X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Prawo i regulacje dotyczące kryptowalut – jak zacząć inwestować?

Od czego zacząć inwestowanie w kryptowaluty? O jakich aspektach prawnych należy wiedzieć? Zapraszamy do lektury artykułu.

Prawo i regulacje dotyczące kryptowalut – jak zacząć inwestować?źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Kryptowaluty z roku na rok stają się coraz bardziej łakomym kąskiem dla inwestorów. Pomimo tego, że od wielu lat budzą kontrowersje, a eksperci finansowi już dawno temu wieszczyli ich upadek, to one za każdym razem udowadniają, że w ciągu najbliższych dekad odegrają bardzo ważną rolę w świecie finansowym. Oczywiście, zdarza się, że kryptowaluty upadają, ale dzieje się tak głównie z tego powodu, że teoretycznie każdy może wymyślić swoje elektroniczne pieniądze, więc nie ma mowy, żeby wszystko odnosiło sukces. Niemniej jednak takie kryptowaluty jak Bitcoin, Litecoin, czy Ethereum, nieustannie udowadniają, że inwestowanie w elektroniczne pieniądze to bardzo ciekawy sposób lokowania swojego kapitału.

Jeśli chodzi o sposób funkcjonowania sieci blockchain, to warto dowiedzieć się, jak to wszystko działa, ale trzeba powiedzieć sobie wprost – mało kto zdaje sobie sprawę z działań, jakie podejmują banki centralne, żeby utrzymać standardowe waluty na odpowiednio wysokim poziomie. Mimo wszystko miliardy osób z nich korzystają. Dlatego lepiej po prostu skupić się na tym, jak inwestować w kryptowaluty dla początkujących oraz co mówi na ten temat polskie prawo.

trzy kryptowaluty na czarnym tle

źródło: materiały Partnera

Inwestowanie od strony praktycznej

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut w dzisiejszych czasach jest bardzo proste i jeśli ktoś robił kiedykolwiek transakcje lub wymianę standardowych walut, to z kryptowalutami jest tak samo. W Internecie działa coraz więcej portali inwestycyjnych, gdzie zakłada się konto i przy użyciu zaledwie kilku kliknięć można kupić Bitcoin, czy Dogecoin. Taką prostą transakcję śmiało można nazwać mianem inwestycji. Dana osoba staje się posiadaczem wybranej kryptowaluty i obserwuje jej kurs, decydując się na sprzedaż w chwili kolejnego wzrostu lub po prostu czeka na to, jak pieniądze będą zachowywać się w dłuższej perspektywie czasu.

Warto zwrócić uwagę na to, że kryptowaluty podlegają regularnym wahaniom cen, które nie wyglądają tak samo, jak w przypadku standardowych twardych walut fiducjarnych. Kiedy USD/EUR mogą wahać się w stosunku do PLN o 5-10% i to jest bardzo dużym wynikiem, to kryptowaluty mogą w tym samym czasie stracić lub zyskać na wartości 0-30% i więcej. Dlatego nie należy ulegać emocjom i nawet jeśli regularnie – od wielu lat pojawiają się kolejne rewelacje na temat upadku Bitcoina lub innych kryptowalut, to należy na nie patrzeć z przymrużeniem oka. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i zanim podejmie się decyzję o ulokowaniu kapitału w konkretną walutę elektroniczną, to warto dokładnie przeanalizować jej historię i zbadać jej zachowanie rynku w ostatnich latach.

Zarabianie na inwestowaniu a polskie prawo

To z pewnością jedna z najbardziej interesujących kwestii, bo pomimo tego, że świat od jakiegoś czasu otwiera się na kryptowaluty, to mało które państwo zdecydowało się na konkretne kroki prawne, żeby je uregulować. W Polsce nie ma rozbudowanego prawa związanego elektronicznymi pieniędzmi, ale Politycy od czasu do czasu dokonują pewnych zmian, dzięki czemu można już w konkretny sposób je sklasyfikować.

Kluczowa będzie tutaj ustawa AML/CFT, czyli regulacje związane z przeciwdziałaniem brudnych pieniędzy oraz walki z finansowym terroryzmem. Brzmi groźnie, ale to właśnie tutaj pierwszy raz zajęto się sprawą kryptowalut. W niniejszej ustawie zdefiniowano kryptowaluty jako wartość majątkową, którą w odpowiednich warunkach należy wykazać. Z drugiej strony nie jest traktowana w ten sam sposób, co standardowe waluty.

W 2020 roku posiadacze kryptowalut, którzy osiągnęli w ten sposób przychód ze sprzedaży, muszą rozliczać się z niego na formularzu PIT-38. Sprawa jest bardzo prosta i tutaj raczej nikt nie powinien mieć problemu z odpowiednim wykazaniem przychodu. Warto również rozważyć kwestię VAT. Ponieważ zgodnie z ogólnymi zasadami tego opodatkowania, kryptowaluty funkcjonują jako usługi elektroniczne, które podlegają 23% opodatkowaniu. Jednak zgodnie z art. 43 ustawy o VAT zapis ten zapewnia nas, że kryptowaluty mogą być zwolnione z tego relatywnie wysokiego podatku. Jest jednak pewien haczyk. Transakcje muszą być zawierane pomiędzy podmiotami na terenie Polski. W przeciwnym wypadku należy opłacić 23% podatek od zysku z transakcji międzynarodowych.

Inwestowanie w kryptowaluty jest prostsze niż mogłoby się wydawać

Jak widać, cała sprawa zarabiania na kryptowalutach wcale nie jest taka skomplikowana. Same transakcje nie różnią się niczym od wymiany standardowych walut w kantorach internetowych, a prawo dość jasno reguluje, z czego należy się rozliczać, a z czego nie. Zawsze warto jednak podchodzić do tego inwestycji z zimną głową, bo nawet jeden wpis na Twitterze od Elona Muska, może sprawić, że dana kryptowaluta poszybuje do góry… lub w dół. Jednak przy dzisiejszej sytuacji finansowej świata coraz więcej osób zastanawia się, czy ulokowanie swojego kapitału w elektronicznych walutach nie byłoby dobrym pomysłem.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail