X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Meta została uznana za organizację ekstremistyczną w Rosji

Sąd w Rosji wydał ekspresowy wyrok w sprawie uznania firmy Meta jako organizacji ekstremistycznej.

Meta została uznana za organizację ekstremistyczną w Rosjiźródło: shutterstock.com

reklama


To, czym Rosja groziła firmie Meta, właśnie stało się rzeczywistością. Sąd uznał oficjalnie giganta za organizację ekstremistyczną. W związku z tym, działalność Facebooka i Instagrama na terenie tego kraju jest kategorycznie zakazana.

Meta uznana za organizację ekstremistyczną

To, co ostatnio wydarzyło się w historii Meta w Rosji, jest realizacją zapowiedzi Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. Sąd przychylił się do wniosku o uznanie Meta jako organizacji ekstremistycznej.

Powodem tej sytuacji, było załagodzenie zasad dotyczących mowy nienawiści na Facebooku. Meta zezwalała na to, aby życzyć śmierci Putinowi i rosyjskim żołnierzom. Gdy Rosja zareagowała na taką decyzję giganta, grożąc, że uzna ją jako organizację ekstremistyczną, ten zaczął wycofywać się ze swoich słów. Jednak jak pokazuje wyrok sądu – nic to nie zmieniło. A Meta już oficjalnie została okrzyknięta tym mianem i zakazana na terenie Federacji Rosyjskiej.

Koniec z produktami Meta w Rosji?

Nie do końca. Zastępstwo Facebooka już od jakiegoś czasu działa w Rosji. Instagram zaś, zostanie już 28 marca zastąpiony identyczną aplikacją o nazwie Rossgram. Najciekawsza zaś wydaje się być jednak historia WhatsApp. Mimo że to również produkt należący do Meta i posiada zastępstwo w postaci Telegramu, nie został objęty zakazem. Podsumowując zatem, gigant jest organizacją ekstremistyczną, ale z małym wyjątkiem.

Ciekawe jest także to, że decyzję o zakazie korzystania z WhatsApp wydała Wielka Brytania swoim żołnierzom. Ministerstwo Obrony przyznało w jednym z dokumentów, że korzystanie z aplikacji budzi poważne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Jak donosi Daily Mail, Rosja ma bowiem dzięki danym z telefonów komórkowych, za pośrednictwem WhatsAppa, dowiadywać się o miejscach, które można uznać za cel ataków lotniczych w Ukrainie. Co więcej, jako przykład została podana baza szkoleniowa, na którą został skierowany atak rakietowy. Według serwisu, poszlaką mogły być brytyjskie numery telefonów.

Czy to jest odpowiedź na to, dlaczego WhatsApp nie został zablokowany? Nie do końca. Natomiast na pewno należy być czujnym podczas użytkowania komunikatora.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail