpieczenie aplikacji przed botami, np. poprzez zamknięcie Instagress, popularnej usługi automatyzującej polubienia i komentarze.

Pracowano również nad narzędziem, które ma pomóc w walce ze spamem i internetowymi trollami. Sztuczna inteligencja miałaby pomóc w rozpoznawaniu fałszywych kont i tego, czy ich właścicielem jest człowiek, aby możliwe było podjęcie odpowiednich działań. Być może zapis, jaki znajdziemy w zaktualizowanych zasadach serwisu oznacza, że jego twórcy wdrażają mechanizmy AI, które pomogą w walce z botami.

Na chwilę obecną, przy okazji RODO, warto zapoznać się z zasadami serwisów z których korzystamy,aby mieć świadomość, jaki obszar informacji o nas gromadzą i z jakiego powodu to robią.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail