X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej

Świat social media jest obfity w różnego typu serwisy, które umożliwiają nam komunikację i dzielenie się treściami. Czy wiecie, które z nich są najpopularniejsze i najchętniej użytkowane?

22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściejfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Media społecznościowe ulegają wielu zmianom wynikających z rozwoju technologii, nowym możliwościom komunikacji i idących za tym zmian zwyczajów użytkowników. Pod wpływem różnych czynników i trendów poszczególne portale stają się mniej lub bardziej popularne. Niektóre są na chwilowej fali popularności, inne niezmiennie widnieją w czołówce najchętnie użytkowanych. W Polsce przeszliśmy od serwisów takich jak Grono.net, przez Fotkę.pl i Naszą Klasę, po aktywne użytkowanie portali od światowych gigantów firm. Jak wygląda to w innych krajach? Czy korzystamy z portali równie popularnych w innych miejscach na świecie? Portal Lifewire przygotował zestawienie 22 serwisów społecznościowych, których użytkownikami stajemy się najchętniej. Czy znacie wszystkie z nich?

1. Facebook

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Facebook to portal, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Powstał w 2004 roku, pierwotnie tylko dla uczniów Uniwersytetu Harvarda. Gromadzi ogromne ilości danych i korzysta z niego około 1,4 miliarda użytkowników z całego świata. W Polsce jest to serwis społecznościowy numer jeden. Jego użytkownicy mogą udostępniać treści i zdjęcia oraz reagować na nie, tworzyć grupy i wydarzenia, komunikować się, a także podejmować działania reklamowe w obrębie strony.

2. Twitter

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Twitter to dobrze znany serwis społecznościowy umożliwiający mikroblogowanie. Jego cechą charakterystyczną jest limit wpisu w postaci 140 znaków oraz używanie hashtagów, które pozwalają na agregację treści do odpowiednich znaczników, co znacznie ułatwia wyszukiwania interesujących nas tweetów.

3. LinkedIn

linkedin

fot. itunes.apple.com

LinkedIn to sieć społecznościowa dla profesjonalistów. Pozwala na nawiązanie kontaktów zawodowych, dzielenie się w ramach profilu informacjami o naszych umiejętnościach, które mogą być potwierdzone przez innych użytkowników, a także na publikowanie ofert pracy, interakcje i dyskusje grupowe oraz udostępnianie wartościowych treści.

4.  Google+

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Google+ zadebiutowało w 2011 roku i jest siecią społecznościową, która w Polsce jest nieco mniej popularna i raczej niedoceniania. W ramach strony możemy dzielić się informacjami, tworzyć kręgi znajomych, zintegrować profil z albumem zdjęć Picasa Web czy organizować wideospotkania.

5. YouTube

youtube

fot. itunes.apple.com

YouTube to niezwykle popularny serwis, który powstał w 2005 roku i służy do udostępniania i oglądania materiałów wideo. Umożliwia subskrybowanie kanałów oraz komentowanie i ocenianie treści. Znajdziemy w nim tysiące twórców, którzy dzielą się vlogami o różnej tematyce. Jest to, po Google, druga największa wyszukiwarka.

6. Instagram

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Instagram to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie, który umożliwia publikowanie zdjęć i krótkich filmików. Jakiś czas temu do aplikacji wprowadzono sekcję Stories oraz tworzenie albumów. Obecnie jest wiodącą platformą dla influencerów i narzędziem reklamowym dla wielu marek. Początkowo mogli korzystać z niej tylko użytkownicy urządzeń z systemem iOS, ale później umożliwiono pobieranie użytkownikom Androida i Windowsa. W 2012 roku został zakupiony przez Facebooka.

7. Pinterest

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Pinterest to serwis prezentujący treści wizualne i zbierający zasoby graficzne w jednym miejscu. Jego użytkownicy chętnie tworzą posegregowane tematyczne katalogi zdjęć, dzielą się nimi z pozostałymi osobami aktywnymi na platformie i mogą komentować oraz lajkować opublikowane materiały.

8. Tumblr

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Tumblr to popularna platforma mikroblogowa, na której użytkownicy mogą publikować wpisy w postaci tekstów, obrazków, plików dźwiękowych, klipów wideo, cytatów czy linków. Posiadacze konta mogą dostosowywać wygląd swoich mikroblogów, śledzić aktywność innych osób, przekazywać dalej interesując treści i wchodzić w interakcję za pomocą lajków.

9. Snapchat

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Snapchat to aplikacja mobilna, którą pokochali młodzi użytkownicy mediów społecznościowych, służąca do wysyłania znikających wiadomości do wybranych osób lub umieszczania ich w sekcji Stories. Znajdziemy tam geofiltry, maski, naklejki i inne narzędzia, które sprawią, że nasze kilkusekundowe treści będą jeszcze bardziej atrakcyjne w odbiorze.

10. Reddit

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Reddit to serwis umożliwiający dotarcie do ważnych tematów, wiadomości, śmiesznych filmików i wspomnień, aby poznać obowiązując obecnie w sieci trendy. W ramach naszych profili sami możemy decydować, które treści udostępniamy i jakie informacje są atrakcyjne. Użytkownicy dodają lub odejmują punkty danemu linkowi, przez co społeczność sama worzy listy polecanych materiałów.

11. Flickr

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Flickr to popularny serwis społecznościowy od Yahoo!, służący do udostępniania zdjęć, który istniał jeszcze przez Pinterestem i Instagramem. Pozwala na udostępnianie zdjęć i ich edycję oraz tworzenie albumów za pomoca dowolnego urządzenia. W ramach serwisu istnieje wiele grup,  które dają użytkownikom szansę na łączenie się i dzielenie umiejętnościami fotograficznymi.

12. Swarm by Foursquare

play.google.com

fot. play.google.com

 

Swarm to aplikacja, która umożliwia odnajdywanie znajomych w pobliżu, a dzięki konwersacji i informowaniu o lokalizacji, pozwala na organizowanie spotkań z nimi. Każde zameldowanie się to zdobycie monet wyminialnych na nagrody, co wiąże się więc z rywalizacją pośród grup znajomych w tygodniowych rankingach.

13. Kik

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Kik to darmowa aplikacja do szybkiej komunikacji, szczególnie popularna wśród młodych użytkowników. Użytkownicy mogą porozumiewać się ze sobą indywidualnie lub grupowo, używając nazw profili Kik zamiast numeru telefonu. Mogą wysyłać wiadomości tekstowe, jak i multimedialne. Program daje także możliwość dobierania użytkowników na podstawie podobnych zainteresowań.

14. Shots/Memep

fot. play.google.com

fot. play.google.com

Na 14. miejscu Lifewire umieściło Shots – sieć społecznościową pozwalającą udostępniać zdjęcia i wideo, z której korzystają głównie młode osoby. To jedna z niewielu aplikacji, która nie zawierała komentarzy i lajków do zdjęć i mówiło się, że to uproszczona wersja Instagrama. Jak się jednak okazuje, pod koniec ubiegłego roku firma przebrandowała się na Shots Studio i zamieniła w studio tworzące content wideo. W miejsce Shots w Google Play pojawiła się aplikacja Memep, która pozwala na udostępnianie memów z sieci w ramach jednej aplikacji.

15. Periscope

itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Periscope to aplikacja umożliwająca transmisję na żywo z urządzenia mobilnego i nawiązywanie kontaktów z użytkownikami za pomocą serduszek i komentarzy. Możliwa jest relacja live dla szerszego szerszego grona, jak i poszczególnych użytkowników, którzy będą poinformowani o rozpoczęciu nadawania.

16. Medium

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Medium to największa sieć społeczniościowa pisarzy i czytelników. Jest nieco podobna do Tumblra, ale jej forma jest bardzo minimalistyczna i skupia się na samej treści. Użytkownicy publikują tam swoje historie, wraz z grafikami lub innymi multimediami, które mogą formatować w dowolny sposób. Treść jest kierowana przez posiadających konta na portalu, którzy polecają i śledzą historie.

17. SoundCloud

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

SoundCloud  to najpopularniejsza sieć społecznościowa artystów zajmujących się muzyką. Użytkownicy mogą tworzyć profile i udostępniać tam utwory lub podcasty. Znajduje się tam wiele coverów i remixów, które możemy wyszukiwać wedle ulubionych gatunków muzyki.

18. Tinder

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Tinder to najpopularniejsza aplikacja randkowa na świecie, która tworzy dziennie 10 miliardów matchy. Dzięki niej mamy możliwość poznania ludzi, odnalezienia osób w pobliżu, których dotąd nie znaliśmy oraz spotkania swojej drugiej połówki. W aplikacji znajdują się także zaawansowane funkcje takie jak Super Like czy wyszukiwanie osób z innych miejsc na świecie, które są dostępne dla użytowników Tinder Plus.

19. WhatsApp

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

WhatsApp to aplikacja, która oferuje łatwą i bezpieczną komunikację oraz bezpłatne połączenia głosowe i wideo przy użyciu internetu. Wykorzystuje nasz numer telelefonu, a użytkownicy mogą zezwolić na połączenie z książką telefoniczną, po to, aby nasze kontakty pojawiały się także w aplikacji. Jakiś czas temu do komunikatora wprowadzono szyfrownie treści, dzięki czemu wiadomość może przeczytać tylko jej nadawca oraz odbiorca, nikt poza tym.

20. Slack

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Slack to popularna platforma komunikacji dla osób współpracujących ze sobą, która stanowi sieć społecznościową w miejscu pracy. Jej członkowie mogą komunikować się w czasie rzeczywistym, tworzyć list zadań do wykonania, wyszukiwać pliki i informacje oraz zarządzać projektami. Zaletą Slacka jest integracja z innymi usługami takimi jak Dropbox czy Trello.

21. Musica.ly

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Musica.ly to platforma twórcza, która umożliwia udostępnianie krótkich teledysków i dzielenie się nimi z przyjaciółmi i ze światem. Dostępne są takie kategorie jak muzyka, komedia, talent, vlog czy zwierzęta. Użytkownicy, którzy używali tej samej ścieżki dźwiękowej mogą także łączyć swoje wykonania w duety.

22. Peach

fot. itunes.apple.com

fot. itunes.apple.com

Peach to aplikacja społecznościowa od założyciela Vine, która ujrzała światło dzienne na początku ubiegłego roku. Umożliwia ona udostepnienianie znajomym postów ze zdjęciami, filmami, linkami, gifami, pogodą, naszą lokalizacją czy treściami tekstowymi. Podobnie jak w przydaku Slacka, wykorzystuje komendy głosow tzw. magic words, dzięki którym w szybki sposobów rozpoczeniemy rysowanie, grę czy stworzymy wpis.

Wciąż przybywa serwisów społecznościowych dostosowanych do obowiązujących trendów. Także Facebook jest bacznym obserwatorem zachodzących zmian i rozwija możliwości portalu. Istnieje wiele serwisów dla danych grup zainteresowań, takich jak wspomnane wyżej portale dla pisarzy i muzyków. W rzeczywistości ich lista jest jeszcze dłuższa, dlatego wydaje się, że każdy z nas może odnaleźć swoją sieć społecznościową, do której chce przynależeć i za pomocą której chce się komunikować z innymi.

zobacz także:

Social media w Polsce i na świecie – najnowsze dane

15 najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie

Ilu użytkowników korzysta z sieci i social media w 2019 roku?

 • Memtor Marketing

  Trafiłem na ten artykuł zbierając materiały do nowej publikacji o e-PR. Media społecznościowe mają bowiem znaczący udział w komunikacji przedsiębiorstw. Lista obszerna, ale nie wszystko można wykorzystać w biznesie;)

  • Dokładnie np. Instagram nie pozwala wstawiać linków, nie jest więc dla każdego. Może iść w jakieś portale ze wschodu?

 • Adam Ciechlecki

  A tu nowy portal , ciągle rozwijający się .
  Regulamin jest prosty a portal otwarty na wszystkich .
  http://mylifeblog.pl
  https://uploads.disquscdn.com/images/8730954f79c3c3297ca891071e0d1155cb15a1bc73428ea4467e6aaf24ee56a5.jpg

 • Bardzo przydatna lista serwisów.

 • karlain

  Kochani. Dobijemy w końcu do pierwszego tysiąca aby móc zbierać następny ? Proszę udostępniać. POMÓŻMY ANI KTÓRA POTRZEBUJE POMPY INSULINOWEJ ABY MIAŁA SIŁĘ WYCHOWYWAĆ SAMOTNIE ZOSIĘ https://zrzutka.pl/bbfh47?arid=bbfh47-S6T8RmiQIvEX9DU0

 • Adam Lewandowski

  Moi drodzy, chciałbym poprosić Was o wsparcie mojej zbiórki na bardzo potrzebny sprzęt medyczny na który mnie nie stać, a mianowicie łóżko rehabilitacyjne. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ bez rehabilitacji na nim nie będę mógł funkcjonować. BŁAGAM POMÓŻCIE. !!!!! :)

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail