X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

YouTube umożliwia odnajdywanie piosenek przez nucenie – czy to konkurencja dla Shazam?

YouTube właśnie wprowadził nową eksperymentalną funkcję, która przypomina rozwiązania popularne z innych aplikacji. Teraz użytkownicy mogą próbować odnaleźć piosenki poprzez ich nucenie lub śpiewanie.

YouTube umożliwia odnajdywanie piosenek przez nucenie – czy to konkurencja dla Shazam?źródło: unsplash.com

reklama


YouTube ogłosił pojawienie się w aplikacji nowego narzędzia, które może ułatwić wyszukiwanie piosenek. Wybrani użytkownicy mają szansę przetestować możliwość odnalezienia piosenek za pomocą zanucenia lub zaśpiewania melodii.

Testy nowej funkcji

Zgodnie z informacją udostępnioną na oficjalnej stronie wsparcia technicznego YouTube, nowa funkcja nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Przywilej korzystania z niej mają losowo wybrane osoby posiadające urządzenie z systemem operacyjnym Android. Chociaż możliwość rozpoznawania piosenek poprzez nucenie nie jest zupełnie nowa, opcja ta wydaje się przydatnym rozwiązaniem. Zbędne mogą okazać się zewnętrzne aplikacje, które stworzono specjalnie w celu wyszukiwania piosenek.

Odnalezienie pożądanego utworu jest bardzo proste – wystarczy zanucić, zaśpiewać lub nagrać krótki fragment piosenki trwający przynajmniej trzy sekundy. Następnie za pomocą zaawansowanych algorytmów do analizy melodii narzędzie odnajdzie poszukiwaną melodię i skieruje użytkownika bezpośrednio do odpowiednich materiałów dostępnych na YouTube. To oznacza, że nie ma potrzeby ręcznego wpisywania nazwy utworu w pasku wyszukiwania.

Rosnąca konkurencja

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o wykorzystaniu nucenia do wyszukiwania utworów. W roku 2020 Google wprowadziło podobne rozwiązanie do swojej mobilnej aplikacji. Dostęp do niego można uzyskać poprzez widżet Google’a, który pojawia się w pasku wyszukiwania. Po kliknięciu ikony mikrofonu przechodzimy do ekranu z opcją wydawania komend głosowych, a pod nią umieszczony jest przycisk „wyszukaj piosenkę”. Po zanuceniu fragmentu utworu wyświetla się kilka propozycji pasujących do melodii. W tym przypadku użytkownicy muszą jednak nucić przez dłuższy czas, czyli około 10-15 sekund, aby zidentyfikować piosenkę.

funkcja wyszukiwania piosenek w Google

źródło: Google Search Bar

Nowa wersja tej technologii na YouTube umożliwia znacznie krótsze nucenie, co może okazać się szczególnie przydatne, gdy nie pamiętamy lub nie znamy aż tak długiego fragmentu poszukiwanego utworu.

Mimo to najpopularniejszą aplikacją do wyszukiwania utworów pozostaje niezmiennie Shazam. Niemniej jednak nie oferuje on możliwości wyszukania piosenki na podstawie zanucenia fragmentu melodii – wymaga to nagrania danego fragmentu. Co więcej, Shazam jest własnością Apple. Może to sugerować, że próba stworzenia nowego narzędzia przez YouTube należącego do Google brzmi nieco jak wyzwanie rzucone konkurencji.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail