X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Internet Explorer ustąpił. Chrome liderem na rynku przeglądarek

Internet Explorer ustąpił. Chrome liderem na rynku przeglądarek

reklama


W świetle danych gromadzonych przez StatCounter, zmiana na fotelu lidera wśród przeglądarek nastąpiła w trzecim tygodniu maja. Udział Chrome w rynku urósł do poziomu 32,76%, a w przypadku Internet Explorera spadł do 31,94%. Podium zamyka Firefox (25,47%). Kolejne pozycje okupują Safari (7,08%) i Opera (1,74%).

Rynek przeglądarek w skali tygodniowej / fot.: StatCounter

Zarówno w przypadku Explorera jak i Firefoxa zauważalny jest wyraźny spadek popularności na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Jeszcze w lutym 2010 roku udział w rynku przeglądarki Microsofta sięgał aż 54%, a produktu Mozilli – prawie 32%. Z kolei Chrome zagarniał dla siebie wówczas zaledwie niecałych 7%.

Rynek przeglądarek na przestrzeni lutego 2010 i maja 2012 / fot. StatCounter

Warto też przyjrzeć się bliżej sytuacji na naszym rynku. Ta nie odzwierciedla światowego trendu, bowiem na szczycie, z niemal 50% udziałem w rynku, usadowił się Firefox. Za nim znajduje się Chrome (ok. 25%), a dopiero na trzecim miejscu mamy Explorera (15%).

Jeśli zaś chodzi o rynek mobilnych przeglądarek, Google ostro konkuruje z Operą, a niewiele w tyle pozostaje Apple. Widać zresztą wyraźnie, że na tym polu konkurencja jest znacznie bardziej zażarta.

Rynek mobilnych przeglądarek / fot. StatCounter

Wygląda więc na to, że Google konsekwentnie zdobywa kolejny rynek w Internecie. W przypadku przeglądarek to o tyle istotne, że to one służą nam za fundament do surfowania w Sieci. Rodzi to niewątpliwie nowe możliwości w zakresie integracji usług (np. wbudowana wyszukiwarka Google, YouTube czy chociażby Google+), jak również gromadzenia informacji o internautach, choć póki co Larry Page i spółka zastrzegają, że wprowadzona niedawno, ujednolicona polityka prywatności dla usług Google, nie obejmuje Chrome.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail