X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Polskie firmy w obliczu pandemii – raport Facebooka

Facebook zaprezentował wyniki raportu na temat firm w czasie pandemii. Jak wypadają w nim polskie przedsiębiorstwa?

Polskie firmy w obliczu pandemii – raport Facebookaźródło: shutterstock.com

reklama


Wedle raportu Facebooka, polskie firmy radzą sobie w czasie pandemii lepiej niż większość firm na świecie. Większość deklaruje jednak obniżoną sprzedaż, a ponad jedna trzecia obawia się utrzymującej się dekoniunktury.

Polskie firmy na tle świata

Polskie przedsiębiorstwa znoszą pandemię lepiej niż większość firm na świecie. Taki wniosek płynie z raportu “State of Small Business” opublikowanego właśnie przez Facebooka we współpracy z Bankiem Światowym i OECD. W zrealizowanym w lutym badaniu, 84% ankietowanych na Facebooku firm zadeklarowało, że nadal prowadzi działalność. Dla porównania, średnia globalna z tego okresu to 76%.

Polskie firmy rzadziej decydowały się też na redukcję zatrudnienia. Zwolnienia związane z pandemią zgłosiło tylko 13% polskich firm – na całym świecie zmuszonych do tego było aż 30% przedsiębiorstw. 

Polska wypadła także lepiej jeśli chodzi o wpływ pandemii na przedsiębiorczość kobiet. Na całym świecie to właśnie firmy prowadzone przez kobiety częściej zmuszone były do zamknięcia. Różnica pomiędzy odsetkiem zamkniętych firm prowadzonych przez kobiety i przez mężczyzn wynosi aż 6 p. proc. Choć ta dysproporcja była w ubiegłym roku wyraźna także wśród firm polskich, w najnowszej edycji badania nie została zaobserwowana. Tym niemniej, także w Polsce, firmy prowadzone przez kobiety częściej odnotowały spadek przychodów niż te należące do mężczyzn.

Mniejsza sprzedaż

Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy przeszli pierwszy rok pandemii obronną ręką. 57% działających polskich firm deklaruje mniejszą sprzedaż niż przed rokiem, a 36% z nich spodziewa się zmniejszonego popytu w nadchodzących miesiącach. 13% polskich firm obawia się też problemów z płynnością finansową – choć jest to mniejszy odsetek niż średnia ogólnoświatowa (19%)

Robert Bednarski, Regional Director CEE Facebooka podkreśla rolę innowacji i narzędzi cyfrowych w radzeniu sobie z ze skutkami pandemii:

Ponad 60% firm na świecie zadeklarowało, że wprowadziło zmiany w sposobie prowadzenia swojej działalności. Bardziej powszechne zastosowanie narzędzi cyfrowych jest jedną z najważniejszych zmian. Już 55% firm na świecie wykorzystuje je do komunikacji z klientami. Co ciekawe, zmiany częściej wprowadzały firmy z krajów o średnich przychodach (68%), niż tych wysoko rozwiniętych (55%). Dane z badania State of Small Business konsekwentnie pokazują też, że firmy wykorzystujące do sprzedaży narzędzia cyfrowe lepiej radzą sobie w czasie pandemii.

Obawa o przyszłość

Raport “State of Small Business” ukazuje też wyczerpanie firm na świecie po roku funkcjonowania w sytuacji pandemicznego kryzysu. Zaledwie 54% badanych przedsiębiorstw jest przekonane o tym, że dadzą radę przetrwać kolejne sześć miesięcy w obecnych warunkach. Ponad połowa firm uważa też, że w ciągu najbliższego półrocza nie będzie w stanie ponownie zatrudnić pracowników. Dane z raportu jasno ukazują też niewspółmierne uderzenie pandemii w hotele i restauracje. Co czwarta firma na świecie z tego sektora została zamknięta, a 43% spośród tych wciąż działających była zmuszona do redukcji zatrudnienia przynajmniej o połowę.

O badaniu

Badanie State of Small Business zostało realizowane w tym 2021 roku, w 27 krajach, na grupie 35 tysięcy osób kierujących małymi i średnimi firmami. Jest kontynuacją badania realizowanego pomiędzy majem a październikiem 2020 roku i ma na celu zrozumienie wyzwań i potrzeb przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19.

Pełny raport Facebooka dostępny tutaj.

źródło: informacja prasowa Facebooka

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail