X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Odzyskiwanie danych z telefonu – jak przywrócić usunięte pliki oraz wiadomości?

Straciłeś ważne dane ze smartfona przez przypadkowe usunięcie lub awarię? Odkryj, jak skutecznie odzyskać skasowane pliki.

Odzyskiwanie danych z telefonu – jak przywrócić usunięte pliki oraz wiadomości?źródło: shutterstock.com

reklama


Smartfony przechowują nasze najważniejsze dane, takie jak zdjęcia, filmy i dokumenty. Co zrobić, gdy te cenne informacje znikną z powodu awarii lub omyłkowego kliknięcia?

Jak przywrócić usunięte pliki z telefonu?

Zdarzyło Ci się przypadkowo usunąć ważną wiadomość, nie to zdjęcie lub filmik, które miało zostać skasowane? Nic się nie martw. Tego typu sytuacje zdarzają się użytkownikom smartfonów cały czas. Dlatego właśnie producenci telefonów zadbali o to, by pliki nie były natychmiastowo trwale usuwane. Zamiast tego trafiają na pewien okres do folderu systemowego, nazwanego koszem. Jeśli użytkownik przez ten czas ich stamtąd nie wyciągnie, to dopiero wtedy zostają usunięte z pamięci urządzenia. Zazwyczaj pliki są przechowywane w koszu przez 30 dni, choć okres ten może ulec skróceniu i kosz zostanie opróżniony, jeśli w telefonie skończy się pamięć niezbędna do obsługi kluczowych procesów. Dlatego najlepiej nie zwlekać i działać od razu, gdy tylko zauważysz brak pliku, na którym Ci zależy.

Jak odzyskać wiadomości z kosza w telefonie? Wystarczy wejść w aplikację z wiadomościami, rozwinąć menu, często oznaczone jako trzy kropeczki lub kreseczki, następnie należy wybrać folder „kosz”, wejść w wiadomości, które nas interesują, zaznaczyć je i kliknąć opcję „przywróć”.

źródło: materiały własne

Analogicznie robimy, chcąc odzyskać zdjęcia i filmy. W tym przypadku wchodzimy w galerię, rozwijamy menu, wybieramy zakładkę „kosz”, zaznaczamy zdjęcia lub filmy, które chcemy odzyskać i klikamy „przywróć”. Opcja kosza znajduje się też w folderze z plikami, więc na takiej samej zasadzie możesz odzyskać dokumenty i inne pliki.

źródło: materiały własne

Jak przywrócić trwale usunięte pliki?

Jeśli upłynęło zbyt dużo czasu i treści, które chcesz odzyskać, nie ma już w koszu, zacznij od sprawdzenia, czy nie posiadasz ich kopii zapasowej.

Przywracanie danych – Android

Jak przywrócić stan telefonu sprzed kilku dni? Wejdź w ustawienia telefonu, znajdź zakładkę „konta i kopie zapasowe”, otwórz opcję „kopia zapasowa”, zaznacz pliki, które chcesz odzyskać i na koniec „przywróć dane”. Jeśli masz dobrze skonfigurowane tworzenie kopii zapasowych w chmurze, to wystarczy, aby odzyskać spisy połączeń, wiadomości, zapisane w telefonie kontakty, zapisy z kalendarza i wiele więcej.

źródło: materiały własne

Przywracanie danych z dysku Google

Kopię zapasową możesz mieć też na swoim koncie Google, a konkretnie na Dysku Google. Zaloguj się na swoje konto i wejdź w Dysk Google. Następnie wybierz urządzenie, a potem pliki, które chcesz przywrócić. Zdjęcia i filmy możesz z kolei pobrać bezpośrednio z Google Zdjęcia dokładnie w ten sam sposób.

Odzyskiwanie danych z pomocą specjalnego oprogramowania

Jeśli okaże się, że potrzebnych plików nie ma w koszu, a do tego nie masz ich żadnej kopii zapasowej, to ostatnim rozwiązaniem, którym możesz się posłużyć, są specjalne programy do odzyskiwania danych. Pomimo skasowania plików, one nadal istnieją do czasu, aż nie zostaną nadpisane nowymi plikami. Programy, o których mowa są w stanie dotrzeć do materiałów, które nie zostały jeszcze nadpisane i potrafią je przywrócić. Dzięki nim można odzyskać dane z pamięci wewnętrznej urządzenia, z karty SD oraz z karty SIM. Wiele z nich pozwala odzyskiwać pliki selektywnie. Najważniejsze jest to, by wybrać program, który jest bezpieczny i zapewnia prywatność danych. Dobrym przykładem jest program Android Data Recovery czy FonePaw Android.

Jak odzyskać pliki z zepsutego telefonu?

Może Ci się też zdarzyć sytuacja, kiedy stracisz dostęp do treści zapisanych w telefonie ze względu na jego awarię. Co wtedy? Najlepiej skorzystać z usług firm wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu danych ze smartfonów. Tego typu dysponują sprzętem, oprogramowaniem i doświadczeniem, które pozwala na skuteczne przywracanie danych z telefonu, na przykład w sytuacji, gdy wyświetlacz uległ uszkodzeniu czy też wtedy, gdy telefon został zalany.

Jak sprawdzić, co zostało usunięte z telefonu?

Może się zdarzyć, że nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce i niektóre pliki, chociażby przez beztroskie dzieci, zostaną usunięte. Niestety nie ma konkretnego sposobu na to, jak sprawdzić co zostało usunięte z telefonu. Jedynym rozwiązaniem jest przeszukanie folderów systemowych typu „kosz”, „ostatnio usunięte”, a także sprawdzenie wszystkich miejsc, do których trafiają kopie zapasowe, w tym iCloud czy Dysk Google.

Choć istnieje kilka sposobów na to, jak odzyskać usunięte pliki z telefonu, zawsze trzeba pamiętać, że procedura może się nie powieść. Nie możliwe będzie na przykład odzyskanie plików w przypadku przywrócenia smartfona do ustawień fabrycznych. Dlatego warto nabrać nawyku regularnego tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu wszystkie dane, w tym ważne wiadomości, zdjęcia czy filmiki będą skutecznie chronione przed ich bezpowrotną utratą.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail