X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Meta Connect 2023 – jak Meta zmienia rzeczywistość za pomocą sztucznej inteligencji?

W trakcie dziesiątej edycji Meta Connect Mark Zuckerberg podzielił się wizją połączenia rzeczywistości fizycznej i cyfrowej, co może otworzyć zupełnie nowy rozdział w interakcjach między ludźmi i technologią.

Meta Connect 2023 – jak Meta zmienia rzeczywistość za pomocą sztucznej inteligencji?źródło: informacja prasowa

reklama


Podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji Connect, dyrektor generalny i założyciel Meta Mark Zuckerberg, opowiedział więcej o tym, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji i technologii budujących metawersum wpływa na doświadczanie przez nas fizycznego i cyfrowego świata.

Płynne przenikanie światów

Mimo że świat fizyczny sam w sobie jest już niezwykły, to prawdziwą istotą naszej współczesnej rzeczywistości jest połączenie się sfery cyfrowej i analogowej. Tymczasem wciąż zbyt często polegamy na ekranach, aby móc korzystać z wirtualnych przestrzeni i treści. To z kolei odciąga nas od chwili obecnej i ludzi, z którymi fizycznie przebywamy. A co jeśli zastąpimy telewizor w pełni konfigurowalnym kinem domowym, które można wszędzie ze sobą zabrać?

Wyobraźmy sobie również spotkanie z przyjaciółmi, których jedna część znajduje się w tym samym pokoju, a druga – mieszkająca wiele kilometrów dalej – pojawia się przy wspólnym stole w formie awatarów. Mimo że dzieli ich fizyczna odległość, czują się w pełni obecni w tej samej przestrzeni i czują się częścią jednego spotkania. Albo zebrania, na których niektóre awatary są ucieleśnionymi sztucznymi inteligencjami, które mogą pomóc w wykonywaniu różnych zadań… Wszystko to będzie możliwe, gdy fizyczne i wirtualne światy będą się płynnie przenikać.

Wiele z niezbędnych technologii potrzebnych do urzeczywistnienia tej wizji już istnieje lub pojawia się na horyzoncie. Rzeczywistość mieszana (mixed reality) pozwala przenosić cyfrowe obiekty do świata fizycznego lub tworzyć w pełni immersyjne przestrzenie. Postępy w rozwoju sztucznej inteligencji umożliwiają tworzenie unikalnych postaci, z którymi możemy wchodzić w interakcje na wiele różnych sposobów. Okulary AR ostatecznie połączą te technologie w elegancką całość.

Nowości w AI od Meta

Podczas Connect Mark Zuckerberg podzielił się postępami Meta w kwestii sztucznej inteligencji.

Dodano m.in. opcję wysyłania naklejek AI we wszystkich aplikacjach należących do koncernu. Wkrótce będzie można edytować swoje zdjęcia i obrazki, a nawet współtworzyć je ze znajomymi na Instagramie za pomocą nowych narzędzi do edycji AI – restyle i backdrop. Dzięki technologii Llama 2 oraz modelowi generowania obrazów Emu narzędzie AI w ciągu kilku sekund zamieni podpowiedzi tekstowe w unikalne i wysokiej jakości naklejki. Nowa funkcja, która zostanie udostępniona wybranym anglojęzycznym użytkownikom w ciągu najbliższego miesiąca w WhatsApp, Messengerze, Instagramie i Facebook Stories.

źródło: informacja prasowa

Przedstawiono również Meta AI w wersji beta. Ten zaawansowany asystent konwersacyjny jest już dostępny w WhatsApp, Messengerze i Instagramie oraz pojawi się w inteligentnych okularach Ray-Ban Meta i Quest 3. Meta AI może dostarczać informacje w czasie rzeczywistym i generować fotorealistyczne obrazy z podpowiedzi tekstowych w ciągu kilku sekund.

źródło: informacja prasowa

Jak deklaruje Meta: „przygoda ze sztuczną inteligencją dopiero się zaczyna i nie polega wyłącznie na tworzeniu AI, które odpowiada na pytania. Tworzymy chatboty, która mają więcej osobowości, opinii i zainteresowań niż zwykłe AI, przez co interakcja z nimi staje się dużo przyjemniejsza. Oprócz Meta AI istnieje 28 innych chatbotów AI, z którymi można wymieniać wiadomości na platformach WhatsApp, Messenger i Instagram. Niektóre z nich imitują ikony popkultury oraz influencerów – m.in. Snoop Dogga, Toma Brady’ego, Kendall Jenner i Naomi Osakę. Rozpoczynamy wdrażanie ich w wersji beta w Stanach Zjednoczonych”.

źródło: informacja prasowa

Z biegiem czasu Meta udostępni także AI firmom i twórcom internetowym, a także otworzy studio AI dla programistów i wszystkich tych, którzy będą chcieli tworzyć swoje własne narzędzia AI. Więcej na temat nowości w zakresie sztucznej inteligencji na platformach Meta można przeczytać tutaj oraz tutaj.

Meta Quest 3

W ciągu ostatnich kilku lat Quest 2 zawitał w domach ludzi na całym świecie i sprawił, że technologie VR zaczęły być powszechnie używane. Quest 3 to kontynuacja tego świetnego urządzenia. Tym, co fundamentalnie odróżnia go od poprzednika i otwiera nowy rozdział dla Quest, jest dodanie technologii rzeczywistości mieszanej.

Dzięki Quest 3 i rzeczywistości mieszanej użytkownicy mogą w pełni zanurzyć się w światach gier lub umieszczać wirtualne obiekty w rzeczywistym otoczeniu swojego domu. Zagramy na wirtualnym pianinie na stoliku do kawy, poćwiczymy z wirtualnym trenerem lub otworzymy portal do nowego wymiaru w zaciszu swojego salonu. Quest 3 to przełom dla rzeczywistości mieszanej, który stanie się inspiracją dla każdego nowego zestawu VR.

Quest 3 to ogromny krok naprzód w dziedzinie wykorzystania najnowszych technologii i tworzenia tego typu sprzętu – z większą mocą obliczeniową, zwiększoną rozdzielczością, innowacyjną optyką typu pancake pozwalającą na stworzenie smuklejszych i wygodniejszych gogli z zaprojektowanymi na nowo kontrolerami, większą liczbą kolorowych kamer oraz nowymi akcesoriami.

Quest 3 jest również pierwszym na świecie urządzeniem oferującym nową platformę Snapdragon XR2 Gen 2, którą Meta współtworzyła we współpracy z Qualcomm Technologies. Jest całkowicie autonomiczna i niepotrzebny jest już komputer, konsola czy bateria – nic nie jest w stanie zakłócić poczucia immersyjności. Urządzenie rozumie fizyczną przestrzeń, przez co możliwe jest granie z otaczającym światem. Dzięki rzeczywistości mieszanej granice fizycznej przestrzeni mogą się rozszerzyć, a gracz może stać się częścią znacznie większego świata – na przykład otwierając portal do Drugiej Strony wprost ze swojego salonu podczas gry w Stranger Things VR.

źródło: informacja prasowa

W ogromnej bibliotece VR+MR każdy znajdzie coś dla siebie – do końca roku pojawi się ponad 100 nowych i zaktualizowanych gier oraz aplikacji na Meta Quest 3. Ponad połowa z nich to nowości, w kolejnych 50, dostępnych już w Meta Quest Store, pojawią się aktualizacje i dodatkowe funkcje MR. Quest 3 jest wstecznie kompatybilny z całą biblioteką ponad 500 gier i aplikacji Quest 2.

Kolekcja inteligentnych okularów Ray-Ban Meta

Stworzona we współpracy z EssilorLuxottica kolejna generacja inteligentnych okularów została zaprojektowana tak, aby użytkownicy mieli możliwość uchwycenia najważniejszych momentów ze swojego życia i dzielenia się nimi z bliskimi bez konieczności zatrzymywania się i wyjmowania telefonu.

Dostępny na początku w USAnowy asystent AI to funkcja, której nie posiadały jeszcze żadne okulary. Za sprawą Meta AI w inteligentnych okularach Ray-Ban Meta możliwe będzie skorzystanie z pomocnych rekomendacji i sugestii w podróży przy użyciu komend głosowych. Można zadawać mu różnego rodzaju pytania, a on odpowie z całą mocą naszych najnowocześniejszych modeli AI. Kilka przykładów:

  • „Hej, Meta – grilluję rybę, kukurydzę i burgery – jak długo każde z nich powinno pozostać na rusztach?” – plus pytanie uzupełniające: „Okej, a jaka sałatka będzie do tego pasowała?”
  • „Hej Meta – jak mogę dać znać mojej przyjaciółce, że spóźnię się na obiad?” – dodaj do tego – „Możesz wymyślić coś śmieszniejszego?” – a następnie – „Okej, wyślij tę wiadomość do Alicji”
  • „Hej Meta – jak domyć ściany ze śladów po farbach dla dzieci?” – dodaj – „Hej Meta, wyślij to zdjęcie do Dziadka”.

Ray-Ban Meta Smart Glasses zrewolucjonizuje słuchanie podcastów i muzyki lub odbieranie połączeń telefonicznych w podróży. Jest to możliwe m.in. dzięki zupełnie nowemu, specjalnie zaprojektowanemu głośnikowi z rozszerzonym basem, wyższą maksymalną głośnością i pięcioma wbudowanymi mikrofonami dla lepszego dźwięku podczas połączeń, słuchania muzyki i podcastów. Do robienia zdjęć i nagrywania filmów posłuży nowy, ultraszerokokątny aparat 12 MP

źródło: informacja prasowa

Najnowsza generacja okularów jest też znacznie wygodniejsza – dostępny jest kultowy czarny model Wayfarers, a także zupełnie nowy model Headliner i z półprzezroczystymi oprawkami, które świetnie nadają się do okularów przeciwsłonecznych i optycznych. Lepszy rozkład masy, szersze noski oraz cieńsze i bardziej elastyczne materiały sprawią, że okulary będą dużo wygodniejsze przy dłuższym użytkowaniu. Ponadto nowe, mniejsze etui ładujące Ray-Ban Meta Smart Glasses pozwala na 8 pełnych ładowań (łącznie 36 godzin użytkowania).

Pierwszą generację inteligentnych okularów użytkownicy pokochali za to, z jaką łatwością można dzięki nim uchwycić ulotne chwile bez konieczności wyciągania telefonu lub aparatu. Coś, co również skradło ich serca, to także możliwość uchwycenia świata ze swojego punktu widzenia i dzielenia się nim z innymi. Teraz przenosi się to na wyższy poziom dzięki opcji transmitowania na żywo tego, co widać przez okulary.

O inteligentnych okularach Ray-Ban można przeczytać tutaj. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Meta Connect 2023 dostępnych jest pod tym linkiem.

źródło: informacja prasowa

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail