X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak umiejętnie korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa – co warto o niej wiedzieć i jak odpowiedzialnie z niej korzystać? Oto kilka wskazówek.

Jak umiejętnie korzystać z karty kredytowej?źródło: freepik.com

Artykuł sponsorowany

Karta kredytowa uznawana jest powszechnie za tani, a czasami i nawet darmowy kredyt. Wynika to z atrakcyjności okresu bezodsetkowego. Trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dotyczących korzystania z niej. Na czym więc polega odpowiedzialne stosowanie karty kredytowej?

Karta kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Według Narodowego Banku Polskiego z kart kredytowych korzysta już kilka milionów użytkowników. Czym jest więc ten produkt bankowy i dlaczego cieszy się takim zainteresowaniem?

Karta kredytowa z wyglądu bardzo przypomina tę debetową. Również jest prostokątnym kawałkiem plastiku i posiada numer, na który składa się 16 cyfr (w 4 osobnych blokach). Jej mechanizm działa nieco inaczej niż w przypadku standardowej karty debetowej. Otóż ta druga wiąże się bezpośrednio z rachunkiem osobistym. Można więc przy jej pomocy dysponować wszystkimi środkami, które się zgromadziło.

Z kolei karta kredytowa połączona jest z kontem kredytowym. W jego ramach bank przyznaje określony limit, dlatego można dokonywać zakupów, nawet jeśli nie posiada się własnych środków. Dotyczy to zarówno kupowania przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych.

Do uzyskania karty kredytowej konieczne jest wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytowania w BIK. Zdobycie tego produktu bankowego nie bywa może aż tak trudne i czasochłonne, jak dostanie kredytu hipotecznego, jednak bank i tak skrupulatnie weryfikuje swojego klienta. Chodzi w tym głównie o to, aby nie pożyczyć pieniędzy osobie, która nie będzie w stanie spłacić swoich długów.

Okres bezodsetkowy – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Każdy, kto choć raz interesował się kartą kredytową, z pewnością spotkał się z pojęciem okresu bezodsetkowego. Jest to taki czas, w którym bank nie nalicza żadnych odsetek za użyczenie środków. Można więc spłacić jedynie kwotę, którą się rzeczywiście wzięło i to bez żadnych nadwyżek. Właśnie dzięki temu karta kredytowa okazuje się dobrym sposobem na pożyczanie nieoprocentowanych pieniędzy.

Długość okresu bezodsetkowego może się różnić w zależności od instytucji bankowej. Szacunkowo trwa jednak 50-60 dni i składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to miesięczny okres rozliczeniowy i trwa 30 dni. Druga – okres spłaty wynoszący 20-30 dni. Jeśli więc posiadacz karty na samym początku okresu rozliczeniowego wyda 500 zł, to ma do kilkudziesięciu dni na spłatę bez odsetek.

Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej – ważne wskazówki

Karta kredytowa czasem okazuje się tanim lub nawet darmowym kredytem, ale trzeba przy tym pamiętać o umiejętnym i odpowiedzialnym korzystaniu z niej. W innym przypadku może stać się początkiem niechcianych zadłużeń. Oto kilka wskazówek dotyczących używania takich produktów bankowych:

 1. Stosowanie się do określonego limitu – na koncie kredytowym bank z góry określa limit dla danej osoby. Jego wysokość wynika w głównej mierze ze zdolności kredytowej. Czasami istnieje możliwość wynegocjowania powiększenia danego limitu (już w trakcie korzystania), jednak warto się nastawić jedynie na tę pewną kwotę.
 2. Regularne monitorowanie transakcji – pozwala to na posiadanie kontroli nad własnymi finansami. Dzięki temu wiadomo, jakie zakupy może zaplanować na dany miesiąc, a także kontrolować, czy nie pojawiły się żadne niepożądane działania.
 3. Spłacanie zadłużeń w okresie bezodsetkowym – poza okresem bezodsetkowym opłaty za spłatę długu mogą okazać się wysokie. Dlatego najlepiej pilnować terminu i uiścić całość pożyczonej kwoty, a nie tylko jej minimalną część.
 4. Planowanie budżetu na spłatę – niektóre osoby stosują kartę kredytową nie tylko do nadprogramowych wydatków, ale przede wszystkim do tych codziennych. Dzięki temu pieniądze z wypłaty, które trafiają na konto osobiste, można ulokować na rachunku oszczędnościowym lub atrakcyjnie oprocentowanej lokacie. Warto jednak pamiętać, aby zaplanować przy tym odpowiednią ilość środków na spłatę zadłużenia z karty kredytowej.
 5. Unikaj wypłat gotówki z bankomatów – przy pomocy takiej karty da się np. wypłacać pieniądze z maszyn należących do placówki, ale nie jest to zalecane działanie. Wiąże się to bowiem z wysoką prowizją.
 6. Uwzględnienie stałych opłat – niezależnie od sposobu korzystania z karty, klient banku jest zobowiązany do uiszczania stałej opłaty za nią. Może ona wynosić 6–12 zł. Kwoty te różnią się z zależności od konkretnej instytucji.

Przy planowaniu wydatków z uwzględnieniem karty kredytowej należy pamiętać, że nie jest to worek bez dna, a pożyczone środki trzeba będzie spłacić (najlepiej w okresie bezodsetkowym).

Wybór karty kredytowej – na co zwrócić uwagę?

Odpowiedzialne użytkowanie karty kredytowej to istotna umiejętność, ale równie ważny jest także wybór najkorzystniejszej oferty. Na co więc zwracać uwagę przy analizowaniu poszczególnych propozycji od banków?

 • Długość okresu bezodsetkowego – jak już wcześniej wspomniano, w niektórych bankach może on wynosić 50 dni, a w innych nawet 60. Oczywiście im dłuższy, tym przeważnie lepiej.
 • Wysokość opłat za utrzymanie karty – jest to stała kwota, jednak bywa, że klient zyskuje kartę kredytową za 0 zł. Coraz częściej banki oferują takie rozwiązania, opatrując je określonymi warunkami. Przykładowo klient może skorzystać z darmowej karty kredytowej, jeśli w ciągu miesiąca rozliczeniowego wykona nią transakcję na określoną kwotę.
 • Oprocentowanie – to istotny parametr, który wskazuje, jakie odsetki będzie trzeba zapłacić, jeśli przekroczy się termin okresu bezodsetkowego.
 • Dodatkowe koszty – zalicza się do nich m.in. prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu, ale także opłaty za przekroczenie limity czy wydanie kolejnej karty.
 • Bonusy – przy zakładaniu karty kredytowej banki oferują również bonusy, ale są one opatrzone konkretnymi warunkami do spełnienia.

Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym, który przy umiejętnym użytkowaniu pozwala na uzyskanie niemalże darmowego kredytu. Warto jednak pamiętać o terminach okresu bezodsetkowego oraz o regularnym monitorowaniu transakcji.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail