X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook wzbogaca portfel o patenty IBM

Facebook wzbogaca portfel o patenty IBM

reklama


Według nieoficjalnych informacji serwisu Bloomberg, przedmiotem transakcji jest 750 patentów zarejestrowanych na rzecz IBM. Dla Facebooka to niewątpliwie bardzo dużo – jak do tej pory spółka miała zarejestrowanych w amerykańskim Biurze Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) zaledwie 56 patentów. Dla porównania, Google czy Microsoft dysponują ponad tysiącem zarejestrowanych patentów. To powoduje, że teoretycznie Facebook jest łatwym celem dla innych spółek z branży IT, jeśli idzie o złożenie pozwu o naruszenie patentów. Tą drogą poszły ostatnio Yahoo! oraz kanadyjska spółka Mitel Networks. Przez cały ubiegły rok Facebook pozywany był w tego typu sprawach aż 22 razy. Poza nabyciem patentów IBM spółka oczekuje na rejestrację przez USPTO kolejnych 503.

Amerykański rynek internetowy coraz częściej staje się areną zaciekłych walk między spółkami w imię walki o przysługujące im prawa patentowe. Z drugiej jednak strony, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w gruncie rzeczy chodzi o szansę na solidny zarobek. Tak należy bowiem odczytywać chociażby pozew złożony przez Yahoo! , którego popularność od dłuższego czasu stale maleje. Często chodzi też o zablokowanie konkurenta. Tak dzieje się chociażby w przypadku procesujących się od dłuższego czasu Samsungiem i Apple.

Na brak dostatecznej ilości praw własności intelektualnej przysługujących Facebookowi wskazywały chociażby dokumenty, jakie spółka złożyła do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną. Rozwój na tym polu jest jednym z priorytetów spółki.

IBM z kolei ma w portfelu ponad 6000 patentów i chętnie odsprzedaje je innym spółkom. Skorzystał na tym chociażby Google, który w styczniu nabył 217 patentów od IBM.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail