X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Generacje w social mediach. Jak skutecznie tworzyć treści?

Nie jest zaskoczeniem, że nasz wiek ma znaczący wpływ na to, jak reagujemy na treści umieszczane w social mediach. Aby w odpowiedni sposób dotrzeć do swoich odbiorów, bardzo istotny dla jest nie tylko styl, ale również sposób komunikacji.

Generacje w social mediach. Jak skutecznie tworzyć treści?fot. bank zdjęć pexels.com

reklama


Citipost Mail opublikowało infografikę podpowiadającą, jak skutecznie budować treści skierowane do konkretnych pokoleń. W swojej analizie wzięli pod uwagę grupy osób urodzonych w różnych latach, odmiennie reagujące na treści zamieszczane w social mediach. Ich sposób wykorzystywania nowych technologii, jest ściśle związany z działaniami, jakie muszą podejmować marketerzy. Warto więc zwrócić uwagę na preferencje konkretnych grup użytkowników, aby efektywnie nawiązywać z nimi relację w sieci.

Pokolenie Z

mlodziez

fot. pexels.com

Generację Z urodzoną po 1996 (niektórzy eksperci wyznaczają jeszcze rok 1990) charakteryzuje przede wszystkim otwartość na komunikacje w internecie oraz wszelkie nowinki techniczne. W przeciwieństwie do pokolenia Y, młodzi ludzie nie pamiętają świata przed social media. Dorastali w świecie nowych technologii, a ich głównym medium jest internet. Nie widzą potrzeby funkcjonowania bez smartfonów i komputerów. To przede wszystkim generacja zaangażowana w świat wirtualny i nie do końca odnajdująca się w tym co realne.

62% przedstawicieli generacji Z twierdzi, że jest regularnymi użytkownikami Facebooka, a prawie połowa, że social media mają ogromny wpływ na ich samopoczucie. Dużym zainteresowaniem wśród tych osób cieszy się wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Prawie 80% byłoby zainteresowanym wdrożeniem VR do świata social mediów. Eksperci podpowiadają, że treść, która zainteresuje przedstawicieli pokolenia Z powinna być krótka, z pozytywnym przekazem i wizualnie atrakcyjna. Najbardziej popularną sposobem przekazu jest video. To pokolenie zainteresowanie jest zwłaszcza autentycznością i prawdziwym przekazem realnych ludzi. Są znacznie bardziej nastawieni na globalne działanie, interesuje się bieżącymi sprawami i tym co aktualnie dzieje się na świecie. Najczęściej korzystają oni z social mediów prawdopodobnie przed i po godzinach lekcyjnych. W związku z tym najlepszym czasem na udostępnianie treści skierowanych do tych osób są godziny miedzy 7:00 a 9:00 i 15:00 do 17:00. Dni, w których można zauważyć szczególną aktywność tego pokolenia to czwartek i piątek.

Milenialsi

mloda kobieta

fot. pexels.com

Wcześniejszym pokoleniem jest generacja Y czyli Milenialsi. Są to osoby, które urodziły się między 1980 i 1995 rokiem, czyli na przełomie wieków. Ta generacja stawia przede wszystkim na własny rozwój. Chętnie korzystają z takich platform jak Linkedin. Cenią sobie autentyczne, rzetelne opinie oraz zwracają uwagę na wiarygodną reputację. Istotne jest to że aż 5 na 6 użytkowników wybiera social media do kontaktu biznesowego. Jednak mniej niż połowa z nich używa każdego dnia Facebooka, ale znaczna większość wykorzystuje go przede wszystkim do czerpania najświeższych informacji. Treści skierowane do tej grupy powinny być zatem trafne i wiarygodne. Ważne jest w tym przypadku również unikalne i artystyczne podejście, które zwróci uwagę tej generacji.

Pokolenie X

kobieta w pracy

fot. pexels.com

Czyli pokolenie 1965-1976, które musiało sobie poradzić ze zmieniającym się światem. Jednak w doskonały sposób odnaleźli się w świecie wirtualnym, zważając na to, że spędzają znacznie więcej czasu w social mediach niż pokolenie późniejsze – średnio jest to prawie 7 godzin tygodniowo na Facebooku, a jedynie tylko 8 procent jest aktywnych na Instagramie. Co więcej, znacznie bardziej preferują dostęp do sieci jako użytkownicy komputera, niż urządzeń mobilnych. Zwracają uwagę przede wszystkim na przydatność wirtualnego świata, dlatego w większości korzystają z YouTube w celu zdobycia istotnych informacji. Przemawiają do nich wyszukane i wyjątkowe treści. Cenią sobie stabilność i wygodę. Być może z tego względu unikają absorbujących ankiet i quizów. Preferują nieskomplikowane i łatwe do odnalezienia przekierowania na strony internetowe.

Pokolenie wyżu demograficznego (Baby Boomers)

starszy mezczyzna z laptopem

fot. pexels.com

Definiuje się tak osoby urodzone pomiędzy 1946 a 1964 rokiem. Co ciekawe ta generacja zaskakująco dużo czasu spędza na korzystaniu z Facebooka – 11 godzin tygodniowo. Co istotne, w znacznym stopniu preferują właśnie ten portal społecznościowy. Udostępniane przez nich treści dotyczą przede wszystkim polityki. Jednak bardziej od Facebooka preferują komunikowanie się za pomocną e-maili. W przeciwieństwie do pokolenia późniejszego, wybierają treści o charakterze quizów, które pozwalają na zaangażowanie użytkowników. Również chętnie korzystają z opcji newslettera. Cenią sobie możliwość zawarcia głosu w danej sprawie i chętnie korzystają z opcji udostępniania na Facebooku, co znacznie może ułatwić działania marketingowe.

Oryginalne infografiki opublikowane przez Citipost Mail:

Część 1

Część 2

  • Tomasz Jaroszewski

    Naprawdę interesujący artykuł. Ze swojej strony polecam też artykuł dot. briefu kreatywnego znajdujący się na blogu http://greytree.pl/blog/

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail