X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Benefity pracownicze, które wpływały na wellbeing w 2021 roku

Przedłużająca się pandemia postawiła przed wellbeingiem kolejne wyzwanie. Rozwiązania, które działały w 2020 roku, nie zawsze można było zastosować w kolejnym. Dlatego przyszedł czas na zmiany i wdrożenie nowych benefitów pracowniczych. Które z nich miały w 2021 roku największe znaczenie?

Benefity pracownicze, które wpływały na wellbeing w 2021 rokuBenefity pracownicze, które wpływały na wellbeing w 2021 roku / fot. mat. partnera

Artykuł partnera

Czym jest wellbeing i dlaczego firmy go potrzebują?

Odczucie pełni zadowolenia przez pracowników można określić mianem dobrostanu. To zespół pozytywnych emocji, który wyklucza zaniepokojenie, obawy, strach i obniżone morale personelu. Tym właśnie jest, czyli dążeniem do uzyskania fizycznego, emocjonalnego i psychicznego dobrostanu pracownika. Osiągnięcie go jest dynamicznym procesem polegającym na analizie potrzeb wszystkich osób w firmie i zaproponowaniem im rozwiązań dostosowanych właśnie do nich. Pandemia COVID-19 i lockdown odcisnęły wyraźne piętno na podejściu pracodawców do dobrego samopoczucia swoich współpracowników.

Jak praca zdalna wpływa na zespół?

Trzeba przyznać od razu, że pierwszy lockdown postawił firmy w trudnym położeniu. Praca zdalna, która okazała się koniecznością, wystawiła relacje pracowników na ciężką próbę, a wielu pracodawców nie wiedziało, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Cięcia kosztów dotykały niemal każdego działu, a szczególnie tych miejsc, które na pierwszy rzut oka wydawały się najmniej potrzebne w danym momencie. Dlatego pewne benefity dla pracowników, takie jak owocowe czwartki, zostały szybko usunięte. Nie miałyby większego sensu, skoro i tak biura były puste. Podobnie stało się z karnetami na siłownię, które były zamknięte.

Najpopularniejsze benefity pracownicze w 2021 roku

Tryb pracy zdalnej nadaje nowy kierunek dla wellbeingu. Niepewność i zaniepokojenie rozwojem pandemii nie maleje, a nastrojów nie poprawiają kolejne fale zachorowań. Jak wellbeing zmienił się w 2021 roku? Absolutnym hitem okazują się benefity pracownicze w formie konsultacji z psychologiem. Dlaczego? Jednym z powodów jest spadek mobilizacji pracowników wywołanej chwilowym kryzysem. Zaangażowanie ustępuje miejsca rozterkom i zachwianiu poczucia bezpieczeństwa. Spotkania z psychologiem pomagająw zachowaniu równowagi emocjonalnej i psychicznej, które przekładają się na poczucie zadowolenia.

Jak ćwiczyć kondycję, siedząc przed komputerem?

Wspólne spędzanie czasu w zespole oddzielonym od siebie jedynie przez biurka, nie było dotychczas trudne. Jednak rozlokowanie pracowników w domach, niekiedy w różnych miejscowościach, zniweczyło dotychczasowe wysiłki w obszarze integracji zespołów projektowych. Dlatego kolejnym niezwykle skutecznym pomysłem okazały się wspólne zajęcia, np. joga z instruktorem. Odbywające się w formie wideokonferencji z trenerem, motywowały każdego chętnego uczestnika do pracy nad często unieruchomionym przed komputerem ciałem. Świadomość, że spore grono pracowników ćwiczy „razem”, buduje relacje wewnątrz zespołu i wspiera kondycję fizyczną.

Pandemia wpływa na potrzebę samokształcenia

Łódzki Software House zauważa, że spore znaczenie dla pracowników mają benefity w formie dostępu do platform szkoleniowych. Poświęcanie czasu na samodoskonalenie lub nabywanie zupełnie nowych umiejętności i wiedzy, pozwala budować silne uczucie zadowolenia. Pracownicy mogą w ten sposób poszerzać swoje horyzonty w dziedzinach związanych z pracą lub całkowicie innych. Jednak według wielu ankietowanych to właśnie ten benefit jest jednym z ważniejszych.

Co jest niezbędne przy wdrażaniu benefitów pracowniczych?

W firmach odnoszących sukces w wellbeingu, nie stawia się na jeden lub dwa benefity pracownicze. Początkowo udział może być spory, ale z czasem frekwencja spada, a co za tym idzie – zadowolenie. Dlatego kluczem jest wybór różnorodnych opcji i pozostawienie decyzji o udziale w rękach pracownika. W ten sposób pracodawcy realizują wellbeing o wiele skuteczniej, bo zapewniają swojemu zespołowi pełny wachlarz benefitów. Dostosowanie ich do potrzeb działa o wiele skuteczniej i przynosi korzyści w postaci zwiększenia zadowolenia pracowników.

Artykuł partnera

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail