X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uzależnienie od social media u nastolatków może zwiększać ryzyko występowania objawów ADHD

Czy istnieje związek pomiędzy mediami społecznościowymi a ADHD? Badanie wykazało, że wraz z częstszym sprawdzaniem portali społecznościowych wzrasta prawdopodobieństwo pojawiania się u nastolatków objawów charakterystycznych dla zaburzenia neurorozwojowego.

Uzależnienie od social media u nastolatków może zwiększać ryzyko występowania objawów ADHDfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Opublikowane niedawno wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Południowej Karolinie wskazują, że częste korzystanie z mediów społecznościowych może być związane ze zmniejszoną koncentracją oraz deficytem uwagi i nadpobudliwością ruchową, czyli ADHD.

Czym jest ADHD?

ADHD jest skrótem od angielskiego “Attention Deficit Hyperactivity Disorder”. Po polsku oznacza to zaburzenie neurorozwojowe, które powstaje we wczesnym dzieciństwie i wpływa na rozwój mózgu. Objawy obejmują nieuważne, nadpobudliwe i impulsywne zachowania. Chociaż są one charakterystyczne dla ADHD, problemy z utrzymaniem uwagi mogą być doświadczane, choć w mniejszym stopniu, przez dzieci i nastolatków, u których nie zdiagnozowano zaburzenia.

Zachowania nastolatków a media cyfrowe

Podczas badania naukowcy sprawdzili, jaki jest związek pomiędzy zachowaniami podobnymi do ADHD, a korzystaniem z mediów cyfrowych u nastolatków w wieku 15 i 16 lat. Ankiety wypełniło ponad 2,5 tysiąca uczniów kalifornijskich szkół.

W ramach ankiet zostali oni poproszenie o wskazanie częstotliwość korzystania z mediów cyfrowych – kilka razy dziennie, 1-2 razy dziennie, 1-2 razy w tygodniu czy nigdy. Pytano także o różne czynności podejmowane w ramach tego, takie jak pisanie wiadomości tekstowych, sprawdzane stron social media, prowadzenie konwersacji online czy streaming telewizji na komputerach, smartfonach i konsolach.

W latach 2014-2016, co sześć miesięcy uczniowie oceniali podejmowanie tych aktywności w ciągu ostatniego tygodnia i występowanie objawów ADHD. Co z nich wynikło?

fot. bank zdjęć picjumbo.com

fot. bank zdjęć picjumbo.com

Objawy związane z zaburzeniem

Dwuletnie badanie pozwoliło na obserwację statystycznie istotnego związku pomiędzy korzystaniem z social media a objawami ADHD. Prawie 81% badanych, czyli znaczna większość, zdeklarowało, że korzysta z przynajmniej jednego rodzaju multimediów cyfrowych z dużą częstotliwością (3 lub więcej razy dziennie). Ponad połowa (54%) wskazała, że jest to sprawdzanie stron social media.

Nastolatkowie, którzy nie zgłosili żadnej aktywności w mediach cyfrowych o wysokim stopniu, mieli niższe wskaźniki zachowań związanych z objawami ADHD w ciągu 24-miesięcznego okresu badania – wyniosły one 4,6%.

Zaś u tych, którzy wskazywali wysoką częstotliwości oraz większą liczbą działań cyfrowych wiązało się to z wyższymi szansami na doświadczanie zachowań charakterystycznych dla zaburzenia.

Wśród osób, które zgłosiły wysokie podejmowanie siedmiu aktywności, 9,5% doświadczyło zachowań typu ADHD. Osoby wykazujące wysokie wykorzystanie wszystkich 14 działań w mediach cyfrowych miały najwyższe wskaźniki, wynoszące 10,5%.

Wpływ social media na koncentrację

Aktywności, które najsilniej wiązały się z objawami ADHD to wysoka częstotliwość sprawdzanie mediów społecznościowych, lajkowanie lub komentowanie statusów, granie w pojedynkę w gry na konsoli, komputerze lub smartfonie oraz prowadzenie rozmów wideo.

Ponadto sprawdzono, że każde dodatkowe zaangażowanie i zwiększenie częstotliwości aktywność w mediach cyfrowych wiąże się z wyższymi szansami na występowanie objawów ADHD w każdym kolejnym punkcie kontrolnym.

Okazuje się więc, że ciągle sprawdzanie przez dłuższy okres czasu powiadomień z serwisów społecznościowych sprawia, iż nastolatkowe zmagają się z problemami z koncentracją.

ADHD jest złożonym zaburzeniem neurorozwojowym, mającym także podstawy genetyczne, więc pozyskane wyniki w żaden sposób nie oznaczają, że media cyfrowe mogą bezpośrednio powodować ADHD. Jak jednak deklarują naukowcy, częste stosowanie mediów cyfrowych może być związane z rozwojem objawów ADHD, jednak, aby ustalić powiązanie przyczynowe konieczne są są dalsze badania.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail