X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zuckerberg największym filantropem Ameryki

Zuckerberg największym filantropem Ameryki

reklama


970 milionów dolarów – taka jest obecnie szacunkowa wartość 18 milionów akcji Facebooka, które Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan przekazali na szlachetne cele w grudniu ubiegłego roku. Beneficjentem darowizny była fundacja Wspólnota Doliny Krzemowej. To już druga tego typu darowizna od założyciela Facebooka – w ubiegłym roku fundacja otrzymała identyczną ilość akcji. Różnica polega na tym, że w grudniu 2012 r. cena akcji Facebooka na NASDAQ wynosiła ok. 28 dolarów, a obecnie to już 57 dolarów. Stąd też wartość ubiegłorocznej darowizny jest dwukrotnie wyższa niż tej z 2012 r.

Kolejni szczęśliwcy

To pokazuje, że akcjonariusze i pracownicy Facebooka nie są jedynymi, którzy skorzystali na sukcesie giełdowym Facebooka w 2013 r. Fundacja Wspólnota Doliny Krzemowej przekazuje gromadzone środki na różne cele charytatywne na całym świecie, m.in. integrację imigrantów czy edukację ekonomiczną. W ubiegłym roku wsparła ponad 10 tysięcy inicjatyw w 29 krajach.

Najbardziej hojni i najmłodsi

Jak wskazuje amerykańska Kronika Filantropii (Chronicle of Philantropy), datek państwa Zuckerberg to największa publiczna darowizna na cele charytatywna w USA w całym 2013 roku. Jednocześnie, to pierwszy przypadek, gdy na czele rankingu filantropów znajdują się osoby poniżej 30 roku życia. Na 2. miejscu znalazł się prezes koncernu Nike Phil Knight i jego żona Penelope (500 mln dolarów), a podium zamyka były burmistrz Nowego Jorku, a zarazem magnat medialny Michael Bloomberg (350 mln).

Spośród 15 największych ubiegłorocznych darowizn w USA, aż 12 powędrowało na konta uniwersytetów i college’y. Każda z nich wynosiła co najmniej 100 mln dolarów.

CEO Facebooka odda połowę majątku

Wracając jeszcze do CEO Facebooka, warto dodać, że jego hojność nie kończy się na przekazywaniu akcji Facebooka dla wspomnianej fundacji. W 2010 roku popularny “Zuck” podpisał tzw. Giving Pledge – przysięgę, na mocy której zobowiązał się do przekazania połowy swojego majątku na cele charytatywne, bądź to za życia, bądź już po śmierci. Wśród osób, które złożyły tę samą przysięgę jest m.in. właściciel Microsoftu Bill Gates.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail