X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Pinterest dba o nasze samopoczucie psychiczne

Czy nowa aktualizacja Pinteresta pomoże osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne?

Pinterest dba o nasze samopoczucie psychiczneźródło: shutterstock.com

reklama


Social media mogą mieć zły wpływ na zdrowie psychiczne użytkowników. Ludzie tracą wiarę w siebie i przestają czuć się atrakcyjni, a co za tym idzie popadają w zły nastrój, a nawet choroby psychiczne.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Pinterest, który z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego obchodzonego 10 października, przygotował specjalną aktualizację. Jak ona wygląda?

Pinterest i dbanie o użytkowników

Już jakiś czas temu, Pinterest podjął walkę z redukcją obrazów i wyszukiwań, które mogłyby wpłynąć na zły stan zdrowia psychicznego użytkowników.

W tym celu, wprowadził narzędzie, które po otworzeniu pomaga kontrolować użytkownikowi liczbę oddechów, a także skupić się na swoich problemach i szukaniu rozwiązań. Teraz, serwis społecznościowy dodał do nich nowe grafiki, które mają jeszcze łagodniejsze kolory.

źródło: socialmediatoday.pl

To narzędzie “samopomocy”, zostało wprowadzone już w lipcu, jednak twórcy Pinteresta stwierdzili, że nie jest ono wystarczające. Dlaczego, ponieważ początkowo pomoc ta, została udzielana osobom, które w swoich wyszukiwaniach zawierali depresyjne frazy, takie jak: smutne cytaty, odprężenie się lub wyładowanie emocji.

Jak czytamy w serwisie socialmediatoday.pl, od teraz wystarczy po prostu wpisać frazę #pinterestwellbeing. Hasthag ten, przeniesie wówczas taką osobę do ćwiczeń ułatwiających relaksację, a także animacji, które pozwolą poprawić jej nastrój.

Skąd Pinterest wie, że takie działania przyniosą rezultat?

Do działań tych, serwis społecznościowy przygotowywał się wiele miesięcy. W tym celu, podjął również współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Amerykańską Akademią Pediatrii. Dzięki temu, została opracowana lista problemów, z którymi borykają się osoby cierpiące na choroby psychiczne, a następnie przygotowane zostały rozwiązania i przeciwdziałania ich powstawaniu.

Dodatkowo, Pinterest pracuje też nad sposobami wykrywania takich chorób za pomocą wyszukiwań, które mogą zachęcać do samookaleczeń, samobójstw czy pogłębień stanów depresyjnych. W tym celu, zostało wykorzystane uczenie maszynowe.

Istnieje także możliwość zgłaszania takich obrazów i tablic przez wszystkich użytkowników. Jak się okazuje, działania te okazały się na tyle skuteczne, że już dziś możemy mówić o 88% spadku widoczności takich tablic, pinów czy wyszukiwań. Ponadto, Pinterest usunął ponad 4600 terminów i zwrotów związanych z samookaleczeniem. Jeżeli natomiast pojawią się takie wyszukiwania, serwis społecznościowy pokaże listę kontaktów do płatnych i bezpłatnych specjalistów oraz wyjaśnienie z jakich przyczyn zdecydował się zaproponować wizytę u lekarza psychiatry w realnym życiu.

Pinterest bardzo wierzy w swoje działania i tym samym zyskuje wsparcie dwóch największych organizacji troszczących się o zdrowie człowieka. Czy rzeczywiście ich efekt będzie taki, jak zakłada Pinterest? A może dzięki podjęciu takiej decyzji, serwis społecznościowy po prostu straci grono swoich użytkowników? Co Wy myślicie na ten temat?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail