X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

7 darmowych narzędzi do tworzenia infografik

Infografika stała się nieodłącznym, a wręcz pożądanym elementem atrakcyjnego przekazu treści. Jeśli myślicie, że wykonanie wartościowej i estetycznej infografiki wymaga zatrudnienia grafika lub poświęcenia temu mnóstwa czasu, jesteście w błędzie. Przed Wami banalnie proste w obsłudze narzędzia, dzięki którym wizualizacja danych nabiera nowego znaczenia. Co warte podkreślenia, wszystkie są darmowe.

7 darmowych narzędzi do tworzenia infografikfot. © Robert Kneschke - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


Nic dziwnego, że to właśnie infografika zyskuje coraz bardziej na popularności. Dziś liczy się nie tylko treść przekazu, ale i także jego wygląd. Stajemy się coraz większymi estetami, chcącymi upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Bo przecież dobra infografika to taka, która na jak najmniejszej powierzchni zawiera jak najwięcej istotnych informacji. I do tego wygląda tak, że aż chce się z na nią patrzeć.

Jeśli do tej pory wykonanie infografiki zlecaliście grafikowi, uznając swoje umiejętności za niewystarczające, byliście w błędzie. W sieci bez problemu można dotrzeć do serwisów i narzędzi, dzięki którym stworzenie naprawdę dobrej infografiki wcale nie graniczy z cudem. Przed Wami przegląd siedmiu darmowych stron, które staną się Waszymi sprzymierzeńcami w drodze do stworzenia atrakcyjnej prezentacji dla treści.

1. Piktochart

Jedno z najprostszych i najbardziej intuicyjnych narzędzi. Jeśli mieliście styczność z programami typu Paint czy Excel, bez problemu zaprojektujecie infografikę w Piktocharcie. Użytkownicy mają również możliwość stworzenia raportu, banneru lub prezentacji, a to wszystko za pomocą ikon, wektorów, wykresów i obrazów, do których z łatwością można przypasować dany szablon według kategorii lub słów kluczowych. Piktochart pozwala również na łatwe zaimportowanie arkuszy Excel i plików w formacie CSV, dzięki czemu tworzenie prezentacji przebiega dużo szybciej. Gotową infografiką można się podzielić z innymi za pomocą takich platform społecznościowych jak Facebook, Twitter, Pinterest czy Google+, ale można ją również osadzić na stronie lub zapisać do pliku JPEG lub PNG.

Jakieś minusy? Zapisując infografikę jako plik, musimy liczyć się z tym, że Piktochart opatrzy ją swoim znakiem wodnym. Ponadto rozdzielczość dodawanych obrazków nie powala na kolana, a i możliwość ich wgrywania jest ograniczona.

http://piktochart.com/

http://piktochart.com/Easel.ly

2. Easel.ly

Narzędzie posiadające zdecydowanie więcej motywów niż Piktochart, ale i różniące się kilkoma innymi cechami. W Easel.ly, aby stworzyć infografikę, najpierw należy ustalić jej tło. Dopiero potem można osadzać na nim różne obiekty lub kształty, które wybiera się z tematycznych grup, a także tekst. Wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu można dobrać naprawdę idealnie pasujące obiekty. Twórcy tego narzędzia zadbali o komfort użytkowników, dlatego każdy z łatwością może nie tylko dodawać obiekty, ale i je powielać, a także edytować kolory, grafikę i tekst. Gotową infografikę można pobrać lub uzyskać do niej bezpośredni link. Duży plus należy się Easel.ly za to, że nie stawia na grafikach znaku wodnego, minus z kolei za brak możliwości stworzenia wykresu i pominięcie poprawnej obsługi polskich znaków.

easeyly

http://www.easel.ly/

3. Infogr.am

Infogr.am oferuje 6 różnych szablonów, na podstawie których w kolejnym kroku możemy dodać tekst, kilkanaście form diagramu, mapę, video lub plik graficzny. Dodając wszelkie elementy, a także dane liczbowe lub procenty cały czas mamy możliwość bieżącego podglądu powstającej infografiki. To świetny program do tworzenia statystycznych infografik, jednak z drugiej strony jego interfejs wydaje się być nieco uboższy od w.w. poprzedników, ponadto wersja darmowa nie zapewni nam pobrania pliku na dysk, a jedynie publikację on-line.

https://infogr.am/

https://infogr.am/

4. Visual.ly

Wszyscy fani social media na pewno się ucieszą na wieść o tym, że Visual.ly to kolejna platforma społecznościowa. Tutaj społecznością są ci, którzy tworzą infografiki i których efekty pracy mogą być zarówno oceniane jak i komentowane przez innych użytkowników tejże społeczności. Koncepcją Visual.ly jest tworzenie infografik dla social media i o social media, tak więc jeśli chcecie szybko, czytelnie i dobrze porównać konta na Instagramie lub Twitterze, a także przedstawić Facebookowe statystyki, to właśnie to narzędzie jest idealne dla Was.

http://visual.ly/

http://visual.ly/

5. Wordle

Najprościej rzecz ujmując, Wordle to nic innego, jak narzędzie do tworzenia chmur złożonych ze słów. Banalnie proste tworzenie tego typu infografiki tylko zachęca do korzystania z tego narzędzia. Sami wybieramy słowa, które mają znaleźć się w chmurze i sami decydujemy o tym, jaki jest ich rozmiar, rozłożenie oraz barwa, a w końcu także i kształt chmury. Twórcy wordle.net zapewniają nas, że stworzone przez nas infografiki możemy wykorzystać jak tylko chcemy bez konieczności płacenia za nie. Dla niektórych minusem może być bardzo prosty i dość „staromodny” jak na dzisiejsze czasy wygląd serwera.

https://wordle.net

https://pinterest.com

6. Vizualize.me

Jeśli do tej pory mieliście problem ze stworzeniem ciekawego życiorysu, Vizualize.me wychodzi Wam naprzeciw. Jest to bowiem narzędzie do tworzenia wizualnych CV. Darmowa wersja pozwoli na korzystanie z 6 motywów, a także 6 palet barw, które można edytować według własnego uznania. Tworzenie infografiki przez użytkowników posiadających konto na LinkedIn jest skrócone do granic możliwości, gdyż Vizualize.me pobiera najważniejsze dane profilowe i przekształca je na wersję graficzną. Ci, którzy nie mają konta na LinkedIn wystarczy, że stworzą nowe, indywidualne konto na poziomie Vizualize.me. Gotową infografikę można bez problemu zapisać i wykorzystać tak, jak tylko się chce.

http://vizualize.me/

http://vizualize.me/

7. Venngage

Venngage zapewnia bardzo dużo darmowych szablonów, które można edytować tak, aby w końcu otrzymać zamierzony efekt i wygląd infografiki. Podobnie jak w poprzednich narzędziach, Venngage jest prosty w użyciu i niezwykle intuicyjny, dzięki czemu każdy użytkownik bez problemów stworzy infografikę. Duży plus dla tego narzędzia za możliwość zapisania gotowej infografiki do pliku PNG, a także eksportowania do pliku PDF.

http://venngage.com/

http://venngage.com/

Zrobienie profesjonalnie wyglądającej infografiki nie musi oznaczać dużego ubytku z portfela ani siedzenia wielu godzin przed monitorem. Nie wymaga również specjalnych umiejętności, ani dodatkowych specjalistów, dzięki czemu każdy z nas może dopasować idealne dla siebie narzędzie i tworzyć do woli!

Joanna Dederko

Joanna Dederko

Redaktor

Zobacz wszystkie artykuły autora
 • Świetny zestaw!

 • nie znałem tego ostatniego z listy – piękne dzięki!

 • Super. Właśnie miałem szukać jakiegoś prostego narzędzia do ifografik a tu az siedem napewno skorzystam

 • Paulina Szczubidło

  http://scr.hu/61af/c4hqq
  #Venngage
  #7DarmowychNarzędzi

  “Duży plus dla tego narzędzia za możliwość zapisania gotowej infografiki do pliku PNG, a także eksportowania do pliku PDF.”

  Dobrze, że chciałam go przetestować czy rzeczywiście tak fajnie można cokolwiek zapisywać. Wielkie dzięki :)

 • Jestem początkująca w tym temacie i nie miałam pojęcia że jest tyle darmowych narzędzi. Zabieram się do ich testowania. Dzięki.

 • Ola

  Świetne przykłady i narzędzia – o większości nie miałam nawet pojęcia. Koniecznie muszę przetestować każde z nich :) Polecam również artykuł o takie merytorycznej części powstawania infografik http://mediait.pl/infografika-czyli-obrazowanie-tresci/

 • Jestem na etapie tworzenia infografiki, dzięki za listę :-)

 • Dziękuję.

 • Chłodny lista !! ale Wordle nie działa :(

 • Katarzyna Piecha

  Coś się zmieniło w Venngage? Nie mogę ściągnąć plików przy darmowej wersji konta, odsyła mnie do premium…

 • Bardzo dobre zestawienie, warto skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań i wybrać najlepszy dla siebie

 • Cześć, ja do tworzenia infografik wykorzystałem zaspoby http://www.freepik.com/ i wyszukałem tam po infographic. To jest olbrzymia baza grafik wektorowych. Tylko tyle, że jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne no bo musiałem się nauczyć podstawowych funkcji inkscope i gimpa(Jestem użytkownikiem linuxa). Jak mi wyszło można zobaczyć na mojej stronie internetowej QR kod generator, mam tam 3 infografiki, bazując na szablonach z freepik. Jak pisze na stronie , aby używać zasobów komercyjnie, trzeba albo kupić licencję albo podlinkować do strony. U mnie niestety ograniczenia finansowe na marketing zadecydowały o opcji drugiej:) Serdecznie polecam też moją stronę, można w niej wygenerować QR kod do swojego kanału na youtube, profile twitter, fb czy innych mediów społecznościowych, taki kod można użyć na swojej stronie internetowej albo wstawić do infografiki. Użytkownik, może wybrać swój kształt i kolor kodu, oraz skorzystać z opcji z logo. Mam nadzieje, że się komuś przyda. Pozdrawiam

 • Świetny zestaw. Niestety w Venngage nie można w darmowej opcji pobierać zrobionych już infografik….

 • Szkoda Venngage :( fajne narzędzie ale teraz trzeba płacić :P

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail