X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook chce połączenia z Chinami

Facebook chce połączenia z Chinami

reklama


W chwili obecnej dostęp do Facebooka w Chinach jest zablokowany. Tę swoistą lukę na rynku skutecznie wypełnia póki co jego lokalny odpowiednik – Renren. Portal założony przez Marka Zuckerberga nie zamierza jednak składać broni.

O planach Facebooka dotyczących państwa środka poinformowała dyrektor ds. operacyjnych, Sheryl Sandberg. Zdementowała jednocześnie pogłoski, jakoby ją i Zuckerberga dzieliła różnica zdań na temat sposobu wejścia na tamtejszy rynek. – Nasza misja jest jasna – chcemy połączyć cały świat, a niemożliwym jest by myśleć o tym bez uwzględnienia Chin – stwierdziła.

Zaistnieć na trudnym rynku

Założyciel Facebooka złożył już jedną wizytę w najludniejszym państwie świata. W grudniu zeszłego roku dyskutował z szefami największych chińskich firm z branży internetowej, m.in. Baidu, Sina Corporation i Alibaba Group. Jednakże największą barierą dla zachodnich firm z branży IT jest czynnik polityczny. Chęć kontroli rządowej nad przepływem informacji w sieci doprowadziła do zablokowania kilkunastu najpopularniejszych stron świata.

W zeszłym roku z tamtejszego rynku częściowo wycofał się Google, po tym jak odkryto, że wielka fala ataków cybernetycznych miała swój początek właśnie w Chinach. Co więcej, kilka dni temu ośmiu mieszkańców Nowego Jorku złożyło pozew przeciwko Baidu (firma jest właścicielem najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej w Chinach) i chińskiemu rządowi, oskarżając pozwanych o pogwałcanie wolności słowa.

Sandberg wyraziła jednocześnie przypuszczenie, że Zuckerbeg ponownie odwiedzi Daleki Wschód. – Nie jesteśmy jeszcze pewni jego planów, ale z pewnością zaangażowanie w tamtym regionie jest bardzo ważne. Poza tym, Mark bardzo lubi rozmawiać z przedsiębiorcami z naszej branży, gdziekolwiek się znajduje – zakończyła.

Facebook to nie jedyna firma IT, która chce zaistnieć na chińskim rynku. Podobne plany, jak już informowaliśmy, ma również LinkedIn.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail