X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zastrzeżenie numeru PESEL – teraz możesz zabezpieczyć się przed oszustami. Jak to działa?

Od 17 listopada możemy zabezpieczyć swój PESEL w rządowym rejestrze. Celem jest uniemożliwienie zaciągania pożyczek i dokonywania innych oszustw finansowych przy użyciu skradzionych danych osobowych. Jakie to działa i czy jest szansa, że system zacznie szybko działać?

Zastrzeżenie numeru PESEL – teraz możesz zabezpieczyć się przed oszustami. Jak to działa?Bezpieczeństwo naszych danych osobowych to podstawa! / fot. Shutterstock.com

reklama


Jak zablokować PESEL?

Od teraz zastrzeganie tego unikalnego identyfikatora to prosta i skuteczna metoda na zabezpieczenie swojej tożsamości. Procedura blokady jest dostępna dla każdego pełnoletniego obywatela i może być zrealizowana w kilka chwil – wystarczy zalogować się na odpowiednią stronę internetową lub skorzystać z aplikacji mobilnej. Możliwe jest również osobiste zgłoszenie w urzędzie gminy. Wszystkie te kroki są proste i nie wymagają skomplikowanych formalności.

Ochrona tożsamości online

To właśnie PESEL często jest wykorzystywany przez cyberprzestępców do nieautoryzowanego zakładania kont, zaciągania pożyczek czy umów. Aby skorzystać z usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej. Można też odwiedzić najbliższy urząd gminy.

Warto pamiętać, że zarządzanie swoimi informacjami w sieci to odpowiedzialność, która leży w naszych rękach. Dzięki nowym regulacjom, każdy obywatel ma teraz prosty i skuteczny sposób na podniesienie poziomu swojego bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej.

Zastrzeganie numeru PESEL. Jak to działa?

Zastrzeganie numeru PESEL. Jak to działa?

Więcej informacji na stronie gov.pl.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Wyciek naszych danych może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak kradzież tożsamości czy zobowiązania finansowe, które oszuści mogą zaciągnąć na nasze nazwisko. Zastrzeganie numeru PESEL to proces, który wzmacnia bezpieczeństwo naszych danych w internecie.

Aby zastrzec numer, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy (można to też zrobić za pomocą pełnomocnika) lub – prościej – należy uczynić to za pośrednictwem platformy mObywatel. Po weryfikacji tożsamości, numer zostaje zablokowany dla nieuprawnionych transakcji, co znacząco utrudnia potencjalnym oszustom wykorzystanie naszych danych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli my będziemy chcieli wziąć kredyt, wymienić kartę SIM lub w inny sposób wykorzystać nasz PESEL, musimy przed wizytą w instytucji, która przeprowadzi takie sprawdzenie naszej osoby, wycofać zastrzeżenie. Czynność tę wykonuje się w tym samym miejscu, co zastrzeżenie i zajmuje kilka chwil. Należy jednak to zrobić co najmniej 12 godzin przed taką wizytą, żeby dane zdążyły się zaktualizować.

Niestety dopiero od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe będą zobowiązane do sprawdzania, czy numer PESEL klienta jest zastrzeżony przed zawarciem umowy kredytowej czy pożyczkowej. Niektóre instytucje mogą uruchomić taki system wcześniej, ale na upowszechnienie – niestety – musimy jeszcze poczekać.

Czytaj więcej: Kradzież danych osobowych w internecie – jak się bronić? 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail