X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Korzystać z usług Google czy nie? Znaleźliśmy kilka alternatyw, oferujących więcej prywatności

Korzystać z usług Google czy nie? Znaleźliśmy kilka alternatyw, oferujących więcej prywatności

reklama


Kalendarz: Zoho Calendar

Kolejna, po Zoho Mailu, usługa tej stosunkowo niewielkiej kalifornijskiej firmy. Design Zoho Calendar jest przejrzysty i klarowny, nie odbiegając znacząco od tego, co znamy z Kalendarza Google.

fot. Zoho.com

fot. Zoho.com

Funkcje również nie powinny nas zaskoczyć – w kalendarz wstawiamy zaplanowane spotkania, wydarzenia, w których zamierzamy uczestniczyć. Zoho Calendar posiada także możliwość układania grupowych kalendarzy, co z pewnością powinno być przydatne dla firm i różnych organizacji. Użytkownicy mogą ponadto wysyłać zaproszenia dzięki wpisaniu adresów mailowych osób, które chcą zaprosić na dane spotkanie czy wydarzenie. Dzięki funkcji powiadomień nie umknie nam nic z tego, co sobie zaplanowaliśmy na dany dzień. Wystarczy, że określimy, w jaki sposób chcemy otrzymać przypomnienie (e-mail, pop-up) i z jakim wyprzedzeniem czasowym. Do każdego wydarzenia możemy przypisać maksymalnie cztery powiadomienia. Istnieje także możliwość wstawienia kalendarza na stronę www za pośrednictwem kodu embed.

Dostęp do Zoho Calendar możliwy jest również naturalnie za pośrednictwem smartfonów czy tabletów. Dla użytkowników iPhone’ów i iPadów przewidziano mobilną aplikację Zoho Docs. Z kolei internauci korzystający z urządzeń z systemami Android, Blackberry, Windows Phone czy Symbian muszą korzystać z mobilnej strony Zoho. Dodajmy, że tak jak w przypadku Zoho Maila, możemy mieć dostęp do naszego kalendarza nawet nie będąc online. Wystarczy zainstalować wtyczkę Google Gears. Ponadto kalendarz jest połączony z innymi usługami Zoho, m.in. z Plannerem i Meetingami.

Rejestracja konta na Zoho Calendar możliwa jest między innymi za pośrednictwem konta Google i Yahoo czy konta na Facebooku. Na szczęście dla tych, którzy wolą unikać korzystania z dobrodziejstw integracji z usługami gigantów internetowych, istnieje możliwość rejestracji konta w tradycyjny sposób, podając adres e-mail. Poza tym, ktoś kto posiada już konto do korzystania z innych usług Zoho nie musi, rzecz jasna, przechodzić przez fazę rejestracji. Dodajmy, że korzystanie z kalendarza Zoho jest darmowe.

Kalendarz: WhichTime

Stosunkowo mało znaną alternatywą dla Kalendarza Google jest kalendarz nowozelandzkiej firmy WhichTime. Nie powinno to dziwić, bowiem w porównaniu do konkurencyjnych usług, jest bardzo ascetyczny i pozbawiony wielu użytecznych funkcji (chociażby powiadomień). Z drugiej strony, być może dzięki temu trafi w gusta tych, którzy lubią bardzo proste i nieskomplikowane rozwiązania.

fot. WhichTime.com

fot. WhichTime.com

Nawigacja po kalendarzu WhichTime jest dziecinnie prosta i ogranicza się w zasadzie do pojedynczych kliknięć. Podwójnym kliknięciem tworzymy wydarzenie, które chcemy umieścić w określonym polu w kalendarzu. W celu odróżnienia od siebie poszczególnych wydarzeń (np. spotkań biznesowych, szkoleń, etc.) możemy oznaczać je różnymi kolorami. Z kolei usuwamy je klikając w symbol „x”, pojawiający się po najechaniu kursorem nad box z utworzonym wydarzeniem. Wydarzenia można swobodnie przenosić po całym kalendarzu, a także kopiować i wstawiać w poste pola.

Z usługi możemy korzystać w internecie na stronie WhichTime.com, jak również po ściągnięciu jej na swój komputer. Przy tej drugiej opcji połączenie z siecią i tak jest wymagane. Ponadto swój kalendarz można upublicznić (domyślnie jest prywatny).

Zważywszy na taki a nie inny charakter usługi, nikt nie będzie chyba zdziwiony brakiem integracji z kalendarzami innych firm czy portalami społecznościowymi. Całkiem możliwe, że dla wielu internautów WhichTime jest zbyt ascetyczny i zbyt mało funkcjonalny. W takim przypadku dobrą alternatywą dla Kalendarza Google mogą być usługi oferowane przez innych gigantów, jak Yahoo! czy Microsoft. Z drugiej strony, chyba żaden z użytkowników WhichTime nie obawia się o swoją prywatność.

Innym często polecanym kalendarzem jest chociażby Coolendar. Trzeba jednak zaznaczyć, że do korzystania z niego wymagane jest konto Google, co raczej nie przypadnie do gustu tym, którzy chcą obejść się bez jakiejkolwiek pomocy giganta z Mountain View.

Pages: 1 2 3

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail