X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Funkcje Messengera, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia

Czy wykorzystujesz wszystkie możliwości Messengera? Przedstawiamy zbiór funkcji komunikatora, o których być może dotąd nie wiedziałeś.

Funkcje Messengera, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęciafot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Messenger to komunikator od Facebooka umożliwiający szybkie, bezpłatne wysyłanie wiadomości tekstowych, wideo oraz głosowych. W lutym pojawiła się informacja, że aplikacja jest w Polsce popularniejsza od samego Facebooka, gdyż wedle badania PBI Gemius, w grudniu 2016 roku skorzystało z niej 22,4 miliony Polaków, generując przy tym 5,684 miliarda odsłon. Jednak czy przy tak chętnym użytkowaniu aplikacji wykorzystujemy jej wszystkie możliwości? Prezentuje kilka funkcji Messengera, o których być może dotąd nie wiedzieliście, a które mogą okazać się bardzo przydatne w codziennej komunikacji.

Tworzenie planów

W ramach konwersacji na Messengerze możemy skorzystać z możliwości tworzenie planów. Po kliknięciu w ikonę z plusem w oknie konwersacji zobaczymy możliwe rozszerzenia, a wśród opcję “Plany”. Umożliwia ona ustalanie terminu, godziny i miejsca, na przykład dla spotkania lub innego wydarzenia z danym użytkownikiem czy grupą. Osoby, dla których ustalimy te dane mogą zaznaczyć, czy wezmą w nim udział lub je edytować w dowolny sposób. Po utworzeniu planu u góry konwersacji widoczny będzie pasek z terminem wydarzenia, a 30 minut przed jego rozpoczęciem otrzymamy o nim przypomnienie. To przydatne rozwiązanie, szczególnie dla grup, które starają się dopasować termin spotkania do wszystkich uczestników.

fot. Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Przeprowadzanie ankiet


Podczas rozmów grupowych na Messengerze możemy także stworzyć ankiety. Podobnie jak w przypadku “Planów”, po wybraniu ikony z plusem w oknie konwersacji grupowej zobaczymy opcję “Ankiety”. Wystarczy wpisać pytanie i możliwe warianty odpowiedzi. Uczestnicy konwersacji mogą głosować na wybraną odpowiedź – wówczas pojawi się przy niech miniatura ich zdjęcia profilowego. Jej zaznaczenie nie jest nieodwracalne, bowiem w razie potrzeby możliwa jest zmiana głosu. W treści rozmowy widoczne będą krótkie opisy aktywności podejmowanych w ramach ankiety typu: X zagłosowała na “Wtorek”, w ankiecie: “Jaki termin spotkania Wam odpowiada?”, co sprawi, że nawet jeśli po utworzeniu kwestionariusza pojawi się wiele wiadomości, będziemy wiedzieli, gdy ktoś odda swój głos.

fot. screen z aplikacji Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Udostępnianie lokalizacji

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowościach od Facebooka, wśród których znajduje się możliwość udostępniania lokalizacji. Po wybraniu tej funkcji nasz rozmówca przez 60 minut może obserwować to, gdzie się znajdujemy lub którędy się przemieszczamy. Na mapie widoczny jest zegar wskazujący przez jaki czas przesyłamy te dane i możemy w każdej chwili przerwać przesył informacji za pomocą przycisku “Przestań udostępniać”. Przydatnym wariantem są także dostępne pinezki, za pomocą których możemy wskazać miejsce spotkania lub cel, do którego zmierzamy.

fot. screen z aplikacji Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Wysłanie nagrań głosowych

Podróżując samochodem lub będąc w pośpiechu nie zawsze mamy możliwość odpisania naszemu rozmówcy. W takich sytuacjach możemy skorzystać z nagrań głosowych. Obok pola wpisywania tekstu w konwersacji widoczny jest mikrofon – przytrzymując go zarejestrujemy to, co chcemy powiedzieć.

Udostępnianie klipów wideo

Klikając w ikonę z plusem w danej rozmowie zobaczymy funkcję “Klip wideo”. Po jej wybraniu i naciśnięciu aparatu nakręcimy krótkie, zapętlone wideo z przedniej kamery, które od razu po utrwaleniu trafi do naszego rozmówcy.

Wstawanie GIFów

Pliki GIF to zabawna, łatwo przyswajalna forma zaprezentowania danego komunikatu. Nie mogło zabraknąć jej w Messengerze. Podobnie jak w przypadku klipów wideo, po wybraniu ikony z plusikiem ujrzymy opcję “Pliki GIF” w ramach której wyszukamy odpowiednie animacje. Po wpisaniu wybranych słów zobaczymy odpowiadające danej frazie pliki wyszukane w aplikacjach.

Powiększanie lajków

Aby dobitniej wskazać, że podoba nam się pomysł naszego rozmówcy możemy powiększyć charakterystycznego dla Facebooka kciuka ustawionego jako emoji dla naszej konwersacji. Wystarczy przytrzymać przez kilka sekund znajdującą się przy oknie wpisywania treści emotikonę, a stanie się ona nieco większa niż standardowe emoji. Usłyszymy przy tym także charakterystyczny dźwięk.

fot. screen z aplikacji Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Wyłączenie powiadomień

Jeżeli jesteśmy zajęci i denerwuje nas telefon nieustannie wibrujący ze względu na powiadomienia z Messengera, możemy wyłączyć je na jakiś czas. Klikając w imię i nazwisko rozmówcy widoczne u góry okna konkretnej konwersacji przejdziemy do ustawień dla rozmowy. Widoczna jest tam opcja “Powiadomienia”, gdzie możemy wyłączyć alerty o nowych wiadomościach na wybrany okres czasu lub do momentu ręcznej zmiany ustawień.

fot. screen z aplikacji Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Tajne konwersacje

Jakiś czas temu do aplikacji wprowadzono także opcję zaszyfrowania konwersacji. W ustawieniach danej rozmowy widoczna jest funkcja “Tajna konwersacja”, po wybraniu której rozmowa z danym użytkownikiem będzie pojawiała się tylko na jednym urządzeniu, a przesyłane treści mogą być dostępne tylko przez wybrany przez nas okres 5, 10, 30 sekund, 1, 5, 10, 30 minut, 1,6, 12 godzin lub jednego dnia. Zaszyfrowana rozmowa wygląda nieco inaczej, gdyż treści widoczne są nie na charakterystycznym, niebieskim tle, a na czarnym.

fot. screen z aplikacji Messenger

fot. screen z aplikacji Messenger

Messenger w przeglądarce

Osoby, dla których niewygodne jest pracowanie na komputerze i równoczesne korzystanie z Messengera na telefonie mogą korzystać z aplikacji w przeglądarce. Wystarczy wejść na stronę messenger.com, zalogować się danymi z Facebooka i rozmawiać ze znajomymi z poziomu komputera. Wówczas po lewej stronie zobaczymy nasze ostatnie konwersacje, środek będzie stanowiło okno danej rozmowy, a po prawej widoczne będą funkcje aplikacji takie jak wyszukiwanie, edycja pseudonimów, zmiana kolorów lub emocji, czy też wyłączenie powiadomień.

Opisane funkcje z pewnością przydadzą się w uatrakcyjnieniu naszych konwersacji, a ich wykorzystanie spowoduje pełniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje nam popularny komunikator.

  • Znałam wszystkie opcje, oprócz ostatniej :)

  • Niektóre z tych opcji były mi znane, o innych słyszałam po raz pierwszy. Na liście zabrakło mi tylko możliwości zmiany kolorystyki, pseudonimu i głównej emotki dla konkretnego rozmówcy – w ten sposób zamiast kciuka (którego możemy powiększać) mamy chociażby bombę. Albo inną z emotek ;-) Też fajna rzecz :)

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail