X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook zna dokładne miejsce zamieszkania ludności 23 krajów świata

Światowy gigant ustalił dotąd miejsce zamieszkania populacji aż 23 krajów świata. Technologia opracowana przez Facebooka ma pomóc w rozpoznaniu rozmieszczenia ludności i jeszcze lepszym dostarczeniu łącza internetowego.

Facebook zna dokładne miejsce zamieszkania ludności 23 krajów światafot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Mimo, że wydaje się nam, że na podstawie niewielu informacji udostępnianych przez nas na Facebooku portal wie o nas tylko trochę, prawda jest nieco inna. Jak się okazuje, na podstawie technologii rozpoznawania obrazu opartej o sztuczną inteligencję, ogólnodostępnych informacji oraz danych z satelit, firma jest w stanie określić miejsce naszego zamieszkania z dokładnością do 5 metrów. Opracowana przez światowego giganta technologia mapowania umożliwia sprawdzenie, jak rozproszeni są ludzie na całym świecie po to, aby dostarczyć internet w różne części świata, gdzie pojawiają się trudności są dostępem lub jego brak.

fot. ciesin.columbia.edu

fot. ciesin.columbia.edu

Jak twierdzi Janna Lewis, szef partnerstwa strategicznego w zakresie innowacji, technologia może być wykorzystywana do zlokalizowania dowolnego obiektu na świecie, jednak nie to jest jej głównym celem. Zebrane dane pozwalają firmie na jak najlepsze dostarczanie połączenia sieciowego mieszkańcom różnych zakątków świata.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej informacji, w ubiegłym roku portal ustalił położenie mieszkańców 20 krajów, m.in. Burkina Fasso, Kenii, Malawi, Sri Lanki, Haiti, Madagaskaru, Meksyku, Filipin, Ghany czy Tajlandii, obejmując przy tym blisko jedną trzecią ludności świata z dokładnością do pięciu metrów. Przeanalizowano 14,6 miliardów zdjęć. Pozwoliło to na ustalenie m.in. tego, że 99 procent osób zamieszkuje w odległości 63 km od miast, stąd warto byłoby rozwijać technologie, które przyspieszą pokonywanie tej odległości przez łącza. W tym roku liczba krajów wzrosła do 23, co oznacza, że praca rozmieszczeniem populacji zajmuje sporo czasu.

Udostępnienie map jest sygnałem, że nie jest to tajemna wiedza, jednakże dokładność pozyskanych informacji może budzić wśród użytkowników przerażenie. Portal jest w stanie zlokalizować i ustalić nasze miejsce zamieszkania zdużą dokładnością, czy tego chcemy, czy nie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail