X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Millenialsi i Pokolenie Z szybciej odczuwają wypalenie zawodowe. Co jest tego przyczyną?

Wypalenie zawodowe jest coraz częstszym zjawiskiem. Jak pokazują liczne badania, najbardziej narażone na nie są osoby z Pokolenia Z i Millenialsi. Dlaczego?

Millenialsi i Pokolenie Z szybciej odczuwają wypalenie zawodowe. Co jest tego przyczyną?źródło: unsplash.com

reklama


Młodzi ludzie mają coraz więcej problemów ze skupieniem. Są zmęczeni, przebodźcowani i odczuwają niezadowolenie ze swojego życia zawodowego, co w rezultacie przenosi się również na ich życie prywatne. Co jest tego przyczyną?

Wypalenie zawodowe młodych ludzi

Kiedy dostają pracę są pełni zapału, szukają nowych rozwiązań. Jednak w pewnym momencie dochodzą do ściany. Ich samopoczucie w pracy nie jest najlepsze. Z czasem przenosi się ono również na życie prywatne. Do tego dochodzą takie objawy jak notoryczny ból ciała, głowy, zmęczenie, poczucie bycia zestresowanym, znudzenie, apatia, a niekiedy wręcz brak apetytu lub jego napady. Warto również zaznaczyć, że wypalenia zawodowego nie wolno lekceważyć, ponieważ brak reakcji na taki stan rzeczy może doprowadzić do innych chorób tak psychicznych, jak i fizycznych.

Wyróżniamy trzy stadia wypalenia zawodowego. Pierwszy z nich dotyczy wyczerpania emocjonalnego. Odczuwalne jest tu nieustanne zmęczenie oraz wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Obowiązki zawodowe powodują poczucie olbrzymiego zmęczenia, bez widocznych możliwości regeneracji po pracy. Drugim stadium jest zaś poczucie odosobnienia. Pracownik nie widzi potrzeby integracji ze współpracownikami, klientami lub pacjentami. Jego stosunek do wszelakich kontaktów w pracy jest obojętny i pozbawiony więzi emocjonalnych. Powierzone mu zadania są zaś wykonywane na dużo niższym poziomie jakości niż prezentował do tej pory. Ostatnie stadium to brak poczucia samorozwoju, konkretnych osiągnięć oraz sprawczości. Na tym etapie bardzo często towarzyszy również pracownikowi syndrom oszusta, czyli przekonanie, że wszystko co osiąga to przypadek, a jego umiejętności nie są adekwatne do stanowiska jakie zajmuje. Zniechęca się do pracy i ma poczucie głębokiego smutku.

Przyczyna wypalenia zawodowego w młodym wieku

Wydawać by się mogło, że wypalenie zawodowe w młodym wieku nie jest możliwe. Tymczasem jednak w 2021 roku 59% Millenialsów oraz 58% osób reprezentujących Pokolenie Z wskazało, że odczuwa wypalenie zawodowe. Co więcej, rok 2022 już teraz odnotował wyższy współczynnik wypalenia zawodowego, niż miało to miejsce w zeszłym roku.

Dwie żarówki na różowym tle. Jedna stoi i się świeci. Druga leży zgaszona.

źródło: shutterstock.com

Przyczyn wypalenia zawodowego wśród młodych pracowników jest wiele. Przede wszystkim wpływa na nie rodzaj wykonywanej pracy, jak również podejście osób, pod którymi pracuje. Monotonne zajęcia, rutyna, brak nowych wyzwań lub zbyt trudne wyzwania to pierwsze czynniki jakie wskazują te osoby. Jeżeli do tego dochodzi także brak docenienia pracy ze strony szefa, poczucie niesprawiedliwości czy zachowanie niezgodne z etyką osoby zarządzającej czy też menagera, w pracowniku potrafi obudzić się wiele wątpliwości. Ponadto, na wypalenie zawodowe wpływa również brak możliwości zachowania balansu między życiem zawodowym a prywatnym. To z kolei jest wynik pracy do późnych godzin, natłoku obowiązków czy chociażby brak ustalonych godzin, kiedy to komunikacja na linii pracownik-pracodawca nie jest już koniecznością.

Nie mniej istotna jest również informacja, że wypalenie zawodowe po pandemii zaczęło wzrastać. Czy powodem jest powolny powrót do biur? Jak pokazują badania, niekoniecznie. Młodzi ludzie uważają, że podczas pracy zdalnej odebrane zostało im prawo do tego, aby uczyć się od swoich przełożonych. Czują też niewystraczająco wykorzystany potencjał, np. podczas szkoleń online. To wszystko zaś w zestawieniu z rosnącą presją i koniecznością nadążania za rozwojem trendów związanych z branżą, jak i samą firmą.

Social media i ich rola w wypaleniu zawodowym

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail