X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Spotify we współpracy z OpenAI chce umożliwić tłumaczenie podcastów na inny język

Nowa funkcja na Spotify pozwoli twórcom podcastów automatycznie tłumaczyć materiały na różne języki, przy zachowaniu swojego oryginalnego głosu.

Spotify we współpracy z OpenAI chce umożliwić tłumaczenie podcastów na inny językźródło: newsroom.spotify.com

reklama


Spotify wprowadza nową funkcję wykorzystującą sztuczną inteligencję, która zmienia oryginalny język nagrania. Możliwe stanie się automatyczne przetłumaczenie treści podcastu na inny język obcy bez podmiany głosu podcastera.

Bez ograniczeń

Podstawą funkcji tłumaczenia jest narzędzie do transkrypcji głosu OpenAI, znane jako Whisper. Potrafi zarówno transkrybować mowę angielską, jak i tłumaczyć inne języki na język angielski. Jednak Spotify wychodzi poza tłumaczenie mowy na tekst. Whisper ma przetłumaczyć podcast na inny język i odtworzyć go w syntetycznej wersji głosu samego podcastera.

– Dopasowując się do głosu twórcy, Voice Translation daje słuchaczom na całym świecie możliwość odkrywania nowych podcastów i inspirowania się nimi w sposób bardziej autentyczny niż kiedykolwiek wcześniej. Wierzymy, że przemyślane podejście do sztucznej inteligencji może pomóc w budowaniu głębszych więzi między słuchaczami a twórcami. Jest to kluczowym elementem misji Spotify polegającej na uwalnianiu potencjału ludzkiej kreatywności – skomentował Ziad Sultan, wiceprezes Spotify ds. personalizacji.

źródło: newsroom.spotify.com

W światowym wydaniu

Dzięki tej innowacyjnej funkcji podcasterzy mogą teraz „przełączyć się” na inny język w prosty sposób, co otwiera przed nimi drzwi do globalnej publiczności. Obecnie Spotify testuje tę funkcję, tłumacząc anglojęzyczne podcasty na język hiszpański. Planowane jest także wdrożenie tłumaczeń na język francuski i niemiecki w nadchodzących tygodniach.

Spotify nie ujawniło jeszcze szczegółów dotyczących planów rozszerzenia dostępności tej funkcji ani daty jej pełnego wprowadzenia. Wśród pierwszych uczestników tego eksperymentu znaleźli się znani podcasterzy, takie jak Dax Shepard, Monica Padman, Lex Fridman, Bill Simmons i Steven Bartlett.

Dla użytkowników Spotify zostanie udostępnione specjalne „Centrum Tłumaczeń Głosowych”, które regularnie będzie aktualizowane o nowe przetłumaczone odcinki pilotażowe. Testowe nagrania będą dostępne na całym świecie, niezależnie od tego, czy korzystamy z konta Premium, czy Free. Spotify daje tym samym szansę na eksplorację nowych treści podcastowych w różnych językach.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail