reklama
„6 Tips For Driving Facebook Advertising Performance” to tytuł publikacji przygotowanej przez Socialbakers. Jej autorzy postawili sobie za cel wzbogacenie wiedzy marketerów o kilka praktycznych rad dotyczących efektywnego korzystania z reklam na Facebooku.
To niejako odpowiedź na rosnące potrzeby marketerów, którzy są zmuszani przez Facebooka do inwestowania coraz większych środków w płatne usługi reklamowe. Kolejne modyfikacje w algorytmie filtrowania treści przynoszą w zasadzie tylko jeden skutek – spadek zasięgu organicznego postów publikowanych na fan page’ach. Ma to przełożenie na wyniki finansowe Facebooka – spółka stale zwiększa przychody z tytułu reklamy – w IV kwartale 2013 r. wyniosły 2,3 mld dolarów, czyli o ponad 500 mln dolarów więcej niż w III kwartale 2013 r. i przeszło 1 mld więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.
Jakie rady dla marketerów mają eksperci z Socialbakers?
Przystosuj się do zmian – promocja na Facebooku
Zmiany w panelu reklamowym Facebooka to żadna nowość – serwis regularnie dopracowuje ofertę reklamową. Najświeższe zmiany wprowadzono ledwie kilka tygodni temu. W ich wyniku zmodyfikowano strukturę kampanii, bowiem pojawił się nowy element – grupy reklam. W ten sposób dwupoziomowa struktura przeobraziła się w trzypoziomową. Na szczycie struktury figuruje oczywiście sama kampania i jej cel (wejścia na stronę www, polubienia fan page’a, liczba ściągnięć aplikacji). Pośrodku znajdują się wspomniane grupy reklam. Każda z nich grupuje reklamy targetowane do tego samego odbiorcy. W ten sposób, porównując ze sobą wyniki osiągane przez poszczególne grupy, marketer może łatwo porównać efektywność poszczególnych kryteriów targetowania. Na dole struktury pozostają naturalnie same reklamy.
Różne cele, różne mierniki, czyli promocja strony na Facebooku
Każda kampania ma określony cel, który wymaga przyjęcia określonych mierników efektywnościowych. Obecnie panel reklamowy Facebooka umożliwia określenie jednego spośród ośmiu potencjalnych celów, odnoszących się do postów, samego fan page’a, strony www, mobilnej aplikacji, wydarzenia czy ofert.
Poszczególne cele wymagają różnych wskaźników efektywnościowych (KPIs). Można je podzielić na 3 zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowi sam budżet, który przeznaczono na daną kampanię. Drugą grupę stanowią wskaźniki pokazujące stosunek efektów kampanii do poniesionego kosztu (tzw. cost-to-performance metris). Najbardziej rozpowszechnione to cost-per-click (CPC), cost-per-mille (CPM), cost-per-action (CPA) czy cost-per-like (CPL). Ostatnią grupę wskaźników efektywnościowych stanowią liczby odnoszące się do osiągniętych wyników w postaci ilości polubień, wyświetleń, współczynnik klikalności (CTR) czy konwersji.
Promowanie postów to nie tylko zwiększanie zasięgów
Część marketerów decydując się na promowanie konkretnych postów skupia się na wyłącznie na zwiększeniu zasięgu. Zdaniem ekspertów Socialbakers to nie zawsze właściwa taktyka. Równie ważne może być maksymalizowanie takich wskaźników jak współczynniki klikalności, zaangażowania czy interaktywności.
Zwiększony zasięg z pewnością będzie celem dla tych marketerów, którzy za cel kampanii postawili sobie zwiększenie świadomości marki. Z drugiej strony, zasięg nie będzie miał tak wielkiego znaczenia, jeśli celem będzie otrzymanie wartościowego feedbacku od obecnych klientów marki. Jak podkreślają eksperci Socialbakers, kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że zasięg to tylko jeden ze wskaźników, które należy brać pod uwagę przy promocji konkretnych postów.
Bez dobrego harmonogramu ani rusz
Przy wykupywaniu reklam należy pamiętać o tym, by określić dokładnie w które dni tygodnia, a także w których porach dnia mają być wyświetlane reklamy. Oczywiście przed ustaleniem harmonogramu marketerzy muszą dysponować dokładną wiedzą na temat przedstawicieli danej grupy docelowej, ich przyzwyczajeń, tak by „wstrzelić” się ze swoimi komunikatami w pory największej aktywności targetu. Wraz z wprowadzeniem przez Facebooka nowej struktury kampanii, należy pamiętać że poszczególne grupy reklam można wyświetlać o różnych porach, w różne dni.
Dobrze dobrany harmonogram wyświetlania reklam to efektywniejsze wykorzystanie budżetu i w konsekwencji lepsze efekty samej kampanii.
Właściwy komunikat, właściwy obiorca
Dobranie odpowiednich kryteriów targetowania to jeden z najważniejszych etapów przy tworzeniu kampanii na Facebooku. Szefowie serwisu doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zadbali o to, by kryteria były różnorodne i by było ich jak najwięcej. Obecnie zawężanie grupy docelowej naszych komunikatów może odbywać się w oparciu o takie kategorie, jak płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania, status prywatny, język, wiek, poziom edukacji czy miejsce pracy.
Co więcej, kryteria targetowania można swobodnie łączyć ze sobą, dzięki czemu docelowa grupa odbiorców reklamy będzie bardziej sprecyzowana i dzięki temu potencjalnie bardziej zainteresowana treściami marki czy nią samą. Takie prowadzenie kampanii realnie przekłada się na jej wyższą efektywność.
Coś nie działa? Przerwij to!
Eksperci Socialbakers radzą, by nie zastanawiać się ani chwili w przypadku, gdy określone reklamy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji należy próbować innych rozwiązań, testować, eksperymentować. W przeciwnym wypadku będziemy tylko marnowali środki z budżetu.
Monitoring reklam umożliwiają oferowane na rynku narzędzia, dzięki którym cały proces jest zautomatyzowany i dostarcza marketerowi bardzo wartościowe informacje w bardzo krótkim czasie.
Pełna wersja poradnika Socialbakers dostępna tutaj.
- Sylwester Budzelewski
- Artur Kawik
- MailMan
- Cassandra43
- Paulina Karaszko
- Melera
- Suriko
- Venom
- Tomasz Vel Nel
- Dawid Witych
- Michał
- Cezary Prusinowski