X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook będzie miał swojego smartfona?

Facebook będzie miał swojego smartfona?

reklama


Poprzednim razem głośno o planach wprowadzenia przez Facebooka na rynek własnego smartfona było ponad rok temu. Tym razem nieoficjalne informacje potwierdzające, że coś jest na rzeczy uzyskał serwis AllThingsD.

Oczywiście mobilna wersja Facebooka to już standard dla wielu jego użytkowników. Po co więc wyprodukować własny smartfon? Ano po to, by to telefon był dla Facebooka, a nie odwrotnie. Smartfon tworzony specjalnie z myślą o mobilnych facebookowiczach oferowałby zapewne większe możliwości niż te obecnie dostępne na rynku, które często oferują łączenie z portalem za pomocą aplikacji. Plotki głoszą też, że firma chce uniezależnić się od Apple’a, który w ostatnim czasie zacieśnił związki z Twitterem. Gra jest warta świeczki, bowiem najnowsze dane mówią o 350 milionach użytkowników mobilnego Facebooka.

W celu wprowadzenia na rynek smartfona opatrzonego charakterystycznym białym „F” na niebieskim tle, ludzie Zuckerberga rozpoczęli współpracę z jednym z wiodących producentów tego typu sprzętu na świecie, tajwańskim HTC. Robocza nazwa dla produktu to „Buffy” (tak, ta pogromczyni wampirów). Wybór partnera może być nieprzypadkowy, bowiem HTC wprowadził już na rynek smartfony ze specjalnie dedykowanymi Facebookowi przyciskowi (Salsa, ChaCha). Ten facebookowy miałby działać na zmodyfikowanej wersji Androida i korzystać z HTML5.

fot.: Aleksandra Sztobryn


– Na pewno jest to rozwiązanie o dużym potencjale i może przyciągnąć znaczną część użytkowników Facebooka – komentuje Aleksandra Sztobryn, Marketing Manager w Mobile Wings, firmie zajmującej się planowaniem działań marketingowych w obszarze “mobile”. Podkreśla także, że HTC jest szanowaną marką, a producentowi już dziś zaufała rzesza osób. – Za firmą stoi jakość i jej zwolennicy – jest to duże wsparcie dla tego pomysłu. Pytanie, co będzie wyróżniać taki smartfon – jakie funkcje mogą sprawić, że będziemy chcieli go kupić? Integracja z Facebookiem, lepszy dostęp do społecznościowego giganta? Osobiście liczę na coś więcej i z niecierpliwością czekam na rezultat tej współpracy – dodaje.

Przy wyborze partnera rozważano również podobno kandydaturę Samsunga. Biorąc pod uwagę, że decyzję o współpracy z HTC podjęto niedawno, premiery smartfona nie należy oczekiwać zbyt szybko, mówi się o 12-18 miesiącach. Z drugiej strony, serwis AllFacebook, powołując się na źródła bliskie portalowi, podaje znacznie wcześniejszy termin, bo II kwartał przyszłego roku. Co więcej, najpóźniej za półtorej roku na rynku miałby pojawić się drugi telefon Facebooka, opracowany we współpracy z… Samsungiem. To tylko potwierdza i przypomina zarazem, że nadal jesteśmy w fazie spekulacji.

Zarówno Facebook jak i HTC odmówiły komentarza w tej sprawie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail