X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Strony mniejszych polskich blogów również ze spadkiem zasięgów na Facebooku

NapoleonCat zaprezentował drugą część analizy spadków zasięgów stron na Facebooku. Okazuje się, że również strony mniejszych polskich blogów odnotowują mniej interakcji. Z czego to wynika?

Strony mniejszych polskich blogów również ze spadkiem zasięgów na Facebookufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Ponad tydzień temu opublikowaliśmy analizę spadających zasięgów na Facebooku przeprowadzoną przez NapoleonCat. Aby uzupełnić ten obraz, twórcy narzędzia postanowili przyjrzeć się także mniejszym stronom. Podzielono je na dwie grupy – od tysiąca do 10 tysięcy fanów oraz od 10 do 100 tysięcy fanów. Łącznie były to niemal dwa tysiące stron , które, podobnie jak poprzednio, przeanalizowano na przestrzeni od 2 sierpnia do 19 listopada br, czyli 110 dni. W tym czasie na badanych stronach opublikowane zostały 94 tysiące postów, które wygenerowały niemal 9 milionów interakcji. Okazuje się, że dla tych dwóch grup wyniki różnią się znacząco.

Przypomnijmy, że badano średnią liczbę interakcji (komentarzy, reakcji i udostępnień) na post. Zgodnie z wiedzą zdobytą w toku wcześniejszych badań, liczba interakcji do posta jest bezpośrednio skorelowana z jego zasięgiem – im więcej interakcji tym większy zasięg i na odwrót. A dlaczego analiza stron blogów? Z dwóch powodów – po pierwsze, blogi i influencerzy mają zwykle aktywne i wierne społeczności; po drugie – w odróżnieniu od stron komercyjnych, publikowane przez te strony treści z reguły nie są (jeszcze) wspomagane budżetami reklamowymi, więc aktywność ma charakter organiczny.

Wspomniana we wstępie analiza 100 największych stron pokazała stały i znaczący, 30-procentowy spadek średniej liczby interakcji na post na przestrzeni badanego okresu. W tym czasie łączna liczba fanów analizowanych stron wzrosła o 1%.

Strony polskich blogów od 10 do 100 tys. fanów

Stron blogów i influencerów na Facebooku, których liczba fanów wyniosła od 10 do 100 tysięcy, znalazło się w naszej bazie 495. W badanym okresie (02/08-19/11/2017) opublikowane zostały na nich 46 882 posty, które wygenerowały 7 279 973 interakcji. Łączna liczba fanów wzrosła z 14,6 miliona do 15,1 miliona, czyli o 3,4%. A jak wyglądała średnia liczba interakcji na post?

Jak pokazuje wykres, na tych stronach występuje tendencja spadkowa, analogiczna do 100 największych stron (każda z nich powyżej 100 tys. fanów). Średnia liczba interakcji na post w ostatnim tygodniu analizy była o 33% niższa niż ta sama wartość w pierwszym tygodniu badanego okresu.

Strony polskich blogów od 1 do 10 tysięcy fanów

Grupa najmniejszych z analizowanych stron na Facebooku liczyła 1 487. Od sierpnia do połowy listopada opublikowanych zostało na nich łącznie 47 028 postów, które wygenerowały 1 501 111 interakcji. W tym czasie ich łączna liczba fanów wzrosła z 3,4 do 3,7 milionów, czyli o 8,7%. Zmianę średniej liczby interakcji na post ilustruje zaś poniższy wykres.

Średnia liczba interakcji na post w ostatnim tygodniu analizy spadła w stosunku do pierwszego tygodnia jedynie o 7%, w porównaniu do 30-procentowych spadków w dwóch pozostałych grupach stron. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w tym czasie strony z tej grupy pozyskały najwięcej, bo niemal 9% nowych fanów. Największe strony urosły jedynie o 1%, zaś te średniej wielkości – o 3,4%.

Z czego to wynika?

Zestawienie trzech grup stron – największych (pow. 100 tys. fanów), średnich oraz najmniejszych sugeruje, iż małe strony (do 10 tys. fanów) mogą być faworyzowane przez algorytm Facebooka, jeśli chodzi o ograniczanie zasięgów organicznych publikowanych przez nie treści. Dopiero po przekroczeniu pewnej granicy (10 tys. fanów?) algorytm staje się mniej pobłażliwy i bardziej selektywnie wybiera treści, które pokaże fanom danej strony.

Być może jednak, mniej odczuwalny spadek zasięgów małych stron jest wynikiem tego, iż dynamika wzrostu ich społeczności (liczby fanów) jest większa, i to sprawia, że spadek zasięgów jest mniej zauważalny. Częściowo zjawisko to może być też tłumaczone faktem, że w mniejszych społecznościach większy odsetek stanowią najwierniejsi i najaktywniejsi czytelnicy danego bloga, więc w stosunku do wielkości społeczności, liczba generowanych przez nich interakcji jest wysoka. W przypadku większych stron, aktywność tej niewielkiej grupy „fanatyków” stanowi coraz mniejszy odsetek.

Niepodważalnym faktem jest jednak to, że w każdej z analizowanych grup systematycznie spada średnia liczba interakcji, co oznacza spadek zasięgów.

Źródło: informacja prasowa NapoleonCat

  • Przecież te wszystkie spadki są przez to ze fb kaze sobie płacić. Mam na fb 1700 polubień a wiadomości ktore publikuje docierają do max 300 osób. Wszedzie zapłać, promuj……… Brak słów

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail